Code Protect

Başlatan demirkan1, 02 Aralık 2012, 17:52:14

demirkan1

Selam arkadaşlar,
fpga da kod koruma hakkında düşüncelerinizi almak istiyorum. fpga protect varmıdır, projemiz piyasaya çıktığında kopyalanırmı , fpga nın içindeki kodu okuyabilirmiyiz, nasıl koruma altına alabiliriz, vs, vs,

MC_Skywalker

FPGA için üretiğiniz kod kopya korumalı olur. FPGA içindeki kodu okuyamazsın zira kod FPGA içinde durmaz hatrici flash bellekte olur.  FPGA içinde burdan okubup yüklenir. Siz proramı Flash a taşımaz sanız FPGA enerjisi kesildiğinde püff kod gider.

FPGA üreticilerinin programlarında detaylı bilgi var.

demirkan1

sayın MC_Skywalker,
yanlış anlatım şekli seçmişim haklısınız, aslında aklımdaki projelerimizin korunması oldugundan harici flash yazmamışım. Şöyle düzeltim o zaman flaşın içindeki kodlarımızı nasıl koruruz.

speak48

fpga zaten hepsi harici kalıcı hafızaya yazılır
bunuda isteyen jtag ile hafızayı okuyabilir.
ama koddan tasarıma döndürecek şuan bir araç yok belki çinliler birşey yapmış kullanıyordur bilemiyorum.
kodu çözemezler ama aynı model fpga ile aynı işlevi yaptırabilirler.
buna karşı bazı fpgalarda hafızayı şifreli yapıp fpgaya şifreyi yükleyip böylebir koruma sistemin var
hafızayı kopyalasa bile fpganın şifresine ulaşılıp ulaşılamıyacağını bilemiyorum böyle bir yöntem var

pic365

FPGA'ye attığınız kod okunup aynı modeldeki FPGA'lere kopyalanabilir ama bilinen kadarıyla şu ana kadar BIT ya da MCS dosyasından geri mühendislikle tasarımı çözen yok. Kodların başka bir FPGA'ye yüklendiğinde çalışmasını engellemek için tasarımın içine genelde "Physical Unclonable Function (PUF)" devresi ekleniyor. Bu konuda tez ve makale yazan arkadaşlarım oldu ama ben de fazla bilgiye sahip değilim.

speak48

bilinen kadarıyla şu ana kadar BIT ya da MCS dosyasından geri mühendislikle tasarımı çözen yok

doğrudur bu konunun var olup olmadığını bilemeyiz.
piyasada böyle bir ürün yok.
ama şirketler kendisi için yapmış olabilir.
hocamız bi ara bize chip hırsızlığını anlatmıştı nekadar doğrudur bilemem.
çipi kesip mikroskopla yollara gatelere bakıp tasarımı kopyalıyorlarmış.

nasıl şimdi exeden asm hatta neredeyse c yebile dönüştürülebiliniyorsa birileri sıksa
en azından hafıza dosyasında rtl olmasada netlisti elde edebilir.

kralsam

Geçenlerde GÖMSİS adında bir seminer düzenlendi. Bu seminerde EMDC de vardı. Gelirken standa mikroskop ve bir ASIC tasarımın paketlenmemiş halini getirmişlerdi. Paket içeriğine ciddi oranlarda büyütüp baktığınızda herşey açıkça görünüyor. Tabi o tasarım metodunu bilmek lazım. Yani bu işlemi Flash entegrenin hafızasında donanımsal korumanız biraz zor gibi. Ama yazılımda ali-cengiz oyunları ile bir takım işlemler belki mümkün olabilir.

İş dünyasında aslında ciddi bir sorun. Tasarımı geri dönüştüremeseler bile olduğu gibi kullanabiliyorlar. Bu konuyu uzmanlarına sormak hiç aklıma gelmemişti.

speak48

ben bu yıl gömsise katılamadım ilgiçtir gelen türk firmaları artmış.

siteyi inceledim ingilizcemin yettiği kadar.

hocam orada tam olarak anlayamadım  smart kartın eeprom hafızasınımı elde etmeye çalışıyorlar.

imkan olsada bizde yapabilsek.

speak48

hocam bunu yapmışlarmı resimden netlis üretmeyi.

zaten çip tasarımı rtl2gds yöntemiyle yapılıyor.
üretici vendorun prosess standart cell library ile tasarlıyorlar.
sağlam kütüphaneleri olması veya bu işi çok iyi yapan kişiler olmalı.
bende tsmc'nin 180 90 ve 65 nm varda eski sürümler yenilerinide bulamıyorum.