Howercraft tarzı uzaktan kumandalı araç yapımı için neler gerekir?

Başlatan AsHeS, 22 Kasım 2012, 01:21:43

AsHeS

Merhaba forum sakinleri howercraft tarzı bir uzaktan kumandalı araba yapmayı düşünüyorum lakin kafama takılan birkaç soru var.Birincisi tahta kasa üzerine oturttuğumuz tekerler ne kadar dengede kalabilir malum aracın arkasında kocaman bir pervane bulunacak.İkincisi araştırmalarıma göre elle yapılan araçları yüksek hızlara çıkarmak çok pahalı olur deniyor bunun sebebi olarak pil ve mekanik tasarımı gösteriyorlar burada maliyetli olan noktaları tam tespit edemedim(mekanik bilgim yok denecek kadar zayıf) aracın ağırlık merkezini motora göre nasıl odaklamalıyım ki istediğimden farklı yönlere kaymadan gidebilsin.
Şimdi kafamda ki şablona geleyim 1 adet DC motor arka tarafta ki pervanemiz için bir adet servo ön tarafta ki tekerlerin sağa sola açılı dönmesi için ATX-ARX kablosuz modül ve bunlar için kendimin tasarlayacağı veya piyasadan alacağım(daha karar vermedim ön araştırma aşamasındayım) motor sürücüleri ve temel kontrolör olarakta 16f887 kullanmayı düşünüyorum.Mekanik olarak biraz beni aydınlatabilirseniz çok kıyak olur. :)

z

Howercraftın altında teker olmaz.

Hava yastığı olacak. Bu yastığı basınçlı hava ile şişreceksin ve kaçan hava düşük sürtünmeli bir yüzey oluşumuna neden olacak.
Arkadaki pervane ile de aracı hareket ettireceksin. Dönüşleri arka pervanenin açısını değiştirerek yapacaksın.

Eğer tekerlekleri olan bir aracı pervane ile hareket ettireceksen onun adı howercraft olmaz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

AsHeS

Alıntı yapılan: z - 22 Kasım 2012, 02:06:54
Howercraftın altında teker olmaz.

Hava yastığı olacak. Bu yastığı basınçlı hava ile şişreceksin ve kaçan hava düşük sürtünmeli bir yüzey oluşumuna neden olacak.
Arkadaki pervane ile de aracı hareket ettireceksin. Dönüşleri arka pervanenin açısını değiştirerek yapacaksın.

Eğer tekerlekleri olan bir aracı pervane ile hareket ettireceksen onun adı howercraft olmaz.
z hocam howercrafta benzeyecek sadece ben tekerlisini yapacağım howercraft adı akılda bir şekil oluştursun diye söyledim sadece.Son cümlenizin altınızı ben çizeyim istediğim şeyi daha açık tanımlamış "tekerlekli bir aracı pervane ile yüksek hızlarda nasıl hareket ettiririm".

gumush

Sistemi minumum hava surtunmesi ve yine minumum yer temasi saglayacaksekilde yapabilirseniz. O zaman ductedfun sistemlerini kullanabilirsiniz.

Ducted fan powered RC car

JetCar Ducted Fan RC - Gyro Stabilised

Fan Powered RC Car
Hikmet Gumus  izmir