TRIYAK, Tetikleme Açısı Hesaplama

Başlatan uveren, 27 Aralık 2012, 03:45:12

uveren

Yerliydi-değildi, şöyleydi-böyleydi baya bir geyik yaptık. GÖKTÜRK-2 de tek mesaj atandan benim gibi tonlarca yazı yazanlara kadar ve bıkmadan bunları okuyan herkes için şimdi pamuk eller cebe zamanı, hadi bakalım GÖKTÜRK-2 de olduğu gibi başlangıç benden olsun;

1-İstediğimiz tetikleme açısının arc tg (R/XC) değerini basitçe bulmak için bilimsel hesap makinemizi kullanabiliriz. Bunun için hesap makinesinin Tan fonksiyonunu kullanıyoruz. Tetikleme açımızın 80 derece olmasını istiyorsak 80 yazıyoruz ve Tan tuşuna basıyoruz.

arc tg = R/XC = tan(80) = 5,67

2-Kondansatörler daha az ara değere sahip olduğu için ilk etapta bu eleman için rastgele bir değer belirleyelim. Öncelikle bu örnekte kullanacağımız 100nF kondansatörün alternatif akım karşısında gösterdiği direnci (kapasitif reaktans) bulmalıyız. Bunun formulü ise aşağıda;

Xc=1/2PI.f.C (XC=Ohm, PI=3,14, f=Henry ve C=Farad)

Xc=1/2PI.f.C = 1/6,28x50x0,0000001 = 31847ohm (31,85K)

3-Artık kullanmamız gereken R nin değerini hesaplayabiliriz;

R = XC.arc tg = 31847x5,67 = 180572ohm (180,57K)

4-Elimizde XC varken, 20 derece için bir örnek daha yapalım;

arc tg = R/XC = tan(20) = 0,36

ve

R = XC.arc tg = 31847x0,36 = 11465ohm (11,47K)

5-Tetikleme açısını 20-80 derece aralığında değiştirebilmek için 11,47K direnç ve seri bağlı 169K değerinde pot kullanılabilir. Değerler standart olmadığından yaklaşık standart değerlerle bir tasarım yapalım ve açılarını hesaplayalım.

11465ohm direnç için 12K kullanalım,
169K pot için 150K kullanalım.
Kondansatörümüz aynı 100nF

Pot değeri sıfırken;

arc tg = R/XC = 12000/31847 = 0,3768

Pot değeri 150K iken;

arc tg = R/XC = (12000+150000)/31847 = 5,0868

arc tg değeri ile açıyı bulmak için Hesap makinemizde arc tg değerini yazıyoruz ve aTan yada Inv + Tan-1 kombinasyonunu tuşluyoruz;

Pot değeri sıfırken (arc tg = 0,3768) tetikleme açısı 20,65 derece

ve

Pot değeri 150K iken (arc tg = 5,0868) tetikleme açısı 78,88 derece

Bu tanjant, inverse tanjant falan ne olaki diyenlere;
http://www.mathsisfun.com/algebra/trig-sin-cos-tan-graphs.html
http://www.mathsisfun.com/algebra/trig-inverse-sin-cos-tan.html
6.yüzyılda doğan kız çocuklar cahilce gömülüyordu. 21.yüzyılda kız/erkek farketmeden, doğamadan medenice öldürülüyor.  "1-Güneş katlanıp dürüldüğünde, 2-Yıldızlar bulandığında, 3-Dağlar yürütüldüğünde, 4-Kıyılmaz mallar bırakıldığında, 5-Vahşi hayvanlar bir araya toplandığında, 6-Denizler ateşlendiğ

z

tan(Teta)=XC/R olması gerekiyor.

Belli bir C ve Teta için hesaplayacağınız R ile oluşturacağınız seri RC devresinde giriş gerilimi ile kapasitor voltajı arasında istediğiniz faz farkı oluşur.
Bu tip bir faz kaydırıcı ile triak tetikleme yapacaksanız muhtemelen Diac gibi bir eleman kullanacaksınız.  Bu durumda Diac voltajına bağlı bir iade oluşturmanız gerekir.

Yok Diac kullanmayacağım opamplı devrelerle tetikleme yapacağım derseniz ok.

http://www.cncdesigner.com/wordpress/?p=351#more-351
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhittin_kaplan

Alıntı YapXc=1/2PI.f.C (XC=Ohm, PI=3,14, f=Henry ve C=Farad)
Hocam şurada da bir yazım hatası olmuş

uveren

TRIYAK DEVRESI - ("Triyak Kontrol Devresi")

muhittin_kaplan hocam;

VOLVO XC 90 4.4 V8 AWD PREMIUM GEARTRONIC sollayabilirmiyim dedim ama olmadı. Belki "empedans hesabı" satırında "XC" karşısında yanlış yazım var deseydin sollayabilirdim :)

z hocam;

Yukarıdaki "triyak sürme devresi" için -triyak sürme/triyak tetikleme- ile ilgili olarak;

• Triyak nedir ?
  • Triyak kullanımı
  • Triyak nasıl çalışır ?
  • Triyak nasıl tetiklenir ?
  • Faz farkı / Faz kayması nedir ?

konularında biraz daha araştırma yapmalıydım.

Hocam sana zahmet DIAC yerine DIYAK, TRIAC yerine TRIYAK gibi Türkçe kelimeler kullanarak yukarıdaki hesaplamaları düzeltebilirmisin.

Şu anda 3180/6, 25300/6, 85100/10, 37600/1, 8260/13, 6900/1/1 ve 438/5 gibi değerler elimde var ama cevap gelince bi daha bakacam sonuçlara  ;D
6.yüzyılda doğan kız çocuklar cahilce gömülüyordu. 21.yüzyılda kız/erkek farketmeden, doğamadan medenice öldürülüyor.  "1-Güneş katlanıp dürüldüğünde, 2-Yıldızlar bulandığında, 3-Dağlar yürütüldüğünde, 4-Kıyılmaz mallar bırakıldığında, 5-Vahşi hayvanlar bir araya toplandığında, 6-Denizler ateşlendiğ

fgokcegoz

Alıntı yapılan: uveren - 28 Aralık 2012, 07:03:00

...

Hocam sana zahmet DIAC yerine DIYAK, TRIAC yerine TRIYAK gibi Türkçe kelimeler kullanarak yukarıdaki hesaplamaları düzeltebilirmisin.

Kendi dilinizde bilim üretmiyorsanız, yabancıların kendi dillerinde ürettiği bilimde kullandıkları isimlere saygı göstermek zorundasınız. DIAC kelimesini DİYAK diye yazınca veya TRIAC kelimesini TRİYAK diye yazınca Türkçe mi olmuş oluyor.. Komik :) Ben DİYAK, TRİYAK vs. diye yazılınca kelimenin Türkçeleştiği düşüncesini doğru bulmuyorum..
"Vicdanın ziyası, ulûm-u diniyedir. Aklın nuru, fünun-u medeniyedir. İkisinin imtizacıyla hakikat tecelli eder." (Bediüzzaman Said Nursi)

esensoy

Alıntı yapılan: fgokcegoz - 28 Aralık 2012, 08:43:03
Kendi dilinizde bilim üretmiyorsanız, yabancıların kendi dillerinde ürettiği bilimde kullandıkları isimlere saygı göstermek zorundasınız. DIAC kelimesini DİYAK diye yazınca veya TRIAC kelimesini TRİYAK diye yazınca Türkçe mi olmuş oluyor.. Komik :) Ben DİYAK, TRİYAK vs. diye yazılınca kelimenin Türkçeleştiği düşüncesini doğru bulmuyorum..
ben de aynı fikirdeyim,
tercüme "pc-bilgisayar" örneğinde ki gibi anlamlı değilse kullanma taraftarı değilim,
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

t2

fgokcegoz

Bu noktada TDK ya çok iş düşüyor. Ama maalesef oturgaçlı götürgeç kelimesinden ileriye gidemedi türettiği kelimeler. Dilimizi sadeleştireceğiz diye anasını ağlattılar. Muhteşem bir medeniyet dilimiz varken, şuan 200-300 kelimeyle konuşur oldular gençlerimiz... Maalesef, maalesef....!

‎"Lisanımızdaki Arabî kelimeleri ihraç edeceğiz" ismet inönü

lisan: Arapça

arabî: Arapça

kelime: Arapça

ihraç: Arapça

etmek: Türkçe

ismet: Arapça :)

Herşeyi anlatmıyor mu sizce ?
"Vicdanın ziyası, ulûm-u diniyedir. Aklın nuru, fünun-u medeniyedir. İkisinin imtizacıyla hakikat tecelli eder." (Bediüzzaman Said Nursi)

t2

fgokcegoz

Alıntı yapılan: t2 - 28 Aralık 2012, 11:59:47
Ettik dememiş. Edeceğiz demiş.

Sıkıntıda orada değilmi işte. Dediğini tam olarak yapabilse idi bunu ifade edebilecek bir kelimeye sahip olamayacağı için bu şekilde bir cümlede kuramayacaktı. Ama asıl önemli olan dilimizden neden arapça kelimeleri çıkarmak istedikleri...!

ipek

kim icad ettiyse onun dilini sürdürmekte fayda var ben öyle düşünüyorum.
ayrıca daha kendi dilimizi konuşamıyoruz bu çok büyük bir ayıp Ankara 'ya bit bilet yerine Angaraya bir bilet gibi.
derler ya eğitim aile'de başlar küçük çocuk ebeveynlerinden bir kere Angara denildiği duydu ise artık iş bitmiştir onun için hep öyle kalacaktır..

t2

Aynı aileden 4 kardeş yetişiyor. Biri üniversite okumaya gitmiş. diğerleri memlekette.

Okumaya giden, sürekli memleketine gidip gelse de, bunların dili arasında fark var.  Yani aile dili  bireyin diline o kadar etki etmiyor. Yetiştiği ortam etki ediyor.

z

..Yukarıdaki hesaplamaları düzeltebilirmisin.

Sinüsel gerilim altında RC devresinde C uçlarındaki gerilimin ifadesini kolayca yazabiliriz. Hazır çözümün bulunduğu linki vermiştim.

Ancak, bu hesap C nin hiç bir şekilde yüklenmediği yani sadece R ve C den ibaret durum için geçerlidir. C ye bağlı 30v Diac için konuşacak olursak;

C uçlarındaki gerilim 30v'u aşınca kısa devre olan diac, kapasitedeki yükü gate üzerine boşaltırken artık RC devremiz yalın halde değildir ve bir sonraki alternansda C nin başlangıç koşulları tamamen değişmiştir. Dolayısı ile sistemin analizini basit bir RC kayması olarak ele alamayız.

Yapılması gereken en doğru şey, sistemde bu durumun gözönüne alınıp yeniden modellenip hesaplanması olacaktır.

Vc=f(t) gibi ifade bulunduğunda Vc=30 yapıp f(t) den t yi çekersek gerçek gecikmeyi ve buradan da açıyı bulabiliriz.

Ancak uğraşmak isteyeceğim türden bir problem değil.

Fikir cimlastiği olsun diye yazdım.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhittin_kaplan

biz yinede "okuyanlar" için "f" in frekans ve Hz biriminden olduğunu yazalım

uveren

muhittin_kaplan ve z hocam teşekkürler.

Şu anda 3180/6, 25300/6, 85100/10, 37600/1, 8260/13, 6900/1/1 ve 438/5 gibi değerler elimde var ama cevap gelince bi daha bakacam sonuçlara

Internet başlığı altında arama motoru optimizasyonu için devam ettirmek istediğim bir mesajdı bu. İkinci mesajımda alttaki bazı arama sonuçlarının toplam sayısı/sıralamasını gösteren ve konuyla alakasız olan açıklama biraz ipucu vermeliydi ama forumun her yerinde olduğu gibi konu dağılmış, uçmuş gitmiş. Olması gerektiği şekilde bu başlık konuyla ilgili devam edip, daha fazla bilgi içerseydi arama ifadeleri çeşitliliği artacak ve arama sonuçları çok daha iyi yerlerde olacaktı. Sadece tek bir arama sonucuna ait imajı alta ekleyip konuyu kapatacağım artık;

Aranan ifade : Xc=1/2PI.f.C

1- Bu ifadenin yer aldığı en az 89300 sonuç var ve gösterim 2.sayfada.
2- Bu ifade tüm web alanında taranmış, dil kısıtlaması yok.
3- Arama sonuçları içinde 13.sırada bulunan bu başlık.
4- Başlıkta sadece 2 mesaj varken indekslenmiş. Benim mesajı attığım zaman 27 Aralık 2012, 17:45:12, 2.mesajın zamanı 27 Aralık 2012, 19:39:02 ve 3.mesajın zamanı 28 Aralık 2012, 01:41:03 Yani 1 saat 54 dakika ile 7 saat 56 dakika aralığında bir zaman içinde listeye 13.sıradan giriş yapmış bu başlık. (hızlı indekslenme picproje.org avantajı)
5- O kadar üniversite arşivi, üreticilerin datasheet arşivi-aplikasyon notu, tez-bilimsel makale içinde nasıl bu kadar üst sıraya yerleştiğinin cevabı. (Anlatılmak istenen yanlış bilgi vermek değil, diğerlerinden farklı/özgün içeriğe sahip olmaktır)

picproje.org dezevantajı olan bu sayfanın meta tagları;
<meta name="description" content="TRIYAK, Tetikleme Açısı Hesaplama" />
<meta name="keywords" content="pic proje,elektronik sitesi,pic programlama,endüstriyel elektronik,otomasyon,programlama,elektrik,mekanik,robotik" />

description ve keywords tagları mesaj sahibi tarafından başlık açılırken yazılabilirse indeksleme başarısı çok daha iyi duruma gelir.

Türkçe konusu,
TDK daha doğrusu memurları ile ilgili düşüncelerim başka bir başlıkta açıkça yazılı. Evet TDK memurları yatıyor ve kelime türetmiyor o halde bizde kafamıza göre takılalım diyemeyiz. En yaygın kullanıma uymamız gerekir diye düşünüyorum. Bu gün eğitim sistemimizde bu komponentlerin adı diyak ve triyak ise buna uymakta büyük fayda var.

Yabancı eşine Türkçe öğreten biri olarak Türkçenin/Alfabemizin ne olduğunu çok iyi biliyorum. Bakın sadece bir kaç örnek vereyim.

İlk kural "Türkçe yazıldığı gibi okunur"
Eşimin ilk tepkisi "Hayır okunmaz"

iki örnek "Halamı bekliyorum" ile "hala bekliyorum" cümlelerinde ilk kelimelerin ilk heceleri farklı. İkincisinde ilk hece uzatılıyor, tonlama var.

İkinci tepki ilk kelimelerdeki L harfleri aynı değil.
Cevabım "Hayır, önceden ikinci cümlenin ilk kelimesinde son A harfi üstüne şapka koyuyorduk ve ince okuyorduk fakat bu işaret latin alfabesine uymadığı için kaldırıldı"
Cevaba tepki "birinci kelimedeki L harfi sal, mal daki L ler ile aynı, ikinci kelimedeki L Hilal, Kemal deki L ler ile aynı, A harfini yumuşatarak çözemezsin bunu. Hilal deki lal, Kemal deki mal hecesini sal da, mal da okuduğun L gibi oku, anlarsın"

Harf yumuşaması (gitmek fiili); gittim, gidiyorum, gideceğim... 2 gün sonra gelen soru (itmek fiili); idiyorum, ideceğim mi, itiyorum, iteceğim mi ?

Ve devam edip giden bir sürü cevabını benim bilmediğim, forumlarda cevapsız kalan hatta banlanmıza sebep olan sorular.

Ben bıktım, bir müddet sonra oda bıktı. Şimdi sert/uzun vb. okunması gereken heceler için işaretleri olan, yumuşak L gibi harflerin eklendiği kendi Türkçe alfabesi var, yemek tariflerini falan bu alfabeyle yazıyor. Doğrusunu isterseniz tüm bunları yaşamış biri olarak alfabemizin dilimiz için yetersiz kaldığına inanıyorum.

Herkese mutluluklar, başarılar.