Böyle Sağlamlık Testi Görmedim???

Başlatan rkinaci, 26 Kasım 2012, 23:51:54

rkinaci

Merhaba arkadaşlar,
LMC7101 opampın sağlamlık kontrolünü google amcaya danıştım. O da bana hayatımda hiç görmediğim duymadığım bir yöntemi önerdi. Gerçekten böyle bir yöntem var mı yoksa bu cevabı yazan arkadaş aslında berber kalfası da hobi olarak mı uğraşıyor elektronikle? Gerçekten böyle bir yöntemle entegrenin sağlamlığı kontrol edilebiliyorsa ve ben şimdiye kadar görmemiş, duymamış, bilmiyorsam vay benim ve mühendis arkadaşlarımın haline.

Alıntı Yap
Ynt: MERHABA USTALAR KONUYLA ALAKALI DEĞİL AMA BİR BAKARMISINIZ ?
« Yanıtla #1 : 13 Nisan 2011, 22:31:27 »
bence öyle bir yöntem yok sanırım, çünkü hr entegrenin yapısı farklı olduğu için belli bir yöntem yoktur, bir yerlerde okumuştum sanırım:
çakmak manyatosunu bacaklara sıra ile tek tek bağlayıp karşısındaki ayaktan manyatoya basınca akım geçip geçmediğini bakıyorlardı, arızalı ayaktan akım geçmiyordu. eğer bir tanesi bile geçirmiyorsa entegre yanmış demekti.  bu yöntemin doğruluğunu bilmiyorum, sadece nette okumuştum sanırım....

Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin karşındakinin anladığı kadardır!

muhittin_kaplan

olabilir,
seminerin birisinde , sorduğum soru EMP ye karşı güvenliğiydi "hiç test yaptınız mı" demiştim. Cevabı şöyle olmuştu. EMP her nekadar yüksek gerilim olsada toplamda süre çok az olduğundan enerjisi oldukça azdır. bu nedenle herhangi bir bozulma oluşmaz demişti.
denedim mi hayır.

kralsam

Çakmak manyetolarını EEBlog daki eleman mcu larda  ESD için kullanıyordu ve entegreleri bozuyordu. Pek güvenli gelmedi..

z

Sağlam olanı da bozulsun diye kafa geçmişler.

Ben olsam seri lamba ile test ederdim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

WrtM

Eğer bir entegrenin sağlamlığını kontrol etmek istiyorsam genelde şöyle yaparım, özellikle lojik entegrelerin pin girişlerinde şöyle bir yapı oluyor + beslemeden pine ters bir diyot ( diyot katodu + ya anodu pine) pinden - ye yine ters bir diyot  (diyot anodu - ye diyot katodu pine) eğer bir entegre sağlamsa (her pin için deneyin) genelde bu yapı bozulmamış oluyor ama bu test ne kadar kapsamlı, ne kadar doğru bilinmez.

Okan AKÇA

öncelikle biraz yag ekleriz tencereye zeytin yagı tercihim sonra kısık ateşte LMC7101 opamları kızarıncaya kadar kavururuz. Daha onceden hazırlamış oldugumuz sıcak suyu tencereye katarak bir kaşıkta tuz ekleyerek  yaklaşık yarım saat kaynatırız.uygun şekilde servis edereriz. afiyet olsun...
not: LMC7101 taze ve kaliteli olmalıdır.organik olmaları ilk tercihim..

kralsam

En mantıklısı mümkünse ufak bir test devresi kurup test etmek. Ben öyle yapıyorum çok şüphe edersem geri dönüşüme sallıyorum.. :)

Klein

Çakmak manyetosi ile sağlamlık testi , arkadaşların söylediği gibi şaka olabilir.
Ama ürünü EMC testlerine gödermeden önce, ESD testleri için ön test olarak manyeto kullanılabilir. 

kralsam

Alıntı yapılan: Klein - 27 Kasım 2012, 14:20:58
Çakmak manyetosi ile sağlamlık testi , arkadaşların söylediği gibi şaka olabilir.
Ama ürünü EMC testlerine gödermeden önce, ESD testleri için ön test olarak manyeto kullanılabilir.

Gerilim girişinden yapılacak değil mi hocam?

Klein

Ürüne göre değişiyor.

Eğer cihaz  pano gibi bir şeyin içerisinde duruyor ve bağlantı uçlarının hiç birisi açıkta değilse , sadece  ön paneller, membran panelin yüzeyi, display yüzeyleri vs..  gibi yerlere ESD uygulanıyor.  Ancak çalışma esnasında açıkta klan , kullanıcının dokunmasını gerektiren ( Örneğin GSM, sim kart yuvasının pinleri)  Buralara ESD testleri yapılıyor.

Özellikle LCD ekran ve membran panel ( tuşlu veya tuşsuz)  kullanan arkadaşların dikkatli olması gerek.
Kullandığımız polikarbon paneller statik elektrik ile şarj olabiliyor.

Test şöyle yapılıyor. 
Elektrostatik şarj üreten test aygıtı manyeto gibi. Tek farkı  gerilimin ve polaritenin ayarlanabilir olması.
Önce bir polarite seçiliyor.  polikarbon panel üzerine onlarca kez atlama yaptırılarak polikarbonun bu yükle şarj olması sağlanıyor.
Sonra polarite ters çevriliyor. aynı deney ters polaritedeki yükle tekrarlanıyor.
Ancak testi yapanların çok iyi bildiği  bir şey var, O da LCD display kullananların çoğu ekranın metal çerçevesini topraklamıyor. Testi yapanlar da buraya yükleniyor.
Önce yüzey  şarj ediliyor.  Sonra polarite ters çevrilip  tam ekranın metal kısmının üzerinde  deşarj ediliyor. Teste girenlerin bir çoğu burada dökülüyormuş. 

kralsam

Alıntı yapılan: Klein - 27 Kasım 2012, 14:51:37
Ürüne göre değişiyor.

Eğer cihaz  pano gibi bir şeyin içerisinde duruyor ve bağlantı uçlarının hiç birisi açıkta değilse , sadece  ön paneller, membran panelin yüzeyi, display yüzeyleri vs..  gibi yerlere ESD uygulanıyor.  Ancak çalışma esnasında açıkta klan , kullanıcının dokunmasını gerektiren ( Örneğin GSM, sim kart yuvasının pinleri)  Buralara ESD testleri yapılıyor.

Özellikle LCD ekran ve membran panel ( tuşlu veya tuşsuz)  kullanan arkadaşların dikkatli olması gerek.
Kullandığımız polikarbon paneller statik elektrik ile şarj olabiliyor.

Test şöyle yapılıyor. 
Elektrostatik şarj üreten test aygıtı manyeto gibi. Tek farkı  gerilimin ve polaritenin ayarlanabilir olması.
Önce bir polarite seçiliyor.  polikarbon panel üzerine onlarca kez atlama yaptırılarak polikarbonun bu yükle şarj olması sağlanıyor.
Sonra polarite ters çevriliyor. aynı deney ters polaritedeki yükle tekrarlanıyor.
Ancak testi yapanların çok iyi bildiği  bir şey var, O da LCD display kullananların çoğu ekranın metal çerçevesini topraklamıyor. Testi yapanlar da buraya yükleniyor.
Önce yüzey  şarj ediliyor.  Sonra polarite ters çevrilip  tam ekranın metal kısmının üzerinde  deşarj ediliyor. Teste girenlerin bir çoğu burada dökülüyormuş.

Degerli bilgileriniz için Teşekkürler hocam. İyi çalışmalar.