DC/AC 10kW İnverter Şeması veya Tasarımı

Başlatan rkinaci, 14 Kasım 2012, 20:35:12

rkinaci

İyi çalışmalar arkadaşlar,
Otomobilde kullanmak üzere dc/ac 10kW'lık bir inverter devresine ihtiyacım var. Daha önce böyle bir devreyi yapan veya şemasını elinde bulunduran birisi varsa paylaşırsa sevinirim. Eğer hazır devre ile çözemezsem bunun mantığı konusunda yardımınıza ihtiyacım var. tigiyko isimli arkadaşta mesajında dc/ac inverter üzerinde çalıştığını belirtmiş. Merak ettiğim ise araç için kullanılacak tiplerde giriş voltajı 12V değilde 13,8V mu olacak? Otomobil için inverter devresi diye arattığımda bulduğum bir kaç devrede giriş voltajı 13,8V olarak alınmış. Bir de diyelim ki güzel bir inverter devresi buldum ama 200W. Böyle bir devrede (elimde yok ama mesela) sürücü mosfet, transistör vs. bunların sayısını arttırmak ve pcb hatlarını kalınlaştırmak gücü arttırmak için yeterli midir?
Kolay gelsin...
Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin karşındakinin anladığı kadardır!

OG

@rkinaci

Yazdıklarından bu konuda yolun başında olduğun, yani bu işin acemisi olduğun anlaşılıyor. Bu demektir ki, bu işle uğraşırken çok kaybın olur.

Bahsettiğin iş profesyonellerde bile herkesin kalkışabileceği bir iş değil.

Yazdıklarından çıkardıklarım
12V-13,8V gibi çok küçük bir ayrıntı henüz bilinmiyor,
10KW tamamı kayıpsız dönüşse sürekli 833Amper akım ihtiyacı demektir, Kayıplarla 1000 Ampere doğru gider. Otoda hangi akü bunu verebilir?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

drmp

otomobil üzerinde 10 kw yi ne için kullanacaksınız merak ettim doğrusu   ;

malisert32

İnverter modellerinde güç yükseldikçe primer voltajıda yükselmeli ki kayıp azalsın,anahtarlama yarı iletkenleride uygun kapasiteli bulunabilsin.Yani 1000 amper anahtarlayacak yarı iletkeni ben henüz duymadım.
Kapasite 10 Kw. düşünüldüğünde akü voltajı en az 120V ya da 150V olmalı ki,kayıp minumum ve yarı iletkenlerde uygun çalışabilsin.Bu demek oluyor ki bırakın 1 adet aküyü en az seri 10-12 adet akü olmalı.

Zaten profesyoneller böyle bir tekniğe olumsuz bakarlar,muhal görürler.Ama 12-220V max. 1000-1500W civarında güç için devre resim ve teknikleri kapsamlı paylaşabilirim.

rkinaci

İşin açığı bunu ben kullanmayacağım o yüzden ayrıntısını tam olarak bilmiyorum. İşin başında derken hiç başlamadım o yüzden dediğim gibi hazır bir devre var mı diye sormuştum. Bir arkadaş böyle bir şey sordu bende bir bakayım dedim ama sanırım dediğinize göre baya büyük bir şey istemiş :) Artık daha makul olanını yapmaya çalışacağız.
Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin karşındakinin anladığı kadardır!