Led armatürdeki maviler çabuk ısınıyor.

Başlatan adolyer, 05 Aralık 2012, 13:05:18

adolyer

merabalar arkadaşlar. ben 26 tane 3w edison kırmızı ve 4 tanede 3w edison mavi powerled le armatür yaptım. hepside aynı standartta macunlandı ve soğutucuya yapıştırıldı. ama maviler hemen ısınıyor altıdeğil ama cam tarafı. driver olarak 60w 36-80v 700mA kullandım. toplamda 30 tane ledi seri bağlı olarak ilk başta çalıştırıp tekrar söndürdü. 1 tane kırmızı iptal ettim bu sefer düzgün çalıştı. bende garanti olsun diye 2 tane iptal ettim.çalışyodu fakat ertesi gün çalışması için 1 tane daha iptal ettim. 5dk lık denemeler yaptım sadece uzun çalıştırmadım korkuma :) yardımcı olursanız sevinirim.

z

Led voltajı, ledin rengine bağlıdır. Üzerinde fazla voltaj düşen ledin daha çok ısınması normal. Mavi renkli ledlerde en yüksek voltaj kalıyor diye biliyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

adolyer

evet maviler fazla voltaj istiyor ve altı hemen degil lensi ısınıyor.yani uzun süre çalışsa bişey olmaz mı?

ehliseyf

hesaplamaları yapıp sorun yaşamadan kullanmanız için seri ve paralel bağlamalar ile çözebilirsiniz sanıyorum.
seri devreden aynı akım geçer ve gerilim elemanların üstüne düştüğü şekilde paylaşılır eğer ki fazladan gerilim varsa oda elemanların üstüne düşüp ısınmasına sebep olabilir.bu tip durumlarda çoğunlukla direnç atarız ki fazladan gerilim direnç üstünde kalsın diye.bağlantıyı değiştirme şansınız varsa seri paralel gruplar halinde bağlamayı deneyin.ve ek olarak kol akımlarına dayanabilecek direnç  hesaplayıp devrenize ekleyin.
paralel devreden aynı gerilim ölçülür fakat kollardaki akımlar elemanların cinsine ve yapısına göre değişir. örneğin 100 ma lik led var ve 20 ma lik led var. ikisi de 3 voltta çalışıyor . Bizimde elimizde 5 voltluk bir besleme var.Seri bağlarsak hem gerilimiz yetmeyecek hemde akımda sıkıntı yaşayacağız.Böyle bir durumda iki ayrı direnç ile bu devreyi birbirine paralel bağlarız. 3 er volttan geri kalan 2 voltu direnç hesaplamak için kullanabiliriz.
2 Volt direncin üstüne düşeceğinden geçen akım 20 ma için ayrı 100 ma için ayrı hesap yapmamız gerekecek. V = I x R formülünden direnç hesaplayalım.

2/100 ma = 20 ohm çıkar.
2/20ma =100 ohm çıkar.
hesapta dikkat edersek Volt sabit ise akımlarla dirençler arasındaki oran tutuyor fakat ters orantı var.kolaylık olması açısından not düşelim :)
Code'm mu oturturum !

adolyer

verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.