MPLABX Türkçe Açıklama Yazamama

Başlatan respected, 07 Aralık 2012, 15:36:18

respected

sitede araştırdım fakat bulamadığım bir sorun var.  MPLABX te program içerisine yazdığım açıklamalar derleme işleminden sonra Türkçe karakterler tanınmıyor ve değiştiriliyor.
Örneğin: // PORTE nin tamamı çıkış olarak ayarlandı yazıyorum. Aşağıdaki şekilde değişiyor.
PORTE nin tamam? ç?k?? olarak ayarland?
Bunun bir çözümü var mıdır?
Saygılar.

sseedat

bende kullanıyorum IDE yi türkçe açıklama yazmada bir sıkıntı yapmıyor ama yinede eksiklikler var şaun MPLAB x de.
Görünmez bir mezarlıktır Zaman...

respected

Yazdığın Türkçe açıklama ile kaydet. Mplabx i kapat aç sonra değişiyor. (bende böyle) Değişmiyor ise bende bir sorun var sanırım. Epey uğraştım bulamadım.

sseedat

evet açıp kaydedince bazı karakterlerde sıkıntı yapıyor
  A, B, C, Ç, D, E, F, G, Ğ, H, I, İ, J, K, L, M, N, O, Ö, P, R, S, Ş, T, U, Ü, V, Y, Z
//A, B, C, Ç, D, E, F, G, ?, H, I, ?, J, K, L, M, N, O, Ö, P, R, S, ?, T, U, Ü, V, Y, Z

a b c ç d e f g ğ h i ı j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z
//a b c ç d e f g ? h i ? j k l m n o ö p r s ? t u ü v y z
Görünmez bir mezarlıktır Zaman...

hgs

respected

Font değiştirme derken neyi kastettiniz. Hangi menüde nasıl yapılıyor?

leventcinar2000

Aynı problem benim projelerde de gözlemledim. (MpLab X 1.40)
Font ayarlarından ayrı ayrı (Times New Roman, Arial, ...) fontlarla denedim. Projeyi kapatıp-açınca karakterler bozuluyor.

Ateş Erim

Günaydın,
Tools/Options/Embedded/Generic settings altında ISO-8859-1 olan "default charset"i UTF8 yaparsanız sorun düzelecektir.

Kolay gelsin
Bu mektup icin hic agac kesmedim. Sadece elektronlari durtukledim.

leventcinar2000

UTF8 ayarının yaptıktan sonra oluşturulacak dosyalarda veya projelerde etkili olur.
Ayarı yapmadan önce oluşturulan dosya/projelerde etkili değil.
Ayarın etkili olması için dosya/projeyi yeniden oluşturulması gerekiyor

984sami

Alıntı yapılan: leventcinar2000 - 17 Şubat 2014, 13:39:40
UTF8 ayarının yaptıktan sonra oluşturulacak dosyalarda veya projelerde etkili olur.
Ayarı yapmadan önce oluşturulan dosya/projelerde etkili değil.
Ayarın etkili olması için dosya/projeyi yeniden oluşturulması gerekiyor

Her bir eski dosya için; Notepad ile dosyayı açıp, farklı kaydet penceresinde Kodlama seçeneğini UTF-8 olarak ayarlayıp kaydettiğinizde problem kalmaz.

Ateş Erim

@leventcınar2000, yanlışınız var ya da söylediğinizi ben anlayamadım. Bendeki durum şöyle:
Diyelim mplabx'te default charset ISO-8859-1 olsun. Bir proje oluşturun ve Türkçe karakterler kullanın. Projeyi kaydedp çıkın. Tekrar girdiğinizde o Türkçe karakterlerin bozulduğunu göreceksiniz. Bunun geri dönüşü yok (en azından ben bilmiyorum). Sonra default charset'i UTF-8 yapın ve aynı projede yeniden Türkçe karakterler kullanın (veya esiden kullandığınız ve bozulmuş olanları düzeltin). Kaydedip çıkın. Tekrar girdiğinizde, UTF-8 yaptıktan sonra yazdığınız Türkçe karakterlerin aynen durduğunu göreceksiniz.
Bu mektup icin hic agac kesmedim. Sadece elektronlari durtukledim.

ErsinErce

ISO-8859-1 i ISO-8859-9 yada windows-1254 yapın tekrar açtığınızda türkçe çıkar karşınıza
ayrıca default ayarları haricinde proje ayarlarında da yapmanız lazım

ilyaskrc

Alıntı yapılan: ta2cye - 18 Aralık 2013, 07:27:45
Günaydın,
Tools/Options/Embedded/Generic settings altında ISO-8859-1 olan "default charset"i UTF8 yaparsanız sorun düzelecektir.

Kolay gelsin

kesin çözüm..
web sitem: www.IlyasKaraca.com