STM DFU File Format(UM0391) dökümanı kayıp

Başlatan XX_CİHAN_XX, 14 Kasım 2012, 11:02:44

yamak

Klein

Alıntı yapılan: XX_CİHAN_XX - 15 Kasım 2012, 14:20:53
STM32 ler de bir çok mcu gibi usb dfu modunu destekliyor. Bu bootloader donanımsal olarak çipte mevcut. Bunu kullanarak çipe herhangi bir programlayıcıya (stlinke) ihtiyaç duymadan direk usb portu üzerinden programlarımızı yükleyebilmemizi sağlıyor.

Burada kafa karıştıran bir durum var.  Daha önce başka bir arkadaşın verdiği linklerdeki dokümanlarda, DFU kodlarının bir kez  çipe atılıp, ondan sonra DFU kullanabileceğimiz gibi bir şeyler vardı.
DFU BootLoader  çipin içinde hazır var mı?  İlk seferinde biz mi atıyoruz?

serhat1990

Hocam biz atıyoruz ilk seferinde , ben yazmıştım geçenlerde forumda . Ondan sonra dfu ile program atabiliyorsunuz ...

İyi Çalışmalar Dilerim.

SERRO EFE

Şimdi bir deneme yaptım STM32F4 kitinde işlemciye ilk olarak basit bir blink programı yükledim çalıştırdım. Programı silmeden usb bağlantısını kesip  BOOT0-VDD pinini ve PortA.9 ve 5Volt uçlarını birleştirdim ses çıkışının yanındaki mikro usb girişinden pc ye bağladığında "STM DEVICE" "STM BOOTLOADER" olarak donanımı gördü driverleri önceden yüklü olduğu için otomatik driverlerini yükledi.
aygıt yöneticisi altında "stm device in dfu mode" olarak görünüyor.

Aynı işlemi STM32F103RBT6 işlemcisinde denedim hiç bir hareket olmadı. 10x serisi için boot kodu atmak gerekiyor demekki..

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: Klein - 15 Kasım 2012, 15:37:48
Burada kafa karıştıran bir durum var.  Daha önce başka bir arkadaşın verdiği linklerdeki dokümanlarda, DFU kodlarının bir kez  çipe atılıp, ondan sonra DFU kullanabileceğimiz gibi bir şeyler vardı.

Hocam DFU Bootloader çipin içinde donanımsal olarak mevcut. Bizim hiç birşey eklememize gerek yok.

Yaptığım işlemler sırasıyla şöyle.
DFU File Manager programı ile .hex dosyamı .dfu dosyasına çeviriyorum.
Sonra DFU Tester Programını açıyorum.
Boot1 ile Vdd yi jumper ile kısa devre ediyorum.
Mikro USB den bilgisayara bağlıyorum.
Reset butonuna basınca Bootloader usb dfu moduna geçiyor.
DFU Tester programından Load DFU File ile hexten oluşturduğum dfu dosyasını yüklüyorum.
Operation kısmından Download sekmesini tıklayıp GO butonuna bastığım vakit usb dfu modun da bootloader üzerinden programımız çipe yükleniyor.

Bu aşamadan sonra usb yi ayırıp jumperı söküp resete basmamız ana programın çalışması için yeterlidir.
Veya usb yi hiç sökmeden operation kısmından leave dfu mode sekmesini işaretleyip go ya basarsak bootloader dan çıkma komutu gönderilir ve yine ana programımız çalışmaya başlar. Jumper takılı kaldığı sürece ilk resette mcu yine bootloader moduna girecektir.
Sözkonusu bootloader donanımsal olarak çipin içinde vardır dfu dan önce herhangi bir yazılım yüklemeye gerek yoktur. (STM32F4 te böyle en azından)

Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

hgs

Alıntı yapılan: Klein - 15 Kasım 2012, 15:37:48

f2 ler dfu bootloader yüklü geliyor. f1 lerde destek var ama sanırım bootloader kullanıcı atması gerekiyor. F4 leri bilmiyorum ama onlarda usb dfu bootloaderlı geliyor.

serhat1990

Ben f1 için yükleniyor diye hatırlıyorum , yaklaşık 6 ay oldu . F2 ve F4 için denemedim daha önce ...

XX_CİHAN_XX

F4 için bir ön yüklemeye gerek yok arkadaşlar kendi içinde bootloader mevcut ancak diğerlerini bilmiyorum :)
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.