Diyot ile gerilim düşürme // Mikroişlemci

Başlatan vale9, 23 Kasım 2012, 16:11:51

vale9

Arkadaşlar,

2 adet 3V pil ile (seri bağlı) mikroişlemci beslemek istiyorum. Çok düşük akım çekiyor (<1mA).

Bir 1 adet  seri bağlı 1N4001 ile pilden besleme versem problem çıkarırmı? (6V-0,7V=5,3V ile beslemiş olacağım). Regülatör kullanmak istemiyorum.

Hayat 1'ler ve 0'lardan ibarettir.

WrtM

Madem o kadar düşük akım çekiyo devreye ters bir biçimde zener diyot bağla(5v1 gibi) yada dediğin gibi bir diyot ile gerilimide düşürebilirsin ancak entegrenin datasheet ine bak max. çalışma voltajını geçmesin.

halilgalic

ben dediğin şekilde kullanıyorum hiç bir şekilde sorun yaşamadım

esensoy

En tehlikeli an "zafer" anıdır.

vale9

Yanıtlar için teşekkürler.

Diyot kullandığımda: Düşük akımlarda bile sürekli 0,7V'luk bir düşüş mü gösterir? Mesela bazen 0,4V'a düşme ihtimali var mı? Öyle olursa mikroişlemciye zarar verebilir. Ayrıca diyot'ta güç harcanması söz konusu mu? Amacım minimum akım çekmek.

polleme

Elektronik her komponent, üzerinden geçen akım ve üzerinde düşen gerilimle orantılı bir güç harcar. Sizin örneğinizde diyot üzerinde sabit bir 0,7 V'luk gerilim düşümü var. Akımı 1 mA kabul edersek diyot üzerinde harcanan güç P = V x I eşitliğinden 0,7 mW olur. Yani 6 V giriş varsa harcanan gücün 5,3 mW kısmı cihazda, 0,7 mW kısmı diyotta harcanır, aslında büyük bir kayıp değil.

halilgalic

silisyum diyotlar için 0,6-0,7 germanyum diyotlar için 0,3-0,4v diye biliyorum

polleme

Aynen doğrudur ve bu voltajlar diyot iletimde olduğu sürece sabittir, değişmez.

berat23

Alıntı yapılan: polleme - 23 Kasım 2012, 17:37:15
Aynen doğrudur ve bu voltajlar diyot iletimde olduğu sürece sabittir, değişmez.

yok öyle birşey.akıma göre değişir diyotun ileri gerilimi.

erhanmete

aslında regüle iyidir. tek 3v ile step up yaparsın pili daha verimli kullanırsın.
mevcut durumda piller biterken ama daha bitmemişken devren çalışmayacak.

vale9

Diyotların iletime geçmesi için belirtilen değerden büyük bir gerilim olması (ör:0,7V) yeterli diye biliyorum. Peki; akım için de böyle bir sınır var mıdır? Mesela yükümüz mikroamper seviyesinde çektiği zaman; yine de iletimde kalır değil mi?

polleme

Sn. berat23, akıma göre değişir ama 0,7V değerinden sonra bu değişim çok sınırlı olur. Büyük oynamalar olmaz. vale9'u sıkıntıya sokacak sonuçlara yolaçmaz. Burada hassas ölçümler yapılmadığı için o küçük değişimi önemsiz kabul ettim.

mesaj birleştirme:: 23 Kasım 2012, 18:08:29

vale9, akım küçük olsa da voltaj 0,7'u geçtiği sürece iletim devam eder.

mesaj birleştirme:: 23 Kasım 2012, 18:12:35

Örneğin 1N4148'i inceledim. 0,7V olan iletim gerilimi, akım 100 mA seviyelerine çıktığında 1V seviyelerine kadar çıkıyor. Ama vale9, akımın 1 mA altında olduğunu söylediğinden bu iletim akımı 0,7-0,8 V seviyelerinin üstüne çıkmayacaktır.

mesaj birleştirme:: 23 Kasım 2012, 18:13:24

pardon iletim gerilimi olacaktı.

vale9

Alıntı yapılan: polleme - 23 Kasım 2012, 18:05:30
Sn. berat23, akıma göre değişir ama 0,7V değerinden sonra bu değişim çok sınırlı olur. Büyük oynamalar olmaz. vale9'u sıkıntıya sokacak sonuçlara yolaçmaz. Burada hassas ölçümler yapılmadığı için o küçük değişimi önemsiz kabul ettim.

mesaj birleştirme:: 23 Kasım 2012, 18:08:29

vale9, akım küçük olsa da voltaj 0,7'u geçtiği sürece iletim devam eder.

mesaj birleştirme:: 23 Kasım 2012, 18:12:35

Örneğin 1N4148'i inceledim. 0,7V olan iletim gerilimi, akım 100 mA seviyelerine çıktığında 1V seviyelerine kadar çıkıyor. Ama vale9, akımın 1 mA altında olduğunu söylediğinden bu iletim akımı 0,7-0,8 V seviyelerinin üstüne çıkmayacaktır.

mesaj birleştirme:: 23 Kasım 2012, 18:13:24

pardon iletim gerilimi olacaktı.

yardımlar için teşekkürler, deneyceğim.

Klein

Sıcaklıkla değişir.  Sorun olurmu? Olmaz.

erdemefe

sıcaklıkla da akımla da değişir. formulü de ID=Is*exp(VD/n*Vt) olarak değişir.
ID=Diyor Akımı
Is=Saturasyon akımı(Diyodun ters yönde akıttığı akım pratikde 0 değildir)
VD=Diyot Gerilimi
n diyodun yapısıyla alaklı bir sabit 1 alınır genelde.
Vt=Sıcaklıla değişen bir sabit, oda sıcaklığı için 25mV alınır.