GÖKTÜRK-2

Başlatan uveren, 20 Aralık 2012, 22:11:18

CoşkuN

Alıntı yapılan: uveren - 21 Aralık 2012, 03:21:05
1-İlk cümlede "be involved at" diye bir kalıp var. Ben bunu "uğraşacak" olarak tercüme ettim ama aslında bu kalıp genelde oyalanmak/meşgul olmak manalarına kullanılır. Mesela Türkçede "Oğlum oyuncakları ile oyalanıyor" veya "Ali yeni tasarımıyla meşgul" gibi cümleler için idealdir ki amacı belli bir konu için hiç uygun değildir ve mana muğlak kalmaktadır.

2-İkinci cümle "In particular," ile başlıyor. Bu normal kullanımda "özellikle" demektir. Teknik terim olarak ise "dikkate değer" manası taşır ve orada olmasının hiç bir gerekçesi yoktur ki devamındaki fiil benim "yardım edecekler" diye çevirdiğim "assist" (help değil) dir. Tam olarak Türkçe karşılığı benim bildiğim kadarıyla yok, aslında omuz atmak/destek olmak gibi bir mana taşıyor, Türkiyedeki sigorta şirketleri bu kelimeyi bire bir Türkçe gibi kullanıyorlar belki bu sayede manayı daha iyi kavrayabiliriz. Bir bütünün parçalarını işaret eden ve "Dikkate değer" ifadesiyle başlayan bir cümlede fiil "produce", "carry out" türü birşey olması gerekmezmiydi ?

Buradaki "involved at" oyalanma değil daha çok "içinde yer almak" anlamında kullanılmış bana göre. "In particular" ile de önceki cümlede subsystem olarak adlandırılan sistemlerin ne olduğu ayrıntılandırılmış gibi yani şunun gibi "Ahmet bey çalışmalarımızda çok yardımcı oldu, özellikle de devre tasarımında büyük katkısı oldu" gibi...

Şu "yerli üretim" konusundaki tartışmalarımız hiç bitmeyecek sanırım.

muhittin_kaplan

Okumadım Genel Kanı, Ezilmişlik, Biz Yapamayız Çerçevesinde.
Gördüm,Konuştum, Gurur Duydum. Mikrodenetleyici Yapmadık ama yazılımlar bizim.
Kameranın Merceğini Yapabilen birkaç ülkeden biri olduk bununla beraber. Kazanımlar çok büyük.
Siyasi düşünmeyin.
Ama sizler devam edin.

malpaslan1979

Burada Göktürk olarak anılan birinci uydu ve bunu İtalyanlar yapıyorlar; teslimat ve fırlatılması ile ilgili problemler var bu da tamam. Yalnız fırlatılan uydunun adı Göktürk 2 diye biliyorum yani farklı bir uydu. Kaldı ki Göktürkten önce de Rasat isimli bir uydumuz vardı o da uzaya fırlatıldı diye hatırlıyorum hatta biri kare fotoğraf alınmıştı ve medya kuruluşlarına verilmişti.

fryrmnd

Alıntı yapılan: gerbay - 21 Aralık 2012, 00:56:09
adamın biri savunma sanayii müsteşarlığında çalışıyorken gate elektronikten rüşvet alıp imzaları atıyor, daha sonra durum ortaya çıkınca mason ağabey leri bile ssm den uzaklaştırılmasına engel olamıyorlar ama bu vatandaş ssm de gidiyor, sonra loca üzerinden başka bir savunma sanayii şirketine, hoooooppp, tepeden inme.. aynı tas aynı hamam, yola devam..

http://www.zaman.com.tr/politika/ddkyi-harekete-geciren-ihbar-mektubundaki-vahim-iddialar/2019198.html

t2

Türk hava kurumu denince aklıma
okullarda zorla toplanan pul parası, kurban derileri ve bilumum yardımların mecburen buraya verilmesi gerektiği ve zengin çocuklarının model uçak eğitimi, eğlencesi, paraşüt bilmemne kursu gibi işler aklıma geliyor

Pyrodigy

Alıntı yapılan: t2 - 21 Aralık 2012, 14:21:19
Türk hava kurumu denince aklıma
okullarda zorla toplanan pul parası, kurban derileri ve bilumum yardımların mecburen buraya verilmesi gerektiği ve zengin çocuklarının model uçak eğitimi, eğlencesi, paraşüt bilmemne kursu gibi işler aklıma geliyor
Benimde aklıma Atatürk ün '' İstikbal Göklerdedir, göklerini koruyamayan uluslar, yarınlarından asla emin olamazlar'' sözü ile emir vererek kurdurduğu ve dünya havacılık tarihine adını yazdıran ilk kadın pilot Sabiha Gökçen i yetiştiren kurum geliyor.
Persistance is the name of the game in this business....

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: gerbay - 21 Aralık 2012, 14:00:53
Aslında şunun altını çok net çizmek lazım;

Ülkede bazı kurum ve kuruluşlar, "belli konularda ülkede birşey yapılmasın, yapılamasın" şeklinde işletiliyor..

Mesela Türkiye de sivil havacılığın gelişmesinin önündeki bir numaralı ve en büyük engel Türk Hava Kurumu' dur..

Hocam tespitiniz için sizi tebrik ederim.

Yer doldurma projesine istinaden açılmış yerlerden birisi sanki...

Burada bu var, o zaman başkasına gerek yok hesabı. Tamam da işe yarar birşey yapılmış mı ? Kısacası YOK.

Bazı organizasyonlar dikkatimi çekiyor bu konuda...

Elektrik üretmeyin, RF yayın yapmayın, Uçurtma uçurmayın, Yurtdışından komponent getirmeyin.
NOT : 1-2$ lıklar olur ama 100$ ı aşmayın ! :)

Arge'ye Üreticiye destek var mı ? Sorarsan, elbette var.

Kandırmaca !

t2

Alıntı yapılan: Pyrodigy - 21 Aralık 2012, 14:29:07
Benimde aklıma Atatürk ün '' İstikbal Göklerdedir, göklerini koruyamayan uluslar, yarınlarından asla emin olamazlar'' sözü ile emir vererek kurdurduğu ve dünya havacılık tarihine adını yazdıran ilk kadın pilot Sabiha Gökçen i yetiştiren kurum geliyor.
gökleri koruma işinde Türk hava kurumunun ne gibi katkısı oluyor?

dhan000

domates yetiştirmek için satın aldığınız tarlada patates yetiştiremezsiniz diye bir şey yok , bahsi geçen kurumda bu durumda. sivil havacılığa destek olmak için kurulmuş ama artık köstek oluyor olması şaşırtmasın o zaman atatürk vardı şimdi patates var...

metaltrrocker

Alıntı yapılan: dhan000 - 21 Aralık 2012, 15:24:02
domates yetiştirmek için satın aldığınız tarlada patates yetiştiremezsiniz diye bir şey yok , bahsi geçen kurumda bu durumda. sivil havacılığa destek olmak için kurulmuş ama artık köstek oluyor olması şaşırtmasın o zaman atatürk vardı şimdi patates var...
Sonuna kadar dogru....

AST

patatese bak ya uzaya uydu yolluyor  ;D

uveren

Alıntı yapılan: uveren - 20 Aralık 2012, 23:53:27
Ve ayrıca lütfen olayı siyasi partiler seviyesine indirmeyelim...

...Konunun BİLİM/TEKNİK ten siyasete kaydığını düşünüyorum, yöneticelerde aynı kanaatte ise konu kilitlenebilir.

Alıntı yapılan: a.zorba - 21 Aralık 2012, 08:57:25
uveren  ve *  ın siyasi mesajlarından bıkdım artık .........

* : "konuya hiç bulaşmamış olduğum halde benim de nickim geçmektedir" uyarısı nedeniyle kaldırılmıştır.

Her zaman söylerim "OKUMUYORUZ" diye, okumuyoruz ama nasıl oluyorsa her şeyide biliyoruz. Başka okumayan varsa diye tekrar yazıyorum. İsteniyorsa yöneticeler tarafından konu kilitlenebilir yada mesajlarımın tümü silinebilir.

''İstikbal Göklerdedir, göklerini koruyamayan uluslar, yarınlarından asla emin olamazlar''

Keşke kalksa, keşke gelse, gelsede muasır medeniyet seviyemizi bir görse, kendi ne demiş, geride bıraktıkları ne yapmış bir görse, görseydi herhalde nüfusumuzun 50 milyon kadarını tokatlardı. Şahsen harf devriminin gerekçelerini özellikle kendinden dinlemek isterdim, bugün aynı kararı alırmıydı, görüşü ne olurdu bilmek isterdim.

Alıntı yapılan: dhan000 - 21 Aralık 2012, 15:24:02
domates yetiştirmek için satın aldığınız tarlada patates yetiştiremezsiniz diye bir şey yok

+1

Bugün Avustralyada helikopterle sürü güdülüyor, bu çobanların arazilerinde kendilerine ait baz istasyonları var. Bırakın bunu Rusyada köylüler kendi köylerine baz istasyonları kurmuşlar. Kilisede veya başka bir evde bir merkez istasyon, köy alanını/tarlalarını kapsayan baz istasyonları. Kurulum +enerji +bakım +sim masrafları dışında masrafları yok. Bizde ise bunların yedek parçasını bile ithal edemezsiniz çünkü evrensel insan hakları haberleşme özgürlüğü sunar, bizim kanunlarımızda bunu sonuna kadar kullanmamıza imkan tanır.

Yorum için teşekkürler;

Alıntı yapılan: CoşkuN - 21 Aralık 2012, 10:06:15
Buradaki "involved at" oyalanma değil daha çok "içinde yer almak" anlamında kullanılmış bana göre. "In particular" ile de önceki cümlede subsystem olarak adlandırılan sistemlerin ne olduğu ayrıntılandırılmış gibi yani şunun gibi "Ahmet bey çalışmalarımızda çok y
6.yüzyılda doğan kız çocuklar cahilce gömülüyordu. 21.yüzyılda kız/erkek farketmeden, doğamadan medenice öldürülüyor.  "1-Güneş katlanıp dürüldüğünde, 2-Yıldızlar bulandığında, 3-Dağlar yürütüldüğünde, 4-Kıyılmaz mallar bırakıldığında, 5-Vahşi hayvanlar bir araya toplandığında, 6-Denizler ateşlendiğ

ayhani

;D ;D ;D ;D ;D ;D

Dünden beri birşey yazmayıp başlığı okuyorum acaba neler yazacaklar diye. Maşallah okumuyoruz okumuyoruz diye yazanların biri patates biri domatesten tutturmuş uydu üzerine döktürüyorlar. Allah böyle ilimden bizim gibi cahilleri korusun. Ziraat okuyup elektronik tartışmakta bize özgü bir durum galiba.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

t2