Kutupsuz kondansatörün kutupları

Başlatan z, 15 Aralık 2012, 00:12:44

z

Bugüne kadar hiç merak etmemiştim. Neden kutupsuz kondansatörlerin bazılarında kenarda çizgi vardır?
Her ne kadar sarmal tip kapasitörlere çok  rastlamasak ta bu önemli bir durum. Çizgi, sarmalın dışını gösteriyor.

http://e2e.ti.com/blogs_/b/thesignal/archive/2012/12/10/pcb-layout-tricks-striped-capacitors-and-more.aspx

Kondansator kutupsuz olsa dahi hangi bacağın nereye bağlanacağının önemi büyük.

Sarmal yapıya sahip kondansatörlerin bir ucu Gnye bağlanacaksa bağlanan bacağın, sarmalın dışı olması, diğer ucu anten gibi davranmasını engeller. Aynı durum Gnd ile bağlantısız durumlar içinde geçerlidir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mozkan87

Aynı yazıyı dün bende okumuştum. Böyle bir durum olduğunu bilmiyordum. Güzel bir yazı.

dhan000

ilginç ... ben bunların kutupsuz olduğunu bilmiyordum. o çizğiyi hep gnd olarak kabul ettim...sanırım böyle devam etsemde iyi olacak...

superconductor

Bu durumu bende eski tüplü amfilerden öğrenmiştim. Hep bu sarmal film kapasiteler kullanılıyor. İçlerinde kapasiteyi ters bağlayınca dip ses artıyordu, bazende sese çeşitli radyo frekasnları karışıyordu.

Extreme

Aynen çizgiyi gnd olarak kabul edip devam etmek daha iyi :)

JOKERAS

Selam,
Bu tip kapasiteler(sarmal folyo) genelde filitre için değilde sinyal üretmek yada kuplaj için kullanılıyorlar,
bunun sebeplerinin en başında ısı nedeniyle değerlerinin değişebilecek olması,
iç direnç ve çalışma töleransları.
Mesela seramik bir kapasite ile oluşturulan osilatör'ün genliği ve zamanı bu kapasitenin
değerine bağlı,en küçük bir ısı değişmesinde sapma olur,bu sapmada osilatörün stabilizasyonu bozulur.
Daha büyük sapmalarda devrenin güç katlarını bozabilir vs.
Bahsedilen konu  basit gibi görünsede bence çok önemli bir nokta,
dış sarmalın etrafa yayabileceği gürültü,heleki yüksek frekanslarda ortalık çarşamba pazarına döner.
Zaten bu sebeplerden olsa gerek fiyatlarıda diğer kapasitelere göre pahalıdır.

Buna benzer bir durumda bobinler için geçerlidir,bobinlerin sarım başlangıç noktaları giriş olarak kabul
edilmeli etkin noktaları buralardır,onun içindirki iki ayaklı olsa bile bobinlerinde yönleri vardır.