Arm CM3 ve Usb yazıcı işbirliği?

Başlatan eistain_54, 18 Aralık 2012, 00:32:47

eistain_54

Selamlar.Usb yazıcıyı tasarlayacağımız bir arm cm3 mculu kart ile sürebilir miyiz?Mesela uartdan aldığı veriyi usb yazıcıya yazdırabilir miyiz?Gerekenler nelerdir?Aslında işin özü,temeli,felsefesi yada işleyişi nasıldır?Yada konuyu ne diye aramalıyım?Tiyo verebilecek misiniz?
Her gün 24 altın verilirken bunun için kime şükredersin ey ademoğlu!?!

eistain_54

Konuyla ilgilenen yada malumatı yada yönlendirme önerisi olan kimse yok mu yaw?Bi tiyo en azından?Usb yazıcıların çalışma şekillerine dair bilgi.Mesela veriyi nasıl alır yada döküman karakter karakter mi aktarılır yazıcıya?

muhittin_kaplan

Usb Host olarak kullanmanız gerekir. Corexlerin Host Özelliği varmı bilmiyorum.

Klein

eistain_54

st32f103de yokmuş.f4de vardı sanki otg özelliği.Öyle hatırlıyorum.Klein teşekkürler.Aslında pek aradıklarım gibi gelmedi.İncelemedim tam ancak daha nokta atışı çözüm arıyorum.(Birileri versin demek değil) aslında bu konu ne diye geöiyor ki?Pcye bağladığımız yazıcıları herhangi bir kart yada mcu ile süremezmiyiz?Tabletlerin de sanırım yazıcı çıktı desteği oluyor?Birde wince de öyle bi destek var mı?Bilgisi olan.Eğer mcu desteği olmazsa winceli kart ile kullanmak gerekebilirde...

leblebitozu

Öncelikle yazıcıya bağlı; lazer yazıcılar HPL5, Postscript vs gibi kendilerine özgü formatları destekliyorlar, sadece karakter çıktısı alacaksınız daha kolay, microchip library'leri arasında var usb printer çıktısı veren örnek uygulamalar, STM32 ye çevrilebilir, indirip inceleyin.

eistain_54

Alıntı yapılan: leblebitozu - 19 Aralık 2012, 00:36:44
Öncelikle yazıcıya bağlı; lazer yazıcılar HPL5, Postscript vs gibi kendilerine özgü formatları destekliyorlar, sadece karakter çıktısı alacaksınız daha kolay, microchip library'leri arasında var usb printer çıktısı veren örnek uygulamalar, STM32 ye çevrilebilir, indirip inceleyin.
Şimdi bişeyler netleşmeye başladı gibi :) Lazer yazıcılar değilde kartuş,püskürtmeli yazıcı benim kullanmak istediğim aslında.Karakter için durum dediğiniz gibi.Acaba resim çıktısı almak istesem durum ne olur?Şimdi yazıcı formatlarını araştırmaya koyuluyorum.Peki resim çıktısı almak istediğimizde karaktere nazaran değişen ne oluyo acaba?

leblebitozu

Bişey değişmez bitmap basmayı sağlayan ESC sequence yada komutları gönderip sonra da yazıcının istediği formatta bitmap'i gönderirsiniz.

eistain_54

Alıntı yapılan: leblebitozu - 19 Aralık 2012, 00:51:53
Bişey değişmez bitmap basmayı sağlayan ESC sequence yada komutları gönderip sonra da yazıcının istediği formatta bitmap'i gönderirsiniz.
Hocam çok teşekkür ederim.Ancak seviyeyi biraz daha aşağı çeksek?Gerçekten çok üstten gittik gibi geldi?Araya anahtar kelimeler serpiştirerek anlatsanız bende bilmediklerime baksam?Yada biraz daha detaylı özetlesek?Anlayamadım da.

mesaj birleştirme:: 19 Aralık 2012, 01:03:38

Mesela ben konuyu şöyle aramayı denedim.
https://www.google.com.tr/search?q=ph5l&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a#hl=tr&client=firefox-a&hs=iWm&tbo=d&rls=org.mozilla:en-US%3Aofficial&sclient=psy-ab&q=How+communicates+with+usb+printers&oq=How+communicates+with+usb+printers&gs_l=serp.3...3244.4044.0.4773.4.4.0.0.0.2.399.1275.2-2j2.4.0...0.0...1c.1.9jPqq7SlvtA&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_cp.r_qf.&fp=dd9374f2bc7c4289&bpcl=40096503&biw=1366&bih=678
Muhtemelen çok yanlış yoldayım :) ama buradan da belki bişey çıkar diyerekten...

leblebitozu

USBHOST kısmının detayına girersek iş uzar gider, temel olarak USBHOST'a bir device bağlandığında, enumaration dediğimiz işlem gerçekleşir ve host tarafı cihazin PID,VID dediğimiz ID'lerini, cihazın kabiliyetini içeren bir header bilgisini vs. alır. USB device tarafında her cihazın bir class id'si vardır, printer'lar içinde böyle belirlenmiş bir class id'si mevcut, USBHOST kısmında bu class id'lere göre bir süzme işi yapılabilir yani printer haricinde (mouse,usb bellek vs.) bir cihaz bağlandığında bunu kaale almayabilir host tarafı istersek, bizim uygulamamızda da durum bu şekilde olacak. Sonrasında bu enumaration işleminde usb üzerinden interrupt, bulkin,bulkout gibi haberleşme portları da belirlenir ve komutlar,raw datalar cihazın özelliğine göre bu bağlantı noktaları üzerinden cihaza gönderilir alınır... Karışık oldu ama hatırladığım kadarıyla durum buna benzer bir şekilde...

Dediğim gibi microchip'in library'lerini indirirsen HOST - PRINTER diye başlayan 3 adet örnek uygulama göreceksin bitmap basmak dahil olmak üzere !! indirip incelersen micro tarafından usb printer'a nasıl veri gönderiliyor öncelikle o kısmı görebilirsin , bu bölüme kadar geldiğinde en azından karakter tabanlı çıktıyı printer'dan alabiliyor olman gerekir, gerisi dediğim gibi kullandığın printer'in desteklediği formata göre değişir (HPL, Postcript vs) sonrasında kullanacağın yazıcının desteklediği formatla ilgili dokümanlara ulaşıp bitmap nasıl basılır, font nasıl değiştirilir seni ilgilendiren kısım kadarını koduna ilave edip verileri printer'a gönderirsin, printer'la haberleşme şeklin ve veriyi gönderme şeklinde bir değişiklik olmaz..

ErsinErce

Anahtar kelime: usb printer class

aramalarda yukarıda verilen örnekleri görebilirsin, mchp library de text+resim+barcode olduğunu videolarında gösteriyor