Ynt: Ynt: Endüstriyel servo ve sürülme şekli

Başlatan yldzelektronik, 03 Aralık 2012, 21:23:20

yldzelektronik

İyi çalışmalar.Fabrikada kullandığımız bir servo motor var.Bunun şuan bağlı olduğu panodan bağımsız sürülmesi gerekli.Ancak benim daha önce böyle bir çalışmama olmadı.Servo aşağıda.Yani katoloğundaki veriler.Nasıl yapılır?Plc ile sürmek istemiyorum.

mesaj birleştirme:: 03 Aralık 2012, 21:48:42

http://www.google.com.tr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CDsQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.boschrexroth.com.ar%2Fcountry_units%2Fsouth_america%2Fargentina%2Fes%2Fdownload%2Fbrc_Rexroth_EcoDrive.pdf&ei=tgC9UPfZIqam4gTd_ICwBw&usg=AFQjCNE9biKHOCBrx8oJpa_84w2qNhyZqg&sig2=Z36Obncvqwji590EVl7qWg

Bu dökümanı buldum ama pek anlamadım.Acaba burada kendi sürücülerini mi tanıtmış?

mesaj birleştirme:: 03 Aralık 2012, 21:56:01

Bilen ilgilenen kimse yok mu yav?Durum gerçekten acil.Bu kadar da ulaşılmazı mı geldi gene bana?
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

drmp

bakım için gelen servo motorları   3 faz sürücü ile her hangi bir feedback olmaksızın  sürüp çalıştırıyorduk   bildiğimiz düz motor mantığı her hangi bir otomasyonlu  sistem denemesi falan yapamazdık  sadece bakım sonrası deneme için yani

pisayisi

Bu motorlarda genelde resolver tipi encoder geribesleme olarak kullanılır. Bütün pozisyon yada hız kontrolunun temelinde bu encoderdan yapılan geribesleme ile üretilen 3 faz sinusoidal faz akımlarının üretilmesi sayesinde motor istenildiği şekilde hareket eder. Tam olarak encoder tipi ve kontrol amacınızı bilmiyorum ancak, resolver bilgisine uyumlu 3 faz herhangi bir sürücü ile kontrol edilebilir. Açık çevrim encoder bilgisi olmadan da çalışır ancak değişken limit değere yakın yükler altında sıkıntılar çıkar...
Murat

yldzelektronik

Alıntı yapılan: pisayisi - 03 Aralık 2012, 22:00:42
Bu motorlarda genelde resolver tipi encoder geribesleme olarak kullanılır. Bütün pozisyon yada hız kontrolunun temelinde bu encoderdan yapılan geribesleme ile üretilen 3 faz sinusoidal faz akımlarının üretilmesi sayesinde motor istenildiği şekilde hareket eder. Tam olarak encoder tipi ve kontrol amacınızı bilmiyorum ancak, resolver bilgisine uyumlu 3 faz herhangi bir sürücü ile kontrol edilebilir. Açık çevrim encoder bilgisi olmadan da çalışır ancak değişken limit değere yakın yükler altında sıkıntılar çıkar...
Anladığım kadarıyla oldukça komplex bir iş bu servolar.Bunlarla ilgili nereden başlamak lazım gelir acaba?Plc ile daha mı basit olur sürücü tasarımı?Benim kullanmak istediğim yer basit.Harici bir encoderim var ve bundan aldığım ölçü ile malzemeyi girilen ölçü boyunca sürücem.Yani bu servoyu bir makinede sürücü olarak kullanıcam.Üzerinde muhtemelen encoderi vardır ancak bilgim yok.Temel seviye için özet yapmanız mümkün mü?

mesaj birleştirme:: 03 Aralık 2012, 22:10:40

Birde ben bulamadım ama elinde olan varsa bunların kablo örneğini gösterebilir mi?Pin diagramı falan?
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

galenga

hocam plc ile rahatlıkla sürebilirsiniz . bu servoların kendi sürücüleri olur o sürücülerede zaten plc üzerinden profibus bağlantışıyla haberleştirirsiniz aynı zamanda bu sürücü kartını da ethernet le bilgisayara bağlanarak kendi arayüzünden ayarlama yaparak istediğiniz kalkış ve durma rampa ayarlarını , dönüş açılarını ve hızı kısaca herşeyini ayarlayabilirsiniz ama bu sürücü kartı ve plc olmadan hiç denemedim ve zor olacağını tahmin ediyorum umarım faydam olmuştur. Arayüz programıda her markanın kendisine ait arayüz programı var doğal olarak bunu iyi araştırmanız gerek ama zor birşey değil.

eistain_54

Her gün 24 altın verilirken bunun için kime şükredersin ey ademoğlu!?!

yldzelektronik

Alıntı yapılan: galenga - 03 Aralık 2012, 22:15:42
      hocam plc ile rahatlıkla sürebilirsiniz . bu servoların kendi sürücüleri olur o sürücülerede zaten plc üzerinden profibus bağlantışıyla haberleştirirsiniz aynı zamanda bu sürücü kartını da ethernet le bilgisayara bağlanarak kendi arayüzünden ayarlama yaparak istediğiniz kalkış ve durma rampa ayarlarını , dönüş açılarını ve hızı kısaca herşeyini ayarlayabilirsiniz ama bu sürücü kartı ve plc olmadan hiç denemedim ve zor olacağını tahmin ediyorum umarım faydam olmuştur. Arayüz programıda her markanın kendisine ait arayüz programı var doğal olarak bunu iyi araştırmanız gerek ama zor birşey değil.

Alıntı yapılan: yldzelektronik - 03 Aralık 2012, 21:23:20
Plc ile sürmek istemiyorum.

İlgi için teşekkürler.Birde verdiğim linkteki dosyada profibus değilde 485 ile haberleştiğinden bahsediyor sanki.Ama ne verisini nasıl gönderiyor bilmiyorum.Biri yok mu denemiş?

esensoy

hocam senin işin motorla değil, sürücüsüyle,
sürücüsü yoksa zaten bulaşma, amacın sürücü yapmak değilse deli çıkarsın,
sürücüyü en genel olarak 0-10V ya da pulse-direction sürebilirsin,
0-10V kullanırsan ya sürücü encoder simulasyon çıkışını gözleyip hatayı düzeltmen gerekir, ya da sisteme encoder bağlayarak istediğin kadar dönüp dönmediğini gözlemlemen gerekir, ki burada da deli çıkman çok olası,

bence en basidi pulse direction sürmek, genelde düzgün (elinde ki marka mesela) servo motor - sürücü ikilileri, sürücüden verdiğin pals kadar dönüyorlar, sorun çıkmıyor,

tabi dönmeme ihtimali de var, risk senin, göze alınamayacak bir yerde çalışıyor ise yine ne kadar döndüğünü gözlemen gerekir
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

muhendisbey

Aynen. Benim endüstriyel olarak kullandığım servolarda hep sürücüsü vardı. Sürücüsü yoksa iş yaş. Gerçi daha önce endüstriyel sürücüsüz servoya rast gelmedim.
Sürücüde de kendine ait kodlar var. Ona göre watchdog, hız tork ayarları yapılabilir. Sonrasında da input üzerinden PLC ile kontrolünü sağlıyorsun. (Bu noktada tercih senin istersen PLC de kullanmayabilirsin.)
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

tutay

benim gördüğüm sistemde servonun sürücüsü ne plc bağlayıp hız ayarı yapmışlardı. sürücüyü direk bilgisayara rs485 ile  de bağlayıp ayarlayabilirsin. Sürücünün kullanım kalvuzunda bu bilgilerin yazıyor olması gerekiyor.

yldzelektronik

Bunlarda dkcxxx sürücü varmış.Orda örnek kodda vermiş ama ben pek bişey anlamadım.Rica etsem verdiğim dökümanı bi incelermisiniz?Bu arada @galenga özür dilerim profibus varmış işin içinde.Muhalefet niyetiyle yazmamıştım.Bu arada senden profibus hakkında malumat bekliyoruz :)
@tutay sürücüye ulaşamadım henüz.Ama yarın fabrikada direk ona bakıcam.Bakalım neymiş kerata...

mesaj birleştirme:: 03 Aralık 2012, 23:41:57

Resolveri öğrendim.Gerçekten güzelmiş.Şimdi o kadar sağlam bişeye benim bulaşmam doğru olmaz bence :) Gelen sensörden sin değerini cos değerini alcan referans ile karşılaştırcan uzun  hikaye.Olayı anladım sanırım.Servo içinde resolver denen encoderden var.Bu encoderin çıkışı ve motorun faz girişleri -ben bizim motorun ac servo mu dc servo mu olduğunu tam anlamadım.Gerçi çokta lazım mı onuda bilmiyorum ama lazım değil gibi geliyo- onu kontrol eden ve süren karta geliyor.Bu kart bizimle serial iletişim ile iletişim kuruyor.Bizde bazı protokoller üzerinden bu karta veri gönderiyoruz.Doğrumudur?

mesaj birleştirme:: 04 Aralık 2012, 00:40:11

Daha önce kullandığınız servoların sürücülerine yolladığınız verilerden örnek verebilir misiniz?Muhtemelen herkez plc kullanmıştır ama olayı birazcık açıklayarak örneklermisiniz?Cidden iyice içinden çıkılmaz hal almaya başladı ve gece gece gerildim.Plc ile nasıl seri veri gönderiliyo onu da anlamış değilim :(

mesaj birleştirme:: 04 Aralık 2012, 06:52:47

Yok mu hiç servo motor sürmüş birisi yada program satırlarını paylaşabilecek kimse?

Salih

Ben haberleşmeli değil, normal PLC ile kontrol ettim. Haberleş meli yapman şart değilse hiç girme.
Arkadaşların dediği gibi dijital pals vererek servo motor kontrolünü rahat yapabilirsin. Verdiğin palslerin frekansı servo motorun hızını ayarlar
pals miktarıda gideceği mesafeyi tayin eder. Motorun dönüş Yönü içinde yine sürücüde dijital girişler vardır. Onları kullanırsın.
Eğer kullanacağın sürücü manuelini verirsen yardımcı olmaya çalışırız.

yldzelektronik

http://www.boschrexroth.com/country_units/america/united_states/sub_websites/brus_dcc/documentation_downloads/ProductDocumentation/CurrentProducts/Drives/HDC/Firmware/FGP20/FGP20_FK01.pdf

Sürücünün dökümanı bu.Şimdi diyorsunuz ki  haberleşme protokolü üzrinden gitmen şart değil.Direk sürücünün girişleri pals vererekde sürebilirsin.Doğrumu anladım?eğer böyle ise birçok yerin kulaklarını çınlatabilirim.Ama sağ kulaklarını :) Bu imkan varsa geceden beri tırmaladığıma yanarım :D

Salih

Ben Mokon Marka servo driver kullandım. Aşağıdaki gibi bağlantı şeması vardı. Bu şemaya göre bağladım.
Sizin sürücü manuelin de böyle bir şema göremedim.
Mokon Marka Servo Driver Bağlantı Şeması

PLC Modülü olarak da Delta Servo Modülü DVP-01PU Kullandım. Problem olmadı