Vhdl-ses çıkışı-ses çıkarma yardımı

Başlatan metaltrrocker, 25 Aralık 2012, 02:43:29

metaltrrocker

arkadaşlar merhaba bi proje var tam olarak yapamadığım tarzda, yardımcı olabilirseniz sevinirim:D
şimdi olayın basite indirgenmiş hali şu;
la notasını(440hz) fpga' den ses olarak üretmem lazım ama birtürlü yapamadım dac'la galiba yapabiliriz ama kodlara dökemedim ben clock frekansıyla 440hz elde etsem sonra onu çıkış pininden versem bu olmazmı sonra bunu nasıl sese çevirecem kafam allak bullak oldu 3 gündür araştırıyorum kaynak da bulamadım.

z

440Hz lik sinyalin temel sinyallerden birisiyse (sin, kare dalga, testere, üçgen vs) bunu osc ile üretebilirsin.
Bu sinyali ses amplifikatörüne girdiğinde hoparlörden sesi duyarsın. PC nin mikrofon girişine de girsen olur. (Yada PC ye bağlanan amplifikatörlere)

Sorun  nerede?

FPGA de 440Hz i üretme kısmını halledersin artık.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

metaltrrocker

Sorun su ki ben 440hz i board da nerden nasıl verecem output olarak onu bi turlu bulamadım

metaltrrocker

Laboratuvarda spartan 3e ve altera de2 var

mesaj birleştirme:: 25 Aralık 2012, 12:12:11

http://www.fpga4fun.com/MusicBox.html
burdaki sitede biradet osc göndermiş fpga'ya peki fpga dan çıkış olarak nereyi kullanmış?pluto eski bir model fqga board olarak onda zaten ses çıkışı yok.normal pinout lardan alsam hoparlöre olmazmı?araya bu şekilde direnç koysam ses çıkışı sağlayabilirmiyim olmadı amfi de bağlarım?

MC_Skywalker

metaltrrocker

Hocam ben zaten 440hz elde ettim benim sorunum bu sesi kare dalga olarak hoparlorden dinlemek.linkteki gibi yaptım ama duyamadım

Ersin

Kulaklık kullan , herhalde düşük omajlı hoparlör kullanıyorsun ondan ses çıkmıyor olabilir.Yine çıkmaz ise aiağıdaki gibi bir devre yap, direnç yine 1k olabilir