ARM işlemciler ve gömmeli sistemler

Başlatan z, 17 Kasım 2012, 16:53:47

z

ARM işlemcilerle geliştirdiğimiz projenin, gömülü sistem projesi sınıfına girmesi için olmazsa olmazlar hakkında yazışalım istedim.

Gömülü sistemler üzerine
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhittin_kaplan

yazdığım Programın ve bunu taşıyan MCU nun ne özelliği olmalı ki "Gömülü Sistem" olsun. RTOS mu taşımalı ?

cicjoe

Benim gomulu sistemden anladigim, belirli bir isi yapmaya yonelik tasarim. Yani bilgisayar gibi genel bir kullanimi degil de, sadece 1 isi cozmeye yonelik tasarlanmis olmasi.
Bir de zamaninda bir kitapta gordugum bi resmi paylasayim.

pisayisi

Gömülü sistem örneğin marsı keşfe çıkan Curiosity uzay aracının sam kimyasal lab analizi yapan biriminde micrium firmasının RTOS Kernel, µC/OS-II  i başarı ile kullanılmış.Adamlar dünya dışında kendi kernel lerinin ne derece başarılı olduğu ile övünüyorlar. İşte bu bir bütünün parçası olmuş bir gömülü sistem hedefe dönük kimyasal araştırmaları tamamlıyor. Gömülü sistem de adı üstünde bir işletim sistemini cihazın içine kayıt edip bütün sistemin çalışmasını bununla gerçekleştirmeniz gerekiyor. Hangi işletim sistemi kullandığınızın önemi yok...

http://micrium.com/page/home/nasa_chooses_micrium_for_curiosity

Murat

z

Ne oldu bu konu, noktayı tam koymadık diye düşünüyorum.

ARM işlemci kullananlar embedded sistemlerle ilgileniyorum diye yazıyor. Bakıyorum yaptıkları projelere diğer 8 bir işlemcili projelerden hiç farkı yok.

İllaki RTOS mu koşturmak lazım. 8 bit mikrolarla yapılmış gömmeli bir uygulama örneği verebilirmisiniz?

Klein

Alıntı yapılan: z - 28 Kasım 2012, 11:42:14
Ne oldu bu konu, noktayı tam koymadık diye düşünüyorum.

ARM işlemci kullananlar embedded sistemlerle ilgileniyorum diye yazıyor. Bakıyorum yaptıkları projelere diğer 8 bir işlemcili projelerden hiç farkı yok.

İllaki RTOS mu koşturmak lazım. 8 bit mikrolarla yapılmış gömmeli bir uygulama örneği verebilirmisiniz?
Ben daha neyi tartıştığımızı bile anlamadım hocam.
Projenin 8 bitli projeden farkı yoksa gömülü sistem değil mi?
Led yakıp söndüren bir uygulama gömmeli uygulama değil mi?

Veli B.

Kullanıcı sistemde programsal değişiklik yapamıyorsa(program ekle kaldır vb);  cihaz, üretim aşamasında belirlenen görevleri dışında başka bir iş yapamıyorsa benim için gömülü sistemdir. İçine gömmüşümdür ve orda kalmıştır, ben yükseltinceye kadar değişmeyecektir. İzin verdiğim çalışma parametrelerini kullanıcı girer ve kullanır. Bunu FF ile de yapsanız, 64bıt MCU ile de yapsanız aynı, nazarımda. Dünyanın ne dediği umurumda değil, gömen benim ve sistemimle benim aramda ki kısmen platonik, kısmen aşikar aşk bu...

esensoy

Alıntı yapılan: katana - 28 Kasım 2012, 12:05:30
Kullanıcı sistemde programsal değişiklik yapamıyorsa(program ekle kaldır vb);  cihaz, üretim aşamasında belirlenen görevleri dışında başka bir iş yapamıyorsa benim için gömülü sistemdir. İçine gömmüşümdür ve orda kalmıştır, ben yükseltinceye kadar değişmeyecektir. İzin verdiğim çalışma parametrelerini kullanıcı girer ve kullanır. Bunu FF ile de yapsanız, 64bıt MCU ile de yapsanız aynı, nazarımda. Dünyanın ne dediği umurumda değil, gömen benim ve sistemimle benim aramda ki kısmen platonik, kısmen aşikar aşk bu...
"embedded" konusunda ben de size katılıyorum,
eğer bir de real time işlemler yapıyorsa karizması da yüksek oluyor
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

speak48

kazma kürek olmadan gömülümü olur hiç

embedded kısmında sıkıntı yok sanırsam
her çipin içindeki hafızaya nasıl çalışacağı bilgisini koyuyorsak bu embeddeddir.
embeded software,embedded system,embedded harware,embedded cpu

sıkıntıyı system sözcüğü çıkartıyo burda systemden ne anlıyorsunuz.
software ile system arasındaki fark nedir.?
rtos oluncamı system oluyor
hiç sanmıyorum.

sonuçta os dediğimiz şey nedir operation system neki nasıl yapılır yazılımla.

z

Navigasyon cihazını görünce bu embedded bir sistemdir diyorum.

Fakat yanıp sönen led ya da  karaşimşek için embedded kelimesi sanki yakışmıyor.

mesaj birleştirme:: 28 Kasım 2012, 12:48:02

Sanki şöyle bir tanım daha mantıklı gibi;

Ciddi bir uygulama daha önceleri PC gibi bir sistemde yapılıyorken, birileri PC ihtiyacını kaldırıp bu uygulamayı küçücük bir kart üzerinde koşturmayı başarmışsa, kartımız artık embedded bir sistem olmuş olur.

speak48

led yakıp söndürmek neden hafife alınıyorki
led yerine mesela otopark kapısı motorunu korsak girişede mesafe sensörü yazılım aynı derecede basit olmasına karşın
arabanız gelince kapı otamatik açılıyorsa artık orada bir system vardır.
nerdedir embeddeddir.

Veli B.

Bülent Abi,
Uygulamanın ciddi olup olmadığına kim/neye göre karar verecek?
PC den kastın hangisi? ENIAC veya SSEM değil sanırım? Von Neuman olması yeterli ise çoğu MCU PC sayılır.

z

Bahsettiğiniz otomatik kapı projesi için hiç işlemci dahi kullanmaya gerek yok.

O zaman kontaktörleri barındıran panolarda embedded sistemdir. Böyle bir pano hiç elektronik devre dahi içermeden son derece karmaşık bir prosesi pek ala yönetebilir.

esensoy

hocam navigasyon cihazını ben embedded olarak görmüyorum,
aslında şöyle, arabada evde kullandığımız navigasyon cihazı embedded olmuyor bence, end user product oluyor,
ama atıyorum bir füze içinde ki navigasyon donanımını embedded olarak kabul edebilirim,

speak48 in dediği gibi olay sistem de bitiyor sanırım, tasarlanan sistemin kendisi mi? yoksa parçası mı?

öte taraftan embedded olup olmamasının da bir önemi yok diye düşünüyorum, amaca uygun çalışması yeterli değil midir sizce?
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

z

Alıntı yapılan: katana - 28 Kasım 2012, 13:05:03
Bülent Abi,
Uygulamanın ciddi olup olmadığına kim/neye göre karar verecek?
PC den kastın hangisi? ENIAC veya SSEM değil sanırım? Von Neuman olması yeterli ise çoğu MCU PC sayılır.

PC ile, üzerinde işlemcisi olan, ses kartı olan, ekran kartı olan, modemi olan, işletim sistemi olan, büyük kapasiteli depolama elemanı olan, yüksek kapasiteli ramı hatta romu olan x makineden bahsediyorum. Eğer bu yapıyı kaldırıp atıp yerine mümkünse hiç mekanik bileşeni de olmayan bir kartçık koyabiliyorsak demek  istedim.

Tabiki illaki ekran, ses vs ye ihtiyaç yoksa bunlar embedded sistemde de olmayabilir.

Bilmiyorum, ben embedded sistemlerle karaşimşek arasındaki sınırı merak ediyorum.

mesaj birleştirme:: 28 Kasım 2012, 13:12:09

Alıntı yapılan: esensoy - 28 Kasım 2012, 13:07:38
.....öte taraftan embedded olup olmamasının da bir önemi yok diye düşünüyorum, amaca uygun çalışması yeterli değil midir sizce?

Ben bu kelimenin (embedded) dünyada kabul gördüğü manayı bilmek istiyorum. Yapılan sisteme kim nederse desin. Bana kalırsa bu sistemlerin tek adı var o da beyin.