Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

GÖKTÜRK-2

Başlatan uveren, 20 Aralık 2012, 22:11:18

uveren

HAYIRLI OLSUN

Aşağıdaki gazete başlıkları 2 gündür dikkatimi çekiyor;

• Yaparız dedik ve yaptık
  • İlk Yerli Uydu Göktürk-2
  • Yerli uydu uzayda saat gibi çalışıyor...
  • Ülkemizin yüksek çözünürlüklü yerli imkanlarla yapılan keşif uydusu Göktürk-2...
  • Yüzde 80'i yerli yapım olan Göktürk-2 keşif uydusu...
  • Türkiye'nin yüzde 100 yerli ilk uydusu. Türkiye, yüzde 100 yerli ilk uydusunu tasarladı. TAI ve TÜBİTAK Uzay tarafından Göktürk-2 Projesi ...

Ve sonucunda bu soruları kendime sormadan edemiyorum;

• Bu uydu %80 mi yerli yoksa %100 mü ?
  • Eğer ikisinden biri doğru ise niçin başka bir ülkeden kontrol ediliyor ?
  • Ve yine eğer ikisinden biri doğru ise bu uyduda kullanılan direnç, kondansatör, transistör, çipler vb. nereden temin edildi ? Niçin perakende elektronik komponent satıcılarında biz yerli üretilen bu ürünleri bulamıyoruz ?
  • Eğer bu tür elektronik komponentler kullanılmadıysa nasıl bir teknoloji kullanılmış olabilir ?
  • GÖKTÜRK-1 sonuçlanmadan GÖKTÜRK-2 mi tamamlandı ?

Yerli üreticiler hakkında hiç bir bilgi bulamadım. GÖKTÜRK-1 hakkında iddialar var ama bulabildiğim resmi tek bilgi https://www.tai.com.tr/tr/proje/gokturk-1 adresindeki açıklama;

Alıntı YapGÖKTÜRK-1 Programının amacı; coğrafi kısıtlama olmaksızın dünya üzerinde herhangi bir bölgeden askeri istihbarat amaçlı yüksek çözünürlüklü görüntü elde edilmesine imkan tanıyacak aynı zamanda orman alanlarının kontrolü, kaçak yapılaşmanın takibi, doğal afet sonrası en kısa sürede hasar tespiti, ürün rekolte tespiti, coğrafi harita verilerinin üretilmesi gibi pek çok sivil faaliyet alanında da görüntü ihtiyacını karşılayacak bir uydu sisteminin tedarik edilmesidir.

Bu amaçlara ek olarak proje ile TUSAŞ'da 5 tona kadar tüm uyduların entegrasyon ve testlerinin yurtiçinde gerçekleştirilebileceği uluslar arası standartlarda bir uydu montaj, entegrasyon ve test merkezi de kurulacaktır.

GÖKTÜRK-1 projesine ait sözleşme, Milli Savunma Bakanlığı Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile TELESPAZIO arasında 13 Temmuz 2009 tarihinde imzalanmış ve 19 Temmuz 2009 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

TELESPAZIO Ana Yükleniciliği'nde yürütülen projede TUSAŞ, TELESPAZIO'ya karşı sorumlu olduğu iş paketlerine doğrudan katılım sağlamaktadır. Doğrudan katılım dışında, GÖKTÜRK-1 Uydusunun bazı bileşenleri de TUSAŞ tarafından üretilmektedir.

GÖKTÜRK-1 Projesi kapsamında uzay ve uydu sistemlerine yönelik teknoloji, uzman insan gücü ve alt yapı geliştirilmenin yanı sıra Ülkemizin gelecekteki gözlem ve haberleşme uydularının yurtiçinde üretilmesine yönelik kritik bir altyapı olan Uydu Montaj, Entegrasyon ve Test Merkezine sahip olması projenin stratejik hedefe haiz kazanımları arasında tanımlanabilir.
6.yüzyılda doğan kız çocuklar cahilce gömülüyordu. 21.yüzyılda kız/erkek farketmeden, doğamadan medenice öldürülüyor.  "1-Güneş katlanıp dürüldüğünde, 2-Yıldızlar bulandığında, 3-Dağlar yürütüldüğünde, 4-Kıyılmaz mallar bırakıldığında, 5-Vahşi hayvanlar bir araya toplandığında, 6-Denizler ateşlendiğ

Stylas

Hocam inan bu soruları bende soruyorum.Ama bence doğru düzgün bir cevap bulamayız.Bence Türk Malı olan tek şey tasarımıdır.Geri kalan herşey yabancı kaynaklı.Kullanılan komponentler zaten yerli malı olsa Trkiye bu durumda olmazdı benim görüşüm böyle.

kudretuzuner

Amatör

94220039

Göktürk 2'nin test işlemlerinde kullanılan ve Türkiyede üretilen DC Güç kaynaklarının Programlarının Güncellenmesi işlemini yapmıştım. Bu DC Güç kaynakları 300 Volt 8 Amper ve 50 Volt 3 Amper şeklinde 2 farklı model idi.  Bu DC güç kaynaklarından toplamda  yaklaşık 100 kadar vardı. Tek bir PC ile MODBUS üzerinden Kumanda edilmeleri gerekmekteydi. Bunların ayrıca manual kumanda edilebilmeleri için Easyview Renkli grafik ekranlı bir uzaktan kumanda ünitesi yapmıştım.

Herhalde sorunsuz bir şekilde çalışmasını isteyenlerden biride benimdir.

Yüksek oranda yerli üretim olmadığını orada çalışanlar söylemişti.

Stylas

Alıntı yapılan: kudretuzuner - 20 Aralık 2012, 22:20:21
Merhaba
facebookta şöyle bir makaleye rastladım.Buyrun.
http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/22196121.asp?yazarid=249&hid=22197314
Hocam daha sabah okudum güle güle okudum.Siyasetle işim olmaz ama harbi saçmalık millet kandırılıyor.Kahvedeki adam vay be uydu yapmışız helal olsun adamlara diyor :)

muratdu

casper PC ler gibi birşey olsa gerek.

uveren

Ülke için ne bu uydunun nede başka birşeyin başarısız olmasını arzulayan vatan hainidir.

Alıntı yapılan: Stylas - 20 Aralık 2012, 22:16:51
Kullanılan komponentler zaten yerli malı olsa Türkiye bu durumda olmazdı

Rusyada bir dalı elektronik olan rusnano diye bir holding var, 2007 de kurulduğu söyleniyor ama geçen yıl seyrettiğim bir belgeselde firmada granit konusunda (granitten çok büyük ebatlarda dokunmatik paneller üretiyorlar) "search" kelimesinin başına 3 defa "re" eklenmiş birim olduğunu gördüm. Yani konu araştırılmış ve proje tamamlanmış ardından tekrar araştırılmış ve bu döngü 4.defaya kadar çıkmış. Bilimsel araştırmaların çok uzun sürdüğü düşünülürse ki özellikle elektronikte, tıpta ve nükleerde asistan olan biri emekli oluyor ama araştırma hala bitmiyor bundan dolayı 2007 de kurulan bir firma için bu araştırmaların imkansız olması lazım. Hani diyorum bizde de derin yapılar çok ya, acaba filmlerdeki gibi yeraltlarında falan bizimde gizli tesislerimiz olabilirmi ? Çünkü bir ara yerli savaş uçağı falanda deniyordu ? Doğrusunu isterseniz apaçık YALAN diye bağırmak istiyorum ama ne yaparsın vatan sevgisi engelliyor !
6.yüzyılda doğan kız çocuklar cahilce gömülüyordu. 21.yüzyılda kız/erkek farketmeden, doğamadan medenice öldürülüyor.  "1-Güneş katlanıp dürüldüğünde, 2-Yıldızlar bulandığında, 3-Dağlar yürütüldüğünde, 4-Kıyılmaz mallar bırakıldığında, 5-Vahşi hayvanlar bir araya toplandığında, 6-Denizler ateşlendiğ

ayhani

Alıntı yapılan: Stylas - 20 Aralık 2012, 22:37:21
Hocam daha sabah okudum güle güle okudum.Siyasetle işim olmaz ama harbi saçmalık millet kandırılıyor.Kahvedeki adam vay be uydu yapmışız helal olsun adamlara diyor :)

Hımmmm!

Vuralım abalıyada, niye vuralım?  Yılmaz ÖZDİL burada şimdi ne demek istedi?
İyi kötü çaba gösterip parçaları vs dışardan olsada iyi kötü uydu tasarımı yapmaya çalışmak kötümü şimdi? Yani bunları yapmaktansa, bu konularda hiçbirşey yapmayıp, cumhuriyetin 100.yılına yaklaşırken hala "onyılda ördük ülkeyi demir raylarla "dizelerini söyleyip kendimimizimi avutacağız?
Yılmaz ÖZDİL'in burada söylemek istediği  anlayan varsa izah etsin.

Evet doğrudur, parçlarının tamamı yabancıdır. Fakat siz olsanız uydu tasarlayacak olsanız tüm parçaları dışardan almak yerine tek tek kendinizmi yapardınız. Elektronikte böyle bir dünyamı varda biz  bilmiyoruz? O zaman İPHONE sanırım ekran vb parçlarını samsungtan alıyor diye aslında iphone kuzey kore malımı diyeceğiz. Tabiki gönlümüz, birçok parçasını kendi ürettiğimiz bir uydu vs yapmak ister. Ama sırf parçlarını dışarıdan alıyoruz diye gösterilen çabaları acımasızca kahve ağzıyla eleştirmek bizim gibi ülkelerde iyi yazar yapıyor insanı.

Devrim arabalarını  HYUNDAİ'den 5 yıl önce motoru dahil sıfırdan üreten bir ülkeyiz. HYUNDAİ kurulduğunda motorunu MİTSUBİSHİ'den alıyordu.

Yılmaz ÖZDİL gibi tipler KORE'de olsa "Bunun motoru japon neresi yerli der hyundai diye bir marka bırakmazdı". Allah Korelileri korumuş.

İşte bizde böyle tipler yıllar önce koskoca DEVRİM arabalarının yapılışını görmeyip, benzini bitti diye alaya ederek, bir efsanenin başlamadan bitmesine sebep olmuşlar.

Haydi birlikte vuralım abalıya arkadaşlar. Belki bu mühendis arkadaşlardan biri burayı takip ediyordur, hevesini kırarız hadi gayret.
Türk'ün Türk'ten başka düşmana ihtiyacı yok!

NOT: Burada mikroişlemci ile devre tasarlayıp %100 yerli diyen arkadaşlar, bundan sonra kendi  işlemcinizi yapmadan sakın böyle bir ifade kullanmayın.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

ayhani

Alıntı yapılan: gerbay - 20 Aralık 2012, 23:20:11
hocam dizayn da sana ait değil, üretim de..

Bu bilgiyi bu kadar net nereden ulaştınız? Üretim dışarıdandır diyelim tasarımın yerli olmadığını nereden bu kadar net öğrendiniz?

NOT: Bu uydu ilk fırlattığımız uydu değil. Bundan öncekileri neden biz yaptık demedilerde özellikle bunu sahiplendiler birde bunu açıklarsanız merakımı gidermiş olursunuz?

esensoy

Alıntı yapılan: ayhani - 20 Aralık 2012, 23:24:16
Bu bilgiyi bu kadar net nereden ulaştınız? Üretim dışarıdandır diyelim tasarımın yerli olmadığını nereden bu kadar net öğrendiniz?

NOT: Bu uydu ilk fırlattığımız uydu değil. Bundan öncekileri neden biz yaptık demedilerde özellikle bunu sahiplendiler birde bunu açıklarsanız merakımı gidermiş olursunuz?
mesela seçimler yaklaşıyor olabilir
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

ayhani

Alıntı yapılan: gerbay - 20 Aralık 2012, 23:28:19
http://www.telespazio.it/Gokturk.asp

bizimkiler "sözde" öğrenmeye gittiler

Verdiğiniz linkte uyduyu biz yaptık Türk'lere sattık diye birşey okuyamadım. Yoksa benmi anlamadım. Ana yüklenici biziz ve Türkiye'de roketsan, tübitak vs gibi firmalarda ortağımız gibi birşeyler anladım.

Doğru yol bu değilmidir? Şimdi uydu yapmak için teknoloji transferi yapmadan bir atölyeye kapanıp çalışmalarımı lazımdı? Ben neyi kaçırıyorum?

ÖZDE değilde SÖZDE öğrendiklerine nasıl bu kadar emin olabiliyorsunuz?

mesaj birleştirme:: 20 Aralık 2012, 23:35:08

Alıntı yapılan: esensoy - 20 Aralık 2012, 23:30:28
mesela seçimler yaklaşıyor olabilir

Hocam bunun için bazılarının tabiriyle birkaç ton  makarna yeterdi uygu fırlattık demeye pek gerek yok. Zaten sıradan vatandaş TÜRKSATlarıda biz yaptık bilir. Bu arada AKP'nin sözcüsü vs değilim. Sadece öldürdüğü yiğite hakkınıda vermeye çalışan biriyim.

ayhani

Alıntı yapılan: gerbay - 20 Aralık 2012, 23:35:52
dünya küçük..

siz, "Türk Malı" bilgisini nereden aldınız?

Heryerde bangır bangır "Bu uyduyu biz tasarladık" diyorlar.

Genel kuraldır. Aksi ispat edilmedikçe söylenenler doğru kabul edilir. Aksini iddia eden iddiasını kanıtlamak zorundadır.

Bu durumda yerli olmadığını kanıtlamak size kalmış.

Özde değilde sözde öğrenmeye gittikleri ayrımına nasıl vardınız hala burayı anlayamadım.

NOT: Ayrıca ben uydu yerli malı demedim. Sadece yapılan çabayı takdir etmek gerektiğini Yılmaz ÖZDİL gibi kahve ağzıyla yazı yazanların bu ülkeye faydadan çok zarar verdiğini belirtmek istedim.

ayhani

Alıntı yapılan: gerbay - 20 Aralık 2012, 23:43:02
neyse hocam siz istediğinize inanmaya devam edin..  tatlı rüyalar..

ha bu arada, çok daha ucuza bireysel olarak uydu toplayıp, çin e ya da hindistana büyüklüğüne göre 100 k USD nin altında bir fiyata yörüngeye yerleştirtebilirsiniz..

Sizede hayırlı geceler, tatlı rüyalar. Uydu bilgisi iyiymiş. Birgün uzaya uydu gönderecek kadar zengin olursam bu bilgiyi değerlendireceğim.

uveren

Alıntı yapılan: kudretuzuner - 20 Aralık 2012, 22:20:21
Merhaba
facebookta şöyle bir makaleye rastladım.Buyrun.
http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/22196121.asp?yazarid=249&hid=22197314

Tüm yazarları önyargısız okur pek çoğuna at gözlüğü takmış devekuşu derim. Çünkü maalesef "doğruya doğru, yanlışa yanlış" diyebilen bir gazeteci yok. Kimine göre hepsi doğru, kimine göre hepsi yanlış. Aynı zamanda bu doğru ve yanlışlar yönetimlere görede değişebiliyor. Ama konu bu değil. Eğer bu linkteki vatandaşın yerli olup olmadığı dışında yazdıkları yani GÖKTÜRK-1, Rusyadan fırlatılan ve kaybedilen uydu,  kaybedilen başka bir haberleşme uydusu olduğu, güneş panelleri yanlış olduğu için 3 senede hurda olan başka bir uydu varsa yani bunlar doğru ise vah ki ne vah.

Konunun anketinden anlaşılacağı üzere buradaki konu yerli üretim olup olmaması, bir üretici montajını yaptığı ürünü "YERLİ ÜRETİM" diye satıyorsa kimseyi bağlamaz çünkü o ürünün maliyetini biz karşılamıyoruz, kazancındanda istifade etmiyoruz ama siyasetçiler "YERLİ MONTAJ" yerine "YERLİ ÜRETİM" diyerek bizi kandırıyorsa (ve hatta kendileride kandırılmış olabilir) ve işi azda olsa bilen bizler bu forumda bunu sorgulamıyorsak at gözlüğü takmış devekuşu sıfatı bizede gayet uygundur.

Ve ayrıca lütfen olayı siyasi partiler seviyesine indirmeyelim. Açıklama yapan makam Türkiye Cumhuriyeti Devletinin yürütme organının başıdır yani Başbakanlıktır. Sanırım asıl konu "Devlet Milletine yalan söylermi, söylerse niçin ?" olmalıydı. Bu durumdada konunun bu başlıkta olmaması gerekir hatta bu forumda olması yanlış olurdu. Konunun BİLİM/TEKNİK ten siyasete kaydığını düşünüyorum, yöneticelerde aynı kanaatte ise konu kilitlenebilir.

ayhani

Alıntı yapılan: uveren - 20 Aralık 2012, 23:53:27
Eğer bu linkteki vatandaşın yerli olup olmadığı dışında yazdıkları yani GÖKTÜRK-1, Rusyadan fırlatılan ve kaybedilen uydu,  kaybedilen başka bir haberleşme uydusu olduğu, güneş panelleri yanlış olduğu için 3 senede hurda olan başka bir uydu varsa yani bunlar doğru ise vah ki ne vah.

Hepimiz bilirizki AR-GE aşamasında birçok kaza kayıp olabilir. Yani bu durumda bir uyduyla bağlantı kopup kaybettik diye bir daha bu işlere kalkışmamakmı lazım. Hiç uydu fırlatmazsanız hiç uydunuz kaybolmaz mantık bu mudur yani?

Hangi millet ilk denemesinde mükemmel uydu, roket vs vs yaptı. O zaman ar-ge diye birşey olmaz. Mesela çin arabası GELLY diye küçümsediğimiz firma gitti SAABI aldı son arabasıda NCAP'ten 4 yıldız aldı. Bu demektirki adamlar bu işi öğreniyor. Bizimkide böyle birşey olamazmı? Neden bu kadar acımasız?

Alıntı yapılan: uveren - 20 Aralık 2012, 23:53:27
Konunun anketinden anlaşılacağı üzere buradaki konu yerli üretim olup olmaması, bir üretici montajını yaptığı ürünü "YERLİ ÜRETİM" diye satıyorsa kimseyi bağlamaz çünkü o ürünün maliyetini biz karşılamıyoruz, kazancındanda istifade etmiyoruz ama siyasetçiler "YERLİ MONTAJ" yerine "YERLİ ÜRETİM" diyerek bizi kandırıyorsa (ve hatta kendileride kandırılmış olabilir) ve işi azda olsa bilen bizler bu forumda bunu sorgulamıyorsak at gözlüğü takmış devekuşu sıfatı bizede gayet uygundur.

Evet olayı siyasetten uzak tutmak gerek. İşte benimde tam anlamadığım bu.

Bir ülkenin başbakanı ve tübitak gibi kurumları uyduyu biz tasarladık diyor. Burada  biri çıkıp sanki adamların yanındaymış gibi hayır bu yerli malı değil kondansatörü, direnci, kamerası yerli değil gibi komik gerekçelerle yerli olmadığını söylüyor. Yani başbakan tübitakk, tüsaş, roketsan yalan söylüyor bu arkadaşlar doğru söylüyor. İlginç.

Niye bu kadar acımasız eleştiriyoruz. Olamazmı gerçekten yerli tasarım olamazmı? Bu işten anlayan biri olarak sizce çokmu imkansız?