Driver Geliştirme hakkında

Başlatan yamak, 23 Kasım 2012, 14:49:14

yamak

Driver yazma konusunda kafam karıştıran bazı olaylar var.
Mesela beaglebone üzerinde rtc çıkışı yok bende mecburen ds1307 takıp kullandım.Ama ds1307 için bi kütüphane oluşturdum.Programımın içinde bu kütüphaneyi kullanarak tarih bilgisini alıyorum. Ama ben şöyle yapmak istiyorum.Sistem saat bilgisini de taktığım ds1307 den alsın.Bunu nasıl yaparım.

Ya da linux sistemler için bir graphic driver ı geliştirdim. Sistem monitöre data gönderirken benim yazdığım driver ı kullanmasını nasıl sağlarım.Tamam kernel eklemem gerekiyo ama bununla bitmiyo heralde. Bu söylediklerim hakkında beni aydınlatabilir misiniz?

SpeedyX

Kernel de çalışan module yazman gerekiyor, bu module rtc ise bir kernel workqueue belli zaman aralıklarında entegreden zaman bilgisini okuyup işletim sisteminin gerekli bölgesini güncelleyecek.
Grafik driver ı ise, yine ioctl türevi bir mekanizma ile framebuffer a yazılan veriyi SPI yada paralelden tft ye gönderecek... Bu modülü derleyip fs içine koyacaksın ve linux açılırken init edeceksin, yada direkt kernel içerisine yazıp kendi kernel kodunu tutabilirsin.