iki sinyalin farkı nasıl ölçülür

Başlatan Extreme, 06 Aralık 2012, 20:27:29

Extreme

Alıntı yapılan: frederic - 29 Ocak 2013, 00:10:47
Bakın sonuçta bir devre yapacaksınız ve bu tarz bir devrenin besleme gerilimi de hali ile 220V olacaktır. Bu yüzden bir adet 2x trafo alın bence, bu trafo ile hem opamp için gereken simetrik beslemeyi elde edersiniz, hem devredeki mikroişlemci ve lcd yi beslersiniz,hem de trafonun ac çıkış tarafından aldığınız sinyal ucunu 10K lık bir direnç ile opampa girip şebekeyi gözlemlersiniz.

Aynı şekil de klasik bir akım trafosu çıkışına bir şönt direnç bağlayıp, direnç üzerinden de akım sinyalini opampa girebilirsiniz.

http://www.dorukanstore.com/2x15V-2x666mA-20VA-Trafo-BV-EI601-4044,PR-16201.html
(burada trafo oranı (220/15)
bunla yapamazsam 220/2x5 bulmaya çalışcam.

bu 15 voltu opamp için nasıl 5 volta çekebilirim ?

Trafoyu ne kadar güçsüz seçsek o kadar iyi mi?

bigbey

Zamanında şöyle bir çalışma denemesi yapmıştım. belki fikir verir.

http://s2.dosya.tc/server25/Rrl5ir/fazfark_.rar.html
TA6R

frederic

Şemanız da "opamp için" diye belirttiğiniz uca seri bir 10k direnç ekleyip opampa girdiğiniz de olay tamamdır.Opamp girişinin 2. ucuna da yani gnd ucunuda seri bir 10k direnç eklemeniz lazım.Trafo gücünün de devre de besleyeceğiniz komponentlerin gücünü karşılayacak düzey de seçilmesi gerek.

Extreme

Alıntı yapılan: bigbey - 29 Ocak 2013, 14:51:51
Zamanında şöyle bir çalışma denemesi yapmıştım. belki fikir verir.http://s2.dosya.tc/server25/Rrl5ir/fazfark_.rar.html

indirdim hocam teşekkürler.

Alıntı yapılan: frederic - 29 Ocak 2013, 16:23:18
Şemanız da "opamp için" diye belirttiğiniz uca seri bir 10k direnç ekleyip opampa girdiğiniz de olay tamamdır.Opamp girişinin 2. ucuna da yani gnd ucunuda seri bir 10k direnç eklemeniz lazım.Trafo gücünün de devre de besleyeceğiniz komponentlerin gücünü karşılayacak düzey de seçilmesi gerek.

teşekkürler hallettim.

frederic

Orada ki beyaz optolar büyük ihtimalle mocxx serisi ac optolar, burdan da dikdörten içine aldığın devrenin 4 adet triac çıkışı olduğunu anlayabiliriz. 220VAC bobinli kontaktörler üzerinden güç katsayısını düzeltmek için kondansatör devreye almayı düşünmüşler, anlayacağınız ilkel bir reaktif güç kontrol rölesi tasarlamışlar.

Extreme

Alıntı yapılan: frederic - 30 Ocak 2013, 14:56:24
     Orada ki beyaz optolar büyük ihtimalle mocxx serisi ac optolar, burdan da dikdörten içine aldığın devrenin 4 adet triac çıkışı olduğunu anlayabiliriz. 220VAC bobinli kontaktörler üzerinden güç katsayısını düzeltmek için kondansatör devreye almayı düşünmüşler, anlayacağınız ilkel bir reaktif güç kontrol rölesi tasarlamışlar.

Tekrardan teşekkürler hocam..yani onunla bizim bir işimiz yok..

F.T

yıldızlı noktada ana devre gnd sinde olacak.akım trafosundan sadece fazı geçir nötr geçmicek ayır.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Extreme

Alıntı yapılan: F.T - 30 Ocak 2013, 18:40:58
yıldızlı noktada ana devre gnd sinde olacak.akım trafosundan sadece fazı geçir nötr geçmicek ayır.

o zaman son devreyide bu şekilde alıyorum.

Umarım devrelerimde hiç bir sorun çıkmaz.

F.T ve frederic bigbey ramazan10, cyclone herkese çok teşekkürler.

Pic ile cosfi ölçen devre - donanım kısmı burada bitiyor parçaları aldıktan sonrave simülasyonla yazılımı denemeye başlıycam.

frederic

F.T gereken açıklamaları yapmış zaten, artı olarak 15 volt trafodan sonra kullandığın 5V trafoyu kullanmasan da olur bana göre, direk 10K ile opampa girebilirsin.Devren temel olarak istediğin işi yapabilecek seviye de, zaman ilerledikçe iyileştirmeler yapmayı kendin de öğrenirsin zaten.Tavsiyem bu işin nasıl yapılırını değil de, bu işin yapılma mantığını öğrenmendir.Mantık kavrandığı zaman, donanım da,yazılım da senin tasarımı kabiliyetin ile, hiç bir ezber bilgi gerektirmeden kendinden geliverir.

Güzel bir tez hazırlamanı ve onu keyifle okumayı diliyorum, başarılar.

Extreme

Alıntı yapılan: frederic - 30 Ocak 2013, 22:13:20
            F.T gereken açıklamaları yapmış zaten, artı olarak 15 volt trafodan sonra kullandığın 5V trafoyu kullanmasan da olur bana göre, direk 10K ile opampa girebilirsin.Devren temel olarak istediğin işi yapabilecek seviye de, zaman ilerledikçe iyileştirmeler yapmayı kendin de öğrenirsin zaten.Tavsiyem bu işin nasıl yapılırını değil de, bu işin yapılma mantığını öğrenmendir.Mantık kavrandığı zaman, donanım da,yazılım da senin tasarımı kabiliyetin ile, hiç bir ezber bilgi gerektirmeden kendinden geliverir.

Güzel bir tez hazırlamanı ve onu keyifle okumayı diliyorum, başarılar.

Teşekkürler Hocam.

Tez Danışmanım bana güç değerlerinide hesaplatmamı istemişti. Gerilim belli.

Ac akımı nasıl ölçebilirim?

-ikinci bir akım trafosu alıp aynı şekilde bağlamak mı gerekiyor ?

- yoksa 10k ile entegreye bağlanmadan pic18f877e paralel mi bağlanmak gerekiyor?

F.T

gerilim belli ,akımda belli ,zaten akım trafosundan aldığın gerilim geçen akım ile orantılı.ikisinin arasındaki faz farkı ile cofq de bulununca. ac de  güç= E*I*cosfi
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Extreme

Alıntı yapılan: F.T - 01 Şubat 2013, 11:26:10
gerilim belli ,akımda belli ,zaten akım trafosundan aldığın gerilim geçen akım ile orantılı.ikisinin arasındaki faz farkı ile cofq de bulununca. ac de  güç= E*I*cosfi

Neyse hocam önce şu faz farkını hallediyim ona sonra geri dönerim.

Extreme

Konuya takip kalmadı. ve çok dallanıp budaklandığı için konu burada benim için bitmiştir .

Herkese teşekkürler.