ARM ile dc motor hız ve yön kontrolü

Başlatan mrcrbg, 15 Kasım 2012, 23:34:53

mrcrbg

stm32f407vg ile IR2106 motor sürücüsünü kullanarak dc motor hız ve yön kontrolü yapmam gerekiyor. bu üçü bir araya nasıl gelecek pek bilgim yok  :) yardım eden olursa çok iyi olur. hem devre hem kod hakkında.

Klein

Yanıtlanması gereken bir kaç soru var.

Daha önce DC motor hız kontrol yaptın ama STM32F4 ile nasıl yapacağını mı bimiyorsun?
Motorların yön kontrollerinin nasıl yapıldığını biliyorsun, STM32F4 ile nasıl yapacağını mı bilmiyorsun?

Daha önce böyle bir uygulama yapmadıysan, En azından  motorlar , sürücüler vs.. konusunda bilgi sahibi misin?
PWM konusunda bigi sahibi misin?

Bu sorulara vereceğin cevaplara göre başlangıç noktan değişecektir.

pisayisi

Motorun yönünü de değiştirmek istediğine göre h bridge sürücü devresini fet ya da transistorlerle oluşturcaksın. Bu devre de 4 adet kontrol elemanı bulunur 4 adet girişlerde üst fet ve alt fetler ir2106  nın ho ve lo çıkışlarına bağlanır. Bu dört lojik değere bağlı olarak motorun yönü belirlenir. Motorun hızı ise üst kollarda yeralan hin girişlerine stm32f4 ten pwm sinyali verilmesi ve bu pwm sinyalinin duty oranının  işlemci tarafından belirlenmesi ile açık çevrim hız kontrolu yapılabilir.
Bu işlemci ile pek haşır neşir olmadan bodoslama böyle bir konuyla işe başlamak kestirme yoldan şu ödevi tamamlayım intibası uyandırsa da önerim işlemci ile temel uygulamalara başlayıp sürücü devreyi ise ayrıca ele almandır. St nin örneklerinde pwm kontrolu bir analog girişle pwm duty oranının değiştirilmesi gibi basit uygulamalar var. İngilizcen varsa o örnekleri anlayarak işe başlayabilirsin...

Murat

mrcrbg

Alıntı yapılan: Klein - 16 Kasım 2012, 00:16:34
Yanıtlanması gereken bir kaç soru var.

Daha önce DC motor hız kontrol yaptın ama STM32F4 ile nasıl yapacağını mı bimiyorsun?
Motorların yön kontrollerinin nasıl yapıldığını biliyorsun, STM32F4 ile nasıl yapacağını mı bilmiyorsun?

Daha önce böyle bir uygulama yapmadıysan, En azından  motorlar , sürücüler vs.. konusunda bilgi sahibi misin?
PWM konusunda bigi sahibi misin?

Bu sorulara vereceğin cevaplara göre başlangıç noktan değişecektir.

daha önce dc motor hız kontrolü yapmadım ama ödev için yaptığım araştırmalarla belli başlı şeyleri öğrendim. bunun yanında stm32f4 ve pwmler hakkında bilgim var. özellikle ır2106 yı hiç bilmiyorum

Klein

IR2106 ve mosfet kullanmak kendi seçiminiz mi? bir zorunluluk mu?

Eğer böyle bir zorunluluk yoksa, L298 çipini kullanabilirsiniz. sürücüler içinde olduğu için, uygulama basittir.

mrcrbg

Alıntı yapılan: Klein - 18 Kasım 2012, 15:29:06
IR2106 ve mosfet kullanmak kendi seçiminiz mi? bir zorunluluk mu?

Eğer böyle bir zorunluluk yoksa, L298 çipini kullanabilirsiniz. sürücüler içinde olduğu için, uygulama basittir.

aslında bende l298 kullanmayı düşünüyordum ama hoca IR2106 istedi

Klein

@pisayisi motor sürücü kısmını vermiş. Önce buradan başla. Bu devreyi kurup, Q1 ile  Q4 mosfetlerini aynı anda sürüp motorun bir tarafa döndüğünü, sonra Q2 ve Q3 ü  sürüp,motorların diğer tarafa döndüğünü gör.  Motor sürücüyü hallettikten sonra, diğer kısımları sırayla yapıp,devreye alalım.

mrcrbg

ben bu devreyi kurdum pwm de verdim stm'den.  Motora giden uçlar arasında da 5 ile 10 volt arasında gerilim ölçüyorum. daha sonra motoru bağladığımda aradaki gerilim sıfıra düşüyor ve dolayısıyla motor dönmüyor. motoru çıkardığım anda yeniden gerilim değeri okuyabiliyorum. bunun nedeni nedir acaba?

pisayisi

Oluşturduğunuz ir2106 lı devrenin ve fetli sürücünün tam şemasını verirseniz yardımcı olan çıkacaktır. Yukarıdaki mantığı kullanınca bir sorun çıkmaması lazım. PWm duty oranı ve seçtiğiniz frekans değeri nedir?
Murat

mrcrbg

doluluk oranını %70-80 seciyorum pwm frekansım 15 KHZ ayarlıyorum. kurduğum devrenin proteus çizimini de paylaştım.

http://www.hizliresimyukle.com/showpic-410971/ads%C4%B1z.png