ARM işlemciler ve gömmeli sistemler

Başlatan z, 17 Kasım 2012, 16:53:47

speak48

Alıntı yapılan: z - 28 Kasım 2012, 13:05:32
Bahsettiğiniz otomatik kapı projesi için hiç işlemci dahi kullanmaya gerek yok.

O zaman kontaktörleri barındıran panolarda embedded sistemdir. Böyle bir pano hiç elektronik devre dahi içermeden son derece karmaşık bir prosesi pek ala yönetebilir.

oda bir sistemdir ama embedded değildir.
yukarıda embeddedi açıkladım.
o olsa olsa pano içi saklanmış sistem olur.

Alıntı yapılan: z - 28 Kasım 2012, 12:45:25
Ciddi bir uygulama daha önceleri PC gibi bir sistemde yapılıyorken, birileri PC ihtiyacını kaldırıp bu uygulamayı küçücük bir kart üzerinde koşturmayı başarmışsa, kartımız artık embedded bir sistem olmuş olur.

daha PC yokken  systemler sadece C ile yapılıyordu tabiki onlarda embeddedi.
olayı bugünün gözüyle bakmayıp geçmiş ve geleceği göz önüne almak gerekir.
C=computer

Veli B.

Bence gömülü sistemi, yazılım ve donanımdan bağımsız olarak, sadece kavram olarak tanımlamak lazım. Gördüğüm kadarı ile kendi aramızda bile tanımlama yapamıyor/netleştiremiyoruz.

Kendi adıma detaylandırmaya çalışayım;
- Donanımsal bir değişikliğe ihtiyaç duymadan, işlevsel hataları yazılım ile düzeltibilmeli.(ENIAC bu konuda sorunlu idi)
- Dolayısı ile üzerinde bir yazılım çalışmalı( RTOS olur veya olmaz).RTOS leri üst seviye diller gibi görüyorum. Hata ihtimali düşük, kullanımı daha kolay ama alt seviye ile de aynı işler yapılabilir. Geliştirmesi daha uzun sürer, daha fazla böcük olur ama olur.
-Oyun alanı tasarım aşamasında belirlenir ve o parkın içinde oynar durur.

mesaj birleştirme:: 28 Kasım 2012, 13:29:40

Körfez savaşı sırasında idi sanırım, savaş muhabirlerinin direkt cephe de bir tarafı takip edenleri için embedded kelimesinin kullanıldığını görmüş ve şöyle bir netten bakmıştım. Gece gündüz haberden ayrılmayan haberle entegre olmuş gazetecilere deniyordu. Adam cephede yaşıyor, ateş altında kalıyor, savaşan taraflardan tek farkı ateş etmemesi...
Sanki gömülü kelimesi, bizde biraz yerine oturmamış gibi. Embeddedın tam karşılığını bulamamışız ve en yakın olarak gömülü demişiz gibi ama tam karşılamıyor ve gömülü ye yeni anlamlar  katmaya çalışmışız yıllar içinde, özellikle bizim meslekte.

Elektronik kart ve içinde ki yazılım(donanım değişikliği gerektirmeden sistemin çalışma şeklini değiştirebilen ve tekrarlanabilir yapı, FF ile de olur, delikli kart ile de olur, tape ile de olur, ROM üstü Assembly, C, Basic ile de olur) sisteme özelse ve sistemle beraber geziyor yatıyor kalkıyorsa o sistem embeddeddır. ENDA dan aldığımız kontro cihazı veya bir plc ile yapılan sistem değildir. Bu iş için yapılmamıştır. Genel kontrol için yapılmış bir cihazı alıp özele uygulamışsızdır ve bana göre embedded değildir.

mesaj birleştirme:: 28 Kasım 2012, 13:31:47

Oh be toparlayabildim.Benim aklımda da ne kadar karışıkmış halbu ki. Ben de detaylı düşünmemişim, tanım yapmamışım kafamda. Yazarken şekillenmeye başladı...

muhittin_kaplan

ana işlevini, yazılım değişikliğiyle  değiştiremediğiniz sistemler katıyapı sistemlerdir. (cep tel, navi, termometre, abaküs)

cıvık yapı ise pc dir, mac dir. içerisindeki programa göre işlevi değişir.

Tanım bana tescillidir

speak48

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 28 Kasım 2012, 14:15:52
ana işlevini, yazılım değişikliğiyle  değiştiremediğiniz sistemler katıyapı sistemlerdir. (cep tel, navi, termometre, abaküs)

cıvık yapı ise pc dir, mac dir. içerisindeki programa göre işlevi değişir.

Tanım bana tescillidir

bu tanım heralde en az 10 yıl öncesi için doğru denilebilinir.

SpeedyX

Wikipedia
Alıntı YapAn embedded system is a computer system designed for specific control functions within a larger system, often with real-time computing constraints.[1][2] It is embedded as part of a complete device often including hardware and mechanical parts. By contrast, a general-purpose computer, such as a personal computer (PC), is designed to be flexible and to meet a wide range of end-user needs. Embedded systems control many devices in common use today.[3]
Embedded systems contain processing cores that are either microcontrollers or digital signal processors (DSP).[4] The key characteristic, however, is being dedicated to handle a particular task. Since the embedded system is dedicated to specific tasks, design engineers can optimize it to reduce the size and cost of the product and increase the reliability and performance. Some embedded systems are mass-produced, benefiting from economies of scale.

Bir hocamızın ders notları:
http://web.eecs.umich.edu/~jfr/embeddedctrls/files/Lecture1.pdf

3. kaynak:
http://www.engstuff.info/2011/02/what-is-embedded-system.html

muhittin_kaplan

Alıntı Yapbu tanım heralde en az 10 yıl öncesi için doğru denilebilinir.
Neden ?

speak48

söylediğiniz ürünler sistem olarak PC den bi farkı yoktur hatta üstünlükleri vardır.
isteyen hem kurulu sistemin üzerine istediği uygulamayı yükleyebilir.isterrse sistemi tamamen baştanda kurabilir.
örneğin bir cep telefonunun hem uygulama olarak hem sistem olarak değiştirilebilinir.
cep telefonun işlemcisine led yak söndürde yüklenebilir opera mini de

muhittin_kaplan

led yak söndür yapmak, işlevini değiştiği anlamına gelmez işlevlerinin artığı anlamına gelir. (bu arada hack kavramınıda araştırınız)
cep telefonuna abidik gubidik programlar yükleyebilirsiniz. ama temelde cep telefonudur. yapısal özellik açısından üstün olabililer pc yada mac gibi cıvık sistemlerden bu ayrı bir durum.
bu cıvık sistemler le ister müzik dinleyip müzikseti haline ister tv seyredip tv haline yada server/ workstation olarak kullanabilirsin.
Ama bir hesap makinesi olarak üretilip içerisine gerekli kodları gömülen bir sistemi başka bir iş kullanırsanız buna ya hack denir yada işlevini arttırmış olursunuz.

tanımlama hala güncel çünki 10 yıl önceki temel ile şimdiki temel aynı.

speak48

hacker dediğiniz şey uzman programcı demektir.
uzmanlığımız yetmiyorsa aynı sistemlere biri katı biri cıvık demek yanlış olur.
benimde yetmiyor ama sistemleri bir görebiliyorum.
cep telefonu = specific  PC.

muhittin_kaplan

konu dağılacak ama
"hacker dediğiniz şey uzman programcı demektir", değildir
elimde ICS yüklü bir cep telefonu var. istediğim programı yazabilirim. ama bu onun cep telefonundan başka birşey olduğu anlamına gelmez.
Spec. PC demek "Bir iş için özel üretilmiş Personel Computer" anlamına gelirki, PC mantığına ter bir tanımdır.

speak48

bende öyle sanıyordum ama işin doğrusu bu
http://en.wikipedia.org/wiki/Hackers_%26_Painters
http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=128455

ben ise cep telefonunu gsm ve cdma modemi konmuş personel computer olarak düşünürüm.
ve gene işin doğrusu bu.

peki size göre pc nin mantığı nedir.

muhittin_kaplan

Genel Maksat için üretilmiş iş yumağı. Kısaca PC size göre bir oyun makinesi olabilir, bana göre fonksiyonlarımı koşturacağım bir test mekanı, başka biri Ofis de yazı ve döküman basmak için kullanırken başka biri carpc olarak kullanabilir. temelde bileşenler aynıdır. RAM,ROM,İşlemci ve IO

speak48

cep telefonunda pek farkı yok yine sizin tanımınıza göre

Alıntı YapKısaca PC size göre bir oyun makinesi olabilir, bana göre fonksiyonlarımı koşturacağım bir test mekanı, başka biri Ofis de yazı ve döküman basmak için kullanırken başka biri carpc olarak kullanabilir. temelde bileşenler aynıdır. RAM,ROM,İşlemci ve IO

elimde 7 yıllık 6600 var dediğiniz işlemlemler için kullanmıştım şimdi sadece arama yapıyorum.

muhittin_kaplan

Okan AKÇA

başlığı düzeltseler çok iyi olacak gömmeli sistemler  ;D ;D ;D ;D

gömülü sistemler