boost converter

Başlatan sadogan, 29 Kasım 2012, 01:10:24

sadogan

[IMG]http://img429.yukle.tc/images/4952boostconverter.png[/img]
Şekildeki devre bobinin ısınması gibi bir sorun var.
100khz de çalışıyor ama bobin çok ısınıyor farklı ebatlarda bobin denememe ragmen ısınmayı azaltamadım.
Bobin in fiziksel büyüklügü ilgili olabilirmı .Kullandıgım bobin 10amp.
Giriş gerilimi 18 volt yük tarafında 0.6 amperde bile ısınıyor akım yükseldikce el değmez hale geliyor.
L1 için fiziksel buyuklugü nasıl hesaplanıyor.
Nominal yüküm 3amp çıkış gerilimim 27v olacak.
Tavsiyeleriniz nelerdir.

VFR

Hocam , bobinden geçen akım DC değil , sizin bağladığınız ampermetre kaynağın ortalama akımını ölçüyor.
Ama bobinden geçen akım dalgalı bir gerilim o yüzden DC ampermetreyle ölçmek yanlış sonuçlar verebilir.
Geçici halde bobinden geçen akım ilk başlama anında 250A'e kadar çıkabiliyor , sürekli halde ise bobinin etkin gerilim ve akımı yaklaşık olarak 15V ve 9A civarında , işte bu yüzden bobin bu kadar ısınıyor.

sadogan

Bobindeki pik akım 9 amper hesapliyor bu site.
http://www.ladyada.net/library/diyboostcalc.html

C
Alıntı yapılan: VFR - 29 Kasım 2012, 10:37:34
Hocam , bobinden geçen akım DC değil , sizin bağladığınız ampermetre kaynağın ortalama akımını ölçüyor.
Ama bobinden geçen akım dalgalı bir gerilim o yüzden DC ampermetreyle ölçmek yanlış sonuçlar verebilir.
Geçici halde bobinden geçen akım ilk başlama anında 250A'e kadar çıkabiliyor , sürekli halde ise bobinin etkin gerilim ve akımı yaklaşık olarak 15V ve 9A civarında , işte bu yüzden bobin bu kadar ısınıyor.
Cözüm öneriniz nedir?

VFR

Hocam ordaki pik akım sürekli halde indüktörden geçen akımın en büyük değeri.
Geçici haldeki akım değeri değil yani. Benim de dediğim gibi 9A civarında geçen sürekli akım.
15V gerilim düşümü var , 9A akım var 135Watt bobinde harcanan güç gözüküyor kaba bir hesapla.
O kadar yüksek güç ısıya dönüşürse çok fazla ısınması normal bence.
Boost converterda uygulamaya henüz geçemediğim için bir çözüm önerim yok malesef.

z

Bobinin neden ısındığına cevap verebilmek için akım dalga şeklini görmemiz lazım.

Bir bobin iki sebepten dolayı ısınır.

Ya omik kayıp yüksektir yada magnetik kayıp.

Akım dalga şekliyle kullandığınız bobinin bir fotosu lazım.
-------------------

Öte yandan; Bir bobinin başlangıç akımının nasıl 250A olduğu iddia edilir anlamıyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

VFR

Devrenin simulasyonunu gerçekleştirdim , akımın dalga şekline bakarak böyle bir şey söyledim.