Elektro Gitar

Başlatan z, 23 Aralık 2012, 17:36:45

z

İçimde hep bir uhdedir. Eğer bu dünyaya bir daha gelirsem ya gene elektronikçi olurum yada gitarist.

Bugüne kadar hiç bir enstruman kullanmadım. Fakat bas gitara karşı acaip bir zaafım var. Eğer geçici bir heves olacak yada çalmayı hiç beceremeyeceksem gitardı, amplifkatördü derken bir ton para harcamak hiç işime gelmez. Zaten ev küçük bir de bunlar yer kaplamasın.

Aramızda bas gitar çalan varmı? Bu aleti kullanmak zormu? Yeteneğim olup olmadığını nasıl anlarım? Bu bir heves ise hevesimi PC de geçiştirebileceğim yazılımlar varmı?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

justice_for_all

guitar pro programi var hocam ama o programda bile gercek sesi elde edemiyosun ve kendini tatmin etmeye yetmiyo bende elektronik gitarim var arada sirada canim sıkıldıgı zaman calmaya calisirim.ama bi deneyin yinede guitar pro programini.
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

z

Daha önce hiç aramamıştım bir de şöyle bir şey buldum.

http://moocowmusic.com/bassist/index.html

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=5c68OSHqILM#!

Bas gitar çalmak zor bir işmi? Daha önce akustik gitarı elime aldım öylesine tıngırdattım. Pek kolay görünmüyor.

Sanki benim kafa basmaz gibi geliyor.

https://itunes.apple.com/app/bassist/id294945208?mt=8

metaltrrocker

Hocam bu tarz hevesleri programlarla gelistirmek mantıksızdır.eline gitar alman sarttır(ayrıca guitar pro simulasyon ve tableture aracıdır.yani gp ile nota yazarsınız midi olarak dinlersiniz yada hazır sarkıların gp dosyalaetını bulursunuz notalarına bakarsınız. )
8 yıldır gitar calıyorum.tek bir yolu var yeteneginin olup olmadıgını anlamanın.gidersin giris seviyesi bi gitar alırsın bas yada klasik onunla baslarsın.yada cevrende gitar calan birisi varsa rica et butarz islerde cekingen olma bilgiye ac olmak iyidir:-)

metaltrrocker

Gitar olayı aslında cok zor degildir.bas gitardada elektro gitardada klasik gitarda da akustik gitardada notaların yeri aynıdır.birbirlerinden ayrılan noktaları ses tınısı ve tekniklerdir

metaltrrocker

Sana tavsiyem maddi acıdan durumun iyi degilse bir adet klasik gitar alman ve bi kursa yazılmandır.klasik gitarı bas alamadıgı icin bas gibi calmaya calısan arkadasım vardı 1-2tane lisedeyken.simdi eline bas alınca calıyor.gitar calacaksan klasik ile basla hem muzik teorin oturmus olur armoni bilgini gelistirirsin yeterince hazır oldugunda basa gecersin hemde gitarda yetenegin yoksa enstruman israfın minimum seviyede olur

muhittin_kaplan

bunu bende istiyorum. hayatında ıslıktan başka birşey çalmamış biri olarak bir enst. çalmak istiyorum.

z

Son yazından bas gitar pahalıdır anlamını çıkarttım.

Almak istedikten sonra satıcılar muhakkak yardımcı olurlar ama gene de sorayım. Bas gitarda fiyatı ne belirler. Bas gitar içinde çelik desteği olan sert bir gövde ve buna gerili teller ve bir magnetikden ibaret değilmi?

Bu nedenlerden dolayı bas gitarın son derece ucuz olacağını düşünürdüm. Bass gitar neden pahalıdır kalitesini ne belirler?

-------------------------------

Dediğim gibi bas gitar çalmak içimde bir uhde ve  bugüne kadar satın almak marka öğrenmek, kurs araştırmak gibi hiç bir teşebbüsüm olmadı.

Ben yapamam, zamanım yok gibi fikirler belki bilinç altımda kalmış olabilir. Şimdilerde en azından forumda böyle bir mesaj yazacak cesareti buldum biraz önce de bir mail atıp hafta sonlarında takip edeceğim kurslar için fiyat istedim.

İki hafta önce amplfikatörü de dahil elektrogitar set halinde 180 Eurodan satılıyordu. Muhtemelen kalmamıştır. Yalnız gitarın boyu çok kısaydı. Muhtemelen çocuklar için.

pea

Gitarın kalitesini kullanılan ağaç, truss-rod denen yaylı sapın kalitesi, manyetikler vs belirliyor.
Ucuz gitarların çoğunda, gövde ağaç yerine suntadan yapılıyor.Hem dayanıklılık kalmıyor hem de titreşimler çabucak sönümleniyor.

Hobi ile gerçek anlamda ilgileniliyorsa, o tadı verecek bas gitar pahalıdır.Uğrunda harcanacak zaman, harcanan paradan da pahalıdır.

metaltrrocker

Simdi soyle bisey var teller gerili tellerdeki titresimleri algılayan manyetikler var buraya kdar zaten bas yada elektro gitarın temel calısma seması cıkıyor.burdan sonrası agacın karakteristigi,manyetiklerin kalitesi cessidi,klavtedeki agacın cinsi,kullanılan efekt pedallar,amfi....

metaltrrocker

Alıntı yapılan: pea - 23 Aralık 2012, 18:52:49
Gitarın kalitesini kullanılan ağaç, truss-rod denen yaylı sapın kalitesi, manyetikler vs belirliyor.
Ucuz gitarların çoğunda, gövde ağaç yerine suntadan yapılıyor.Hem dayanıklılık kalmıyor hem de titreşimler çabucak sönümleniyor.

Hobi ile gerçek anlamda ilgileniliyorsa, o tadı verecek bas gitar pahalıdır.Uğrunda harcanacak zaman, harcanan paradan da pahalıdır.
Aynen isin bu kısmı da var

metaltrrocker

Ucuz bas gitar alırsan buyuk ihtimal agacı sunta olacak.klavyesi rahatsız olacak.ucuz etin yahnisi misali.ama illede bas ile baslamak istiyorum dersen bu olur.cogu elektro gitarist,basist,hatta baterist klasik gitar ile baslar.bence sen bu sese kulak ver:-)

metaltrrocker

[/quote ]
İki hafta önce amplfikatörü de dahil elektrogitar set halinde 180 Eurodan satılıyordu. Muhtemelen kalmamıştır. Yalnız gitarın boyu çok kısaydı. Muhtemelen çocuklar için.
[/quote]

Bu arada bu tarz seyler genelde elde kalan kalitesiz urunlerin elden cıkarılmasından ibaret yada dediginiz gibi cocuk gitari da olabilir

Ersin

Akustik/klasik/elektro/bas gitar çalan biri olarak ilk önce bir klasik/akustik gitarla başlamanı tavsiye ederim.Notalar dışında bir el alışkanlığı kazanman gerekli.İlk öne akor daha sonra basit melodiler çalmaya öğrendikten sonra bas gitara geçmekte fayda var.
Basçılar alınmasın, gitarı beceremeyener bas çalar, gibi bir lafta vardır.Bas gitarda , normal gitarın üst 4 ( 5 ) teli şeklindedir,dolayısı normal gitar tecrübesinden sonra bas çalmak daha kolay olacak.
Şu an piyasayi bilmiyorum ama:
Klasik ( Raimundo  )  : 100-150 dolar civarı orta kalite denebilecek bişey alınabilir veya benzeri
Akustik                     : 300-600 arası orta kalite bulunabilir , aşağısı çoptür
Elektro                     : 500 dolardan yukarı
Bas                          :300 dolardan yukarı
Yukardaki fiyatlar 5-6 yıl öncesi , şu an piyasada çok daha ucuzları olabilir ama iyiler anlamına gelmez.

metaltrrocker

klasik gitar olarak dolar bazında 100degil de tl olarak 100ustu bence is gorur bilen biriyle gidilirse tabi.ornek olarak benim klasik gitar almira marka 120tl ye almıstım 7 yıl once.arkadasımda neredeyse aynı fiyata bi tane almıstı ama ikimizin arasında daglar kadar fqrk var:-)
Bascılar icin soylenen dogru olabilir benim eski grup arkadasımda aynen boyleydi melodik olarak sıfırdı normal basları calardı.