24 v akü şarj

Başlatan Okan AKÇA, 27 Aralık 2012, 11:16:20

Okan AKÇA

merhaba arkadaşlar akü şarj etmek icin  bildiginiz hazır sürücü varmı acaba fazla karmaşık bir devre yapmak istemiyorum.
delta elektronik hazır şarj cihazları var fiyatları oldukça uygun ancak boyut olarak çok büyükler  ;D

Saruman

Karışık bir devreye gerek yok, bir adet akım kaynağı yapıp aküye bağlayacaksınız, akünün gerilimini bir opamp ile sürekli ölçüp akünün tam dolu gerilimine eşit olduğunda şarjı keseceksiniz.

Daha spesifik şarj teknikleri de var.Temeli böyle.

polleme

Akım kaynağının şarj akımını akü anma kapasitesinin onda biri olarak belirlemekte fayda var. Böylece akünün ömrü uzar. Örneğin 7 Ah akü için 700 mA olabilir.

Okan AKÇA

açıkcası daha basit bir şeyler arıyordum ornek 7805 gibi olacak  :D biraz fazla ama :D :D
degilse deltanın ürününü alacaz gibi..

fryrmnd

MC34063 ile 12 volt aküyü uzun süredir şarj ediyorum. Datasheetteki devrenin çıkışına akım sınırlamak için wattlı direnç attım. Bayadır çalışıyor. Ama akımda 500mA üzeri aşmamak iyi olur gibime geliyor. Çünkü MC34063 ün sıcaklığı ılıklık seviyesinin üstüne çıkıyor. 

Okan AKÇA

genelde akülerin üzerlerinde şarj akımları yazılı ancak şarj etmenin apayrı yolları var oldugunu biliyorum akü şarj aslında başlı basına bir proje teoride basit görüksede akülerin uzun ömürlü olmalarını saglamaktır.

remzi

Eğer şarj akımı az ise LM317 işini görür. Datasheette aradığım şema var...

zamzam23

Alıntı yapılan: fryrmnd - 27 Aralık 2012, 21:38:22
MC34063 ile 12 volt aküyü uzun süredir şarj ediyorum. Datasheetteki devrenin çıkışına akım sınırlamak için wattlı direnç attım. Bayadır çalışıyor. Ama akımda 500mA üzeri aşmamak iyi olur gibime geliyor. Çünkü MC34063 ün sıcaklığı ılıklık seviyesinin üstüne çıkıyor.
kızarıyor dıyelım şuna:)

jrcapa

Boost, buck-boost dönüştürücüler ile yapılabilir,karmaşık yapılar olduğu kadar basit devreler de var.Örneğin 12 V'luk bir besleme kaynağınız var ise bunu boost dönüştürücü ile 24-28 V'a yükseltebilirsiniz.Bu dönüştürücü diğerlerine nazaran daha basit.