STM DFU File Format(UM0391) dökümanı kayıp

Başlatan XX_CİHAN_XX, 14 Kasım 2012, 11:02:44

XX_CİHAN_XX

UM0412
User manual
Getting started with DfuSe USB device firmware upgrade
STMicroelectronics extension

İsimli dökümanda diyor ki;
For more details refer to the "DfuSe File Format
Specification" document (UM0391).

Fakat UM0391 isimli bu döküman kayıp.
ST nin sitesinden bu dökümanı bulup açmaya kalktığımda karşıma yine en üstteki (UM0412) çıkıyor.
Google amcandan da bulamadım.

Arşivinde bu dökümanı bulunan yada DFU file format ile ilgili bir kaynağı olan arkadaşımız var mıdır?
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

The Gariban

http://code.google.com/p/dsonano/downloads/detail?name=um0412.zip&can=2&q=
Bu bir program zip i açtığınızda version dosyasında programı izah ediyor
Belkide alakasız birşeydir emin değilim

XX_CİHAN_XX

Hocam bu programı ve user manual ini indirdim ancak manuel inde DFU file formatını detaylı anlatan UM0391 kodlu bir başka manual olduğundan bahsetmiş ancak bu manuale ulaşamadım birde DFU dosyası nasıl oluşturacağım. Bunun ile ilgili bir program varmış DFU Project Manager adında onu da aramaktayım  :o
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

hgs

Dfuse programını kurdugunda Dfu file manager programı bilgisayarına kurulur. Actıgında generate ile hexi seçip dfu dosyasına cevirirsin. Dfuse demonstration ilede bu dfu yu usbden yüklersin.

mozkan87

http://rc.fdr.hu/UM0391.pdf
Linkte istediğiniz döküman var ama biraz eski versiyon. Google'a UM391 yazaınca 2. sırada çıkıyor.

XX_CİHAN_XX

serhat1990

Hocam çözüm bende :) :) dfusedemo.exe ve dfufilemgr.exe programları ile hex' i dfu ' ya dönüştürüp kartınıza bu programı yükleyebiliyorsunuz ...

Hocam son versiyonu sizin için ekledim ... Setup'ı kurunca 2 programda kuruluyor...

İyi Çalışmalar.

http://s2.dosya.tc/server21/12HJ2f/um0412.zip.html

XX_CİHAN_XX

Teşekkür ederim dfu dosyasını oluşturdum ve ilk dfu bootloader denemesini yaptım. Şuan için her şey iyi gibi gözüküyor.
Artık hexi şifreleme üzerinde biraz çalışmak gerekiyor sanırım :)

The Gariban

Cihan Hocam
Uğraştığınız bu konu consumer elektronik ile alakalı sanırım.
Ürün haline gelince ilk müşterilerinden olmak isterim
Tabi uygun bir indirimde olursa fena olmaz hani  :D

serhat1990

Alıntı yapılan: XX_CİHAN_XX - 15 Kasım 2012, 12:05:35
Teşekkür ederim dfu dosyasını oluşturdum ve ilk dfu bootloader denemesini yaptım. Şuan için her şey iyi gibi gözüküyor.
Artık hexi şifreleme üzerinde biraz çalışmak gerekiyor sanırım :)

Tamamdır Hocam :)

Geçenlerde konuşmuştuk DFU mode hakkında düşündüğümüz gibi yapacaksınız heralde .

Kolay gelsin Hocam size ne diyelim haberlerinizi bekliyorum :) :)

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: The Gariban - 15 Kasım 2012, 12:27:59
Cihan Hocam
Uğraştığınız bu konu consumer elektronik ile alakalı sanırım.
Ürün haline gelince ilk müşterilerinden olmak isterim
Tabi uygun bir indirimde olursa fena olmaz hani  :D
Teşekkür ederim hocam inşallah :)

Alıntı yapılan: serhat1990 - 15 Kasım 2012, 12:36:39
Tamamdır Hocam :)

Geçenlerde konuşmuştuk DFU mode hakkında düşündüğümüz gibi yapacaksınız heralde .

Kolay gelsin Hocam size ne diyelim haberlerinizi bekliyorum :) :)

Evet hocam benzer şekilde olacak. Şifreyi çözme kısmını MCU nun içinde yapacağım.
Biraz üzerinde çalışıp bazı konuları netleştirdikten sonra gelişmeleri tekrar aktarırım.

serhat1990

Sabırsızlıkla bekliyoruz Hocam :) ;)

Size kolay gelsin . Bu konudaki açıklığı kapatacak lisanslı bir programlada dönebilirsiniz belki kim bilir :) :)

yamak

XX_CİHAN_XX

Hocam Device firmware upgrade (DFU), USB organizasyonu tarafından tanımlanmış bir yeniden programlama yöntemidir.
Yani bu ST firmasına özel olay değil usb ile çalışan birçok aygıt da var olan bir özelliktir. Bir çeşit usb bootloader diyebiliriz.
http://www.usb.org/developers/devclass_docs/DFU_1.1.pdf

STM32 ler de bir çok mcu gibi usb dfu modunu destekliyor. Bu bootloader donanımsal olarak çipte mevcut. Bunu kullanarak çipe herhangi bir programlayıcıya (stlinke) ihtiyaç duymadan direk usb portu üzerinden programlarımızı yükleyebilmemizi sağlıyor.