Bir silindirin çapını ölçen sensör var mı?

Başlatan justice_for_all, 21 Kasım 2012, 10:12:07

justice_for_all

Merhaba arkadaşlar.

Ben bir matkabın ucuna takılan matkap ucunun çapını öğrenmek istiyorum.Bunu yapabilecek herhangi bir malzeme varmı?
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

z

Kameralı ve laserli sistemleri kitaplarda görüyoruz.

Kameralı olanı yapmak zor değil. Mercek sistemi ile 1mm matkabın çapını ekranda 200 pixel kaplayacak şekilde ayarlama yapsan her pixel 5 mikrometreye karşılık gelir.

Basit bir yazılımla halledilir.

Kamera doğrudan çapı görecek şekilde yerleştirilirse yada matkap kameranın x yada y eksenine hep paralel olacak şekilde yerleştirilirse yazılım daha da basitleşir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

justice_for_all

matkap ucu matkaba takılıyken ölçebilecek bişe yok sanırım değilmi hocam?
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

Kazım

Alıntı yapılan: justice_for_all - 21 Kasım 2012, 11:30:17
matkap ucu matkaba takılıyken ölçebilecek bişe yok sanırım değilmi hocam?

Kameraya, matkap ucunun herhangi bir kısmından, enini göstersen olmazmı ? Ucun eniyle - çapı orantılı olmalı.Özel bir durumun varmı bilmiyorum tabi .Gerçeği @z de onu demek istemiş ( aşağı alıntı yaptım ) ama tekrar sorduğun için yazdım

Alıntı yapılan: z - 21 Kasım 2012, 11:28:58
yada matkap kameranın x yada y eksenine hep paralel olacak şekilde yerleştirilirse yazılım daha da basitleşir.

muhendisbey

Belki şöyle birşey olabilir, biraz zihnisinire de kaçabilir

Mandrenin belirli bir açıklığı olsun örneğin 1cm

Ne kadar mandren sıkılırsa takılan uç o kadar küçüktür. Belki mandren üzerine iz koyarak saydırma yapılabilir bu sayede matkap ucu takılırken ölçülür.
Veya

Paralel bir ışık demeti üretilir, matkap ucu bunu gölgeleyecek konumda bırakılır, perdeyi de örneğin bir güneş paneli olarak düşün. Elde ettiğin gerilime göre uç belirlenebilir. Tabi perde gölgede kalacak en büyük sıkıntı bu noktada.

Kamera ile ölçüm yapılabilir. otomatik bir kumpas tarzı bir cihazla ölçülebilir, veya CNC lerdeki gibi sıralı olarak sen yerleştirirsin o seçer.

Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

justice_for_all

Daha güvenilir olması açısından matkaba takılı olan uctan geri bildirim almak için sormustum bunu.Yine kameralı yapılır ben ondan sonraki işten bahsediyorum suan.kameradan görüntü aldık 1 mmlik ucu aldık diyelim öyle bir sensor olmalı ki matkaba takılan uç 1 mm lik mi ben onu öğrenmek istiyorum.böyle bir sensor varmıdır piyasada.

z

Kamerayı mandren ucundaki matkabı görecek şekilde sabitle. Oldu bitti işte.

Paran varsa contactless diameter measurement diye ara. Laserli ölçüm cihazları var ama bunlara sensor denmez.

Aşağıdaki sistem fazla lüks olur herhalde.

http://www.aeroel.it/en/xls/xls.x.pdf
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

justice_for_all

Alıntı yapılan: z - 21 Kasım 2012, 12:00:48
Kamerayı mandren ucundaki matkabı görecek şekilde sabitle. Oldu bitti işte.
http://www.aeroel.it/en/xls/xls.x.pdf

şimdi anladım hocam sagolun ben nedense kamerayı dikey yerleştirmeyi düşünmüştüm.matkap ucunu yandan görüş ile yerleştirirsem olur sanırım

gumush

Matkap degil CNC ise farkli bir yolda olabilir.

Capi onceden bilinen bir daire merkezine matkap gelir. Koordinati onceden bilindiginden bu noktaya kolaylikla gelir. Hem bu metal hemde matkap'a bir kablo baglidir. Kablolar sistem icin buton gibi calisir. Sistem bir yonde hareket etmeye baslar. Sinira gelince aksi yonde yine baslar ve sinira ulasir.

Ornegin cember 20mm capinda ise 1mm uc takinca her iki tarafada 9.5mm gidecektir. Buradan bir hizalama yapilabilir. Youtube'dan autocenter cnc gibi aratinca benzer ornekler cikiyor.
Hikmet Gumus  izmir