Windows8'e Windows7 tarzı kullanım sağlayan araç burada

Başlatan t2, 23 Kasım 2012, 11:10:32

t2

Şu araç yardımıyla windows 8 i, windows 7 gibi kullanabiliyormuşuz.

http://classicshell.sourceforge.net/

Henüz denemedim. müsait zaman deneyip windows 8 i sevmeye çalışacağım

fgokcegoz

Alıntı Yap
Henüz denemedim. müsait zaman deneyip windows 8 i sevmeye çalışacağım

windows8 kullandıkça sevebilme ihtimalimin sıfıra yaklaşıyor maalesef. Ne kadar dangalak bir işletim sistemi bu windows8. Zorluyorum, zorluyorum ama olmuyor. En yakın zamanda w7 ye geçmek için can atıyorum..
"Vicdanın ziyası, ulûm-u diniyedir. Aklın nuru, fünun-u medeniyedir. İkisinin imtizacıyla hakikat tecelli eder." (Bediüzzaman Said Nursi)

fatih6761

Windows 8 performans bakımından Windows 7 den daha iyi. En azından benim bilgisayarımda öyle. Görsel efektler azaltılıp Aero kaldırılarak ( ki bence iyi olmuş ) sistem yükü azaltılmış. Ancak bu metro ile sanki "tüm cihazlarda aynı işletim sistemi" mantığı düşünülmüş. Yani evdeyken laptop'ın, dışarıda tabletin, başka yerde akıllı telefonun vs. kullanımı hep aynı, bu şekilde mantıklı. Ama tabiî olarak kişiden kişiye değişir. Zevkler ve renkler tartışılmaz... :)

YK44

Merhaba,

Konu açılmışken bir kaç bişey sormak istiyorum laptopumu değişmeyi düşünüyorum genelde sony vaio kullanıyorum yine sony vaio serilerinden windows 8 ve dokunmatik led alacağım.

Merak ettiklerimse mesela bizim programları (ccsc,proteus vb..) windows 8 de kullanabiliyormuyuz. Windows 8 i hiç kullanmadım.

fgokcegoz

CCS i zaten kullanmıyorumda, Proteus çalışıyor. Ama gerçekten windows8 çoook kötü.W7 deki aero yok mesela. Pencereler o kadar kötü görünüyorki, anlatılmaz yaşanır cinsten. Yüklediğin programları göremiyorsun. Saçma sapan bir başlangıç ekranı yapmışlar, insanın parmağını ekrana değdirip kaydırası geliyor. Bence W8, bir hayal kırıklığından ibaret. W7 driver ları indirdim.. Geçiyorum w7 ye. W7 de olmasa XP geçeceğim yani o kadar...
"Vicdanın ziyası, ulûm-u diniyedir. Aklın nuru, fünun-u medeniyedir. İkisinin imtizacıyla hakikat tecelli eder." (Bediüzzaman Said Nursi)

fatih6761

Bilmeden konuşmamak lazım. Aero'nu kaldırılması iyi veya kötü, kişiye göre değişir. Ama;
Alıntı yapılan: fgokcegoz - 08 Ocak 2013, 13:23:59
Yüklediğin programları göremiyorsun. Saçma sapan bir başlangıç ekranı yapmışlar, insanın parmağını ekrana değdirip kaydırası geliyor.
Yüklediğiniz programları görmenin pek çok yolu var. Sadece farklı, o kadar.
1. Ara : Modern Arayüz'de ( yani Başlangıç ekranı, Windows tuşuna basarak geçiş yapabilirsiniz ) "programlar ve özellikler" tuşlayın, ardından sağ taraftan Ayarlar kutucuğunu seçin. Denetim masası ögesi görünecektir.
2. Sağ tuş ile : Herhangi bir durumda iken ( başlangıç, masaüstü, metro arayüzü  vs... ) fareyi ekranın sol alt tarafına getirin. Başlangıç adı altında bir önizleme görünecektir. Bu kutucupa sağ tıklayın. Birçok araç burada görünecektir. Menünün en üstündeki "Programlar ve Özellikler" e tıklayın.
3. Denetim Masası ile : Aramada Denetim Masasını bulun veya üstte bahsedilen sağ tuş menüsünden Denetim Masasına tıklayın. Sırayla Programlar > Programlar ve Özellikler yolunu takip edin.
Kolaylık açısından bunu kısayola taayabilirsiniz. Windows 8 'de 7'den farklı olarak 2 sabitleme yeri var. Birincisi klasik görev çubuğu, ikincisi ise Başlangıç Ekranı. Denetim Masasında Programlar klasörünü açtıktan sonra Programlar ve Özellikler'e sağ tıklayıp Başlangıç Ekranına sabitle'yi tıklayın. Başlangıç ekranınında en sona bu bağlantı eklenecektir. İstediğiniz zaman bu bağlantıya tıklayarak açabilirsiniz. Daha farklı yolları da var. Ama anlatması uzun.
Ek olarak başlangıç ekranı evet, genellikle dokunmatik uyumlu. Ama nasıl kullanacağınızı bilirseniz hiç te zor değil. Başlangıç ekranında kaydırma işini farenizin üst tekerleği ile ( scrolling / wheel ) yapabilirsiniz. Yine de istemiyorsanız bu ekranı tamamen kapatmak çok basit. Windows Logo'sunu geri istiyorsanız Classic Shell ile çok kolay.
Bunların birçoğu internette ( bkz: AskVG ) anlatılıyor. Anlayacağınız, mesele aramakta. Arayan Mevlâ'sını da bulur, denetim masasını da... :)
Not: bu kadar övüyorum ama, Microsoft(R)'u da pek sevmem. Yanlış anlaşılmasın. Yiğidi öldür hakkını yeme...

dijital74

Dokunmatik ekranı olan bir sistemin olmayınca metronun hiçbir kıymeti yok bence. Ama bazı özellikler gözden geçirilmiş. Eksikleri var. Mesela bitlocker düzgün çalışmamıştı bende. Bu yüzden Win7'ye dönmüştüm. Şimdilerde belki düzelmiştir, bilemiyorum.

t2

fgokcegoz

Murat Mert

Alıntı yapılan: t2 - 08 Ocak 2013, 19:25:10
Var mı XP gibisi

ne verirsen onu yer yemek seçmez sessiz vur sırtına çalışır oyy oyy

;D  ;D  ;D
mert07