iki sinyalin farkı nasıl ölçülür

Başlatan Extreme, 06 Aralık 2012, 20:27:29

Extreme

Merhaba picproje üyeleri,

Bu konuda bir devre tasarlamam gerekiyor takıldığım yerlerde sizlerden yardım almak istiyorum.

Extreme

Yardımları geçen herkse teşekkürler.

Okan AKÇA

çok basit bir proje degil yada bu konuya uzak oldugum icinde olabilir.

frederic

Ne gibi bir yardıma ihtiyacınız var çok üstü kapalı bir soru olmuş.Eklediğiniz dökümanları sakin kafa ile anlamaya çalıştığınız da kodlar kendilerinii belli ediyor aslında,bende bu dökümanlardan yararlanıp yapmıştım bir kaç yıl önce.Ve çok basit değil tabi bu olay.

Extreme

Diğer aşamalara bakmadan cosfi devresine döneyim.

frederic

Cos-fi ölçümünü sorunsuz şekilde hallettiniz mi peki ? Bu eklemeler cos-fi konusunun dışında,işlevsellik bakımından getirilen eklemeler.Bu işi adım adım götürmelisiniz bence.

Extreme

Evet kesinlikle haklısınız.

F.T

buna bakan öyle anlar.farketmez.sen akım veya gerilim trafosu ucu olarak bakarsan yine olur.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Extreme

Alıntı yapılan: F.T - 26 Ocak 2013, 19:33:57
buna bakan öyle anlar.farketmez.sen akım veya gerilim trafosu ucu olarak bakarsan yine olur.

İlginize Teşekkürler.

F.T

Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

ramazan10

Resimdeki endüstride kullanılan reaktif güç kontrol rölesidir.   Bu tip bir cihazı inceleyerek işe başlayabilirsin.

MC68HC908LJ12 8-bit microcontroller  ile yapılmıştır.  (arka yüzlerindeki soketlerle kartlar bir birine bağlantılıdır.)

Extreme

Akım sensörleri ve gerilim sensörleri çok pahalı yerine ne alınabilir.

frederic

Bunları kullanmak zorunda değilsin aslın da, akım sensörü yerine bir akım trafosu, gerilim sensörü yerine de basit bir 220/12v trafo kullanabilirsin.

Extreme

Alıntı yapılan: frederic - 28 Ocak 2013, 21:54:41
Bunları kullanmak zorunda değilsin aslın da, akım sensörü yerine bir akım trafosu, gerilim sensörü yerine de basit bir 220/12v trafo kullanabilirsin.

Teşekkürler hocam deniycem.

frederic

Bakın sonuçta bir devre yapacaksınız ve bu tarz bir devrenin besleme gerilimi de hali ile 220V olacaktır. Bu yüzden bir adet 2x trafo alın bence, bu trafo ile hem opamp için gereken simetrik beslemeyi elde edersiniz, hem devredeki mikroişlemci ve lcd yi beslersiniz,hem de trafonun ac çıkış tarafından aldığınız sinyal ucunu 10K lık bir direnç ile opampa girip şebekeyi gözlemlersiniz.

Aynı şekil de klasik bir akım trafosu çıkışına bir şönt direnç bağlayıp, direnç üzerinden de akım sinyalini opampa girebilirsiniz.