PULSE İMPULSE METAL DEDEKTÖRLERİ

Başlatan cscscs, 27 Kasım 2012, 00:37:45

cscscs

Mrb arkadaşlar,
Ben bitirme ödevi olarak pulse impulse metal dedektörü yapıyorum. şu an araştırma aşamasındayım. O yüzden size sorularım olacak.
bobin çapı, frekans, gücün biribirleriyle ve arama derinliği ile ilişkisi nasıldır? Mesela biliyorum ki frekans ile arama mesafesi ters orantılı ama bu nasıl değişiyor lineer mi nonlinear mi? Böyle bilgilere ve grafiklere ihtiyacım var arkadaşlar yardımcı olursanız çok sevinirim. kolay gelsin.

zerog26

arkadasim ben yazin diploma tezi yaptim pulse impulse dedektorler uzerine kolay bi sistem degil zira mineralden ayirmak cok zor oluyo ....topraktaki minerali temizleyincede derinlik azaliyo ...benim diploma tezi bulgarca yurtdisinda okudugum icin ...gerekli yardimi burdan yapabilirim sana ...

mesaj birleştirme:: 27 Kasım 2012, 01:31:41

oncelikle verdigim pdf dosyasini iiice oku sistemi anlamaya calis...

https://hotfile.com/dl/181121812/ab84914/PI-Teknoloji_Ekibi.pdf.html

eger bu kismi anlarsan diger kisimlar cok kolay....

necati

[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

cscscs

çok teşekkür ederim arkadaşlar ilginize :) :)
elinizde bahsettiğim şekilde grafikler var mı yani frekansın arama derinliği ile olan değişimini gösteren grafik ... vs. bunlar çok işime yarayacak

zerog26

Alıntı yapılan: cscscs - 28 Kasım 2012, 14:36:45
çok teşekkür ederim arkadaşlar ilginize :) :)
elinizde bahsettiğim şekilde grafikler var mı yani frekansın arama derinliği ile olan değişimini gösteren grafik ... vs. bunlar çok işime yarayacak

arkadasim soyle aciklayayim impuls tipi dedektorlerde bobinden belli bir surede yuksek akim gecirilir ve bobinin doyuma ulastiktan sonra desarj olurken yanina yaklastirilan bir metalle etkilesime girmesi sonucu desarj olan bu bobinin grafiginde salinimlar olusur bununlada metaller algilanir ....adindanda anlisilacagi gibi kare sinyal uygulanir bobine tabiki mosfet transistor yardimi ile verdigim linkteki pdf iii okuyunuz gerisini burdan yardimci olurum....derinlik olayi uygulanan puls sinyalin suresine baglidir (duty cycle) diyoruz biz buna bunun yuksek olmasi derinligin cok olmasi anlamina gelmez tabikide ....

KIRIKDR

Aşağıdaki sitede Canadalı bir mühendisin projeleri var bir kaç tipte metal dedektörü ve yapım açıklamaları da yer alıyor.. Hatta dedektörü yapanlar dünyanın dört bir tarafından yaptıkları dedektör resimlerini yollamışlar baya güzel.. Önceden şema ve Pcb'leri görebiliyordum ama sanırım şimdi kit olarak satıyor.. Yine de bir bakmanızı öneririm.. Kolay gelsin..

http://chemelec.com/Projects/Projects.htm

cscscs

bana şuan devredeki güç, frekans, bobin çapı, yüzey alanı ve derinlik arasında ne gibi ilişkiler var , bunları etkileyen faktörler nelerdir bunlar lazım. ayrıca bunların optimum değerleri nedir? yani mesela en uygun frekans aralığı nedir?? ben dışçapı 40 cm olan bir bobin kullanırsam eğer buna göre o değerler nasıl değişir??

KIRIKDR

O zaman sana Veysel Güleryüz'ün Maden ve Define Dedektörleri Kitabını tavsiye ederim.. Sistemin çalışma mantığını çok güzel anlatmış. Kabaca özetlemek gerekirse devrede iki tane osilatörün olmalı bunlardan birisi Araştırma Bobinine(Dedetörün en popüler parçası zırt zırt toprağın üzerinde dolandırdıkları kısım :D) bağlı olacak  diğer osilatör devrende referans kısmı osilatörü olacak. Sistem şöyle çalışıyor; araştırma bobinine bir metal yaklaştığında bobinin bağlı olduğu kristalin osilasyonu (frekansı ) değişiyor.. Aradaki frekans farkı insan kulağının duyabileceği bir fark olduğunda devreye bağlı kulaklıkta bir hışırtı oluşuyor. İşte bu sesi yükseltmek için amplikatör devreler falan ekleniyor vs vs.. Kitap Birsen yayınevinden çıkıyormuş ben geçen yıl tesadüfen bir kitapçıda bulmuş dikkatimi çektiği için almıştım. Sonra kitaptan bir devreyi yaptım devrede orta dalga radyo anten ayar bobini diye bir malzemeden bahsediyordu onu bulamadım Veysel güleryüzün Sitesindeki adresine mail attım bana yaklaşık 8 ay sonra falan bir cevap vermişti :)) Ben Veysel Beyi ölmüş falan zannetmiştim çünkü sitesindeki yazılar yayınlar gerçekten çok eski.. Mesaj atınca geri baya bi sevindirik olmuştum :)) Bahsi geçmişken anlatayım dedim :D

Sitesi :
http://www.veyselguleryuz.com

Kitabı bulur musunuz bilmem ama yine de sahibinden.com da falan aratın birilerinde oluyor muhakkak...

ipek

Veysel hocanın sağ olmasına pek sevindim. 70'li yıllarda Ampli teknikleri ve tv teknik kitaplarını almıştım ALLAH uzun ömür versin hocama...

cscscs

cscscs

arkadaşlar pulse impulse metal dedektörünün osilatör devresi kullanılacak olan bobini nasıl sürecek burdaki güç nasıl yükseltilecek , hangi elemanlar kullanılacak yani kısaca devrenin yükselteç kısmı nasıl olacak bilen var mıı???