ARM CM3 çipleri JTAG yada SWD üzerinden debug ederken ....

Başlatan z, 13 Kasım 2012, 19:33:24

z

ARM çipleri JTAG yada SWD üzerinden debug ederken;

Tek bir CPU komutu işletilip ardından beklenirken Timer ADC vs durumu ne oluyor? Örneğin Timer duruyormu? Duruyorsa durma çalış denebiliyormu?

Herhangi bir FIFO veri içerirken bu FIFO CPU ile değil de JTAG üzerinden okunursa FIFO boşalıyormu?

Benzeri sorulara cevap veren dokumanı arıyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

hgs

camby

Hocam timer için birkaç yerde " All timer counters can be frozen in debug mode. " yazıyor. Reference Manuel'de değil de çipin dökümanından ( STM32F407xx )aldım bunu. Buradan frozen olma durumu seçeneği varmış gibi anlıyorum ama bu şekilde bir ayar da hatırlamıyorum.

PM0056'da ise benzeri systick için yazıyor : "When the processor is halted for debugging the counter does not decrement"

mesaj birleştirme:: 13 Kasım 2012, 21:24:40

Ek :

Bir fonksiyonun işleme süresini görmek için TIM7'yi set edip çıkan sonucu ms cinsinden ekrana yazdırıyordum. Az önce bunu debug modunda denedim , her seferinde farklı ve saçma değerler alıyorum. Bu durumda TIM7 SWD debug modunda ve temel ayarlarlarda iken saymaya ettiği gözüküyor. Chip 32F100RB M3

z

hgs

TI M3 lerin her tarafı dökülüyor. Önümüzdeki maçlara (M4 lere) bakacağız diyorlar...dı...

XX_CİHAN_XX

Hocam systick timer duruyordu.
Mutemelen diğerleri de duruyordur.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

z

Alıntı yapılan: hgs - 13 Kasım 2012, 22:59:58
TI M3 lerin her tarafı dökülüyor. Önümüzdeki maçlara (M4 lere) bakacağız diyorlar...dı...

TI ın hangi çipi tek çırpıda mükemmel çıktıki? Revizyon üstüne revizyon.

Bütün hatalarıyla seviyorum TI'ı.

hgs

Tek çırpıda düzgün çıkmaması degil sorun olan. M3 leri düzeltemiyoruz, M4 lerde sorun olmayacak mantıgı var firmada.

pisayisi

Ti nin M4 leri de düzgün değil ki, ucuz satalım diye kuşa çevirmişler 32 bitlik işlemciyi.
Bu arada microchip firmasının işlemci alanındaki durgunluğun herkes biliyor, bunda mips firmasının ekonomik krizde olmasınında etkisi var mips i imagination adlı bir ingiliz grup satın aldı bir kısım lisanslarını da arm satın almış , ARM ın amacı mipsi böl parçala yapmaktı ; mips bu şekilde toparlancak gibi duruyor. Microchip arm ile rekabet edebilecek mips core larını ilerde piyasaya sürebilcek kıvama gelebilir...
Murat

z

Stellaris serisinin errata adlı dokumanları ortada.

C2000 serisi ile çok uzun süre çalıştım. Onun da hataları ortada. Kullanıcı olarak, seçtiğim CM3 çiplerde büyük hata görmüyorum ve memnunum. Hiç hatasız olsa süper olur tabiki.

Ana konudan uzaklaşıyoruz ama merak ettim. CM3 serisi için bu kadar karamsar görüşleri kim bildirdi?

mesaj birleştirme:: 13 Kasım 2012, 23:57:08

Alıntı yapılan: pisayisi - 13 Kasım 2012, 23:47:49
Ti nin M4 leri de düzgün değil ki, ucuz satalım diye kuşa çevirmişler 32 bitlik işlemciyi...

TI çıkardımı büyük bir aile çıkartıyor ama zaman içinde.

CM3 lerde de durum aynı. Kuş gibi CM3 ler de var. Parametrik seçim menüsünden isteklerinizi yazın gelsin karşınıza CM3ler.

CM4 konusunda TI daha yeni. Devamı gelecektir.

Burada CM3 yada CM4 de CPU zaten ARM. TI ın eklediği çevrebirimleri, Ram, Rom. Eee bunları da zaten diğer çipleri için tasarlıyor ve üretiyordu. Düzelecek sorun bunlar.

TI'ı karalamanın alemi yok.

hgs

Alıntı yapılan: z - 13 Kasım 2012, 23:52:47
Ana konudan uzaklaşıyoruz ama merak ettim. CM3 serisi için bu kadar karamsar görüşleri kim bildirdi?
TI'ı karalamanın alemi yok.
TI  seminerinde kalabalık bir müşteri grubu karşısında yaşandı bunlar. Bir çok müşterinin yaşadıkları problemler ile ilgili soruları karşısında (basit şeyleri kastetmiyorum), şu revizyonda düzelecek, bu revizyonda düzelecek, bazıları içinde m4 te düzeltebileceğiz bunlar böyle çıktı düzeltemiyoruz ifadeleri kullanıldı. Bu ifadeleri TI türkiye personelleri sarfetti...

STM32F1-F2 kullanmak gerek.

z

Tamam işte errata dokumandaki sorunlar dile getirilmiş. Bu tip hatalar TI çiplerinde hep oldu. Bu adamlar böyle işte.
Beğenmeyen kullanmasın.

O sorulara bizim TI yetkililerinin errata da yazandan farklı verecek cevapları ne olabilir ki?  Laf olsun diye soru sorulmuş seminerde. Soruyu soranlar açsınlar errata dokumanı TI'ın sözkonusu sorun için planlarını okusunlar.

Yalnız TI kadar büyük bir firmanın hatalı donanımlar çıkartmasını pek aklım almıyor.  Demekki çalışan sayısı ve kalifiye elaman sayısı hata yapmaya engel değil.

Gene de kendimce cevapsız sorular var.

Mesela şu anda kullandığım çipin ADC ünitesinde bir hata var.

Timer int ile tetiklenerek tanımlanmıs ADC kanallarını örnekleyip sayısal veriler üreten sequencer tüm kanalların dönüşüm işlemini bitirmeden ikinci bir timer int yerse sıralamada hata yapıyor.

Böylesine basit bir hatayı en baba okullardan mezun deneyimli çalışanlar bilgisayar destekli tasarım  yaparlarken nasıl olurda böylesine temel bir sorunu daha tasarım aşamasında düşünmezler akıl alacak iş değil. Bu adamlar hiç mi simülasyon yapmıyorlar.

Bu hata çok mu önemli?

Mide bulandırıcı. Bu hata işi yapmaya engel değil. İşi yapacak olan kulağını sağdan tutar, soldan tutar, kolunu kafasının etrafından tur attırıp tutar, kolunu bacak arasından uzatır kafasının berisinden çevirir gene kulağını tutar. Ha ne olur beş mikrosaniyede bitecek iş ilave kontrollar yüzünden 6mikrosaniye biter.

Fakat biliyoruz ki bu sorun bir yada bir kaç sonraki revizyonda düzelecek. O yüzden paniklemeye gerek yok.

Canınız çok sıkılırsa TI'ı bırakırsınız ST kullanırsınız.

Neyse konumuza dönelim. En baştaki konu önemli.

Mesela timer ile 8 kanallı ADC dönüşümünü başlatan yazılımı kurduk.

Timer int rutinin hemen girişine break pointi yerleştirdik. Timer Int'ı çaktı. ADC çevrime başladı. Bu esnada da ınt rutinine girdik breakpointe yakalandık. ADC duracakmı durmayacakmı? pipeline mekanizması ne olacak.

Bu esnada jtag üzerinden memoryde yada FIFO bufferlarda okuma yaptık. vs vs

camby

Alıntı yapılan: XX_CİHAN_XX - 13 Kasım 2012, 23:02:21
Hocam systick timer duruyordu.
Mutemelen diğerleri de duruyordur.

St-link ile Debug yaparken TIM7 durmuyor. Kesmeler kapalı.

XX_CİHAN_XX

Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

yamak

@z hocam biraz konuyla alakasız olacak ama
C2000 kullandığınızdan bahsettiniz bahsetmişken sorayım dedim. Ben de aşağıdaki launchPad i almayı düşünüyodum öğrenmek için.
http://www.ti.com/tool/launchxl-f28027?DCMP=c2x-launchpad&HQS=c2000-launchpad
Sizce alıp öğrenmeliyim piyasada bu dsp lerin kullanım oranı nasıldır.Ya da başka öğrenmemi önereceğiniz dsp var mı?
Konuyu böldüğüm için kusura bakmayın  :)