Opamp'lar icin + - besleme ?

Başlatan gumush, 27 Aralık 2012, 21:01:25

mehmet

PWM den DC çevrim ve voltaj takipçisi
yapabilmek için TL072 ve TL082 kullanmaya
çalıştım. Tek besleme kullanmam gerekiyordu.
Ancak başarılı olamadım. Sorunu AD8532
ile çözdüm. Başka uyumlu opamp var mı
ben de merak ediyorum?

Saygılar...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

CLR

TL082 genel amaçlı opamplar tam olarak 0'a gidemezler veya VDD'ye, datasheetinde yazar, (şimdi üşendim bakmaya) genelde 1,5-2V gibi birşey fark olması lazım, hem vdd hemde 0 için, yoksa düzgün çalışmaz. 
Knowledge and Experience are Power

skara1214

Alıntı yapılan: uicroarm - 29 Aralık 2012, 01:26:20
TL082 genel amaçlı opamplar tam olarak 0'a gidemezler veya VDD'ye, datasheetinde yazar, (şimdi üşendim bakmaya) genelde 1,5-2V gibi birşey fark olması lazım, hem vdd hemde 0 için, yoksa düzgün çalışmaz.
hocam zaten single supplyda  rail to  rail pek bulunmuyor(türkiye piyasasında)  fakat kazancı 2 olan non-inverting yükseltecin kaznacı 2 olmyuor eğer tl082 kullanılırsa non lineer bir çıkış şekli var
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

CLR

Opamplarda single supply'da referans için 2 power ucu yeterli oluyor ama simetrik beslemeli sistemlerde 3 referans noktası gerekir eğer beslemeyi single supply gibi 0 veya üzerine kaydırırsan ve voltaj limitlerine dikkat edersen bir sıkıntı çıkmaz. Voltaj denilen şey belirli noktarala göre referanslardır. Referans noktaların değişirse/haraketliyse herşey değişir. Böyle bir sorunun olabilir.

Mesela  bir defasında bana da denk geldi, opamp ile bir sinyali kuvvetlendirmem gerekiyordu ama opamp power 5V'a kadar lineerken 5V'tan sonra lineeritesi bozuluyordu sonra TI'nin aynı opampını satın aldım sorun çözüldü.
Knowledge and Experience are Power

mustafa_cmbz

evet katılıyorum hocam...analog tasarımlarda acayip şekilde afallıyor simulasyon...

skara1214

Alıntı yapılan: sadogan - 27 Aralık 2012, 21:55:24
MAX232  kullanarak opamp için + ve - 8,5 v gerilimler (2 ve 6 nolu pinlerden sanırım)
alınabiliyor ,ama opampları fazla yüklememen gerekiyor. 
hocam st232 ile deneme yaptım yüksüz +10 -10 veriyor ama ucuna tl084 bağladığımda ve opamların çıkışlarını 100 k ile toprağa götürsem bile st232nşn çıkışları + - 5 seviyesine iniyor.Bunun bir püf noktasımı var? cap değerlerini 1 uf den 10 uf ye çıkartmak gibi ?

pisayisi

Bu iş st232 lerle olmaz , o entegrelerin amacı belli rs232 için level shift işlemi yaparlar. 78xx ve 79xx gerilim regülatör çifti bu işler için idealdir. simetrik beslemenin her iki ucunda da regülasyon sağlanamaz ise kuvvetlendiricinin düzgün çalışmasını bekleyemezsiniz. Ben her zaman simetrik besleme isteyen kuvvetlendirici ve opamplardan uzak durmuşumdur, bence alternatif bir çözüm olmadıkça simetrik besleme gerektiren opamp kullanımı hususunda iyice düşünmek lazım...
Murat

skara1214

sadece  usb ile çalışan uygulamalarda   - voltaj taraması yapacağım(düşük akımlarda ) yerler için max232 ideal gibi görünüyor.Onun dışında ti nin tlv sersii single supply rail to rail opampları gayet iş görüyor.

gnc

en basit hali ile 9 volttluk pil kullanıp 7805 ile 5 volta düşürürsün
bir ucuna opampın + beslemesine
diğer ucuda TC7660 (DC-to-DC Voltage Converter) 'gönderiip çıkışında +5 girip -5 elde edebilirsiniz
tc7660 kullanarak devre tasarlamıştım verimlide çalışıyordu

skara1214

max çıkış akımını nedir datasheette göremedim  birde   nerden temin ediyorsunuz ben nette bulamadım

gnc

z

Bana da lazım oldu.

Bu devre benim işimi görebilir.

Google da 555 negative supply circuit diye arayabilirsiniz.

Çıkış voltajı, diyod voltajları kadar eksik olacağından shotky diyodla kaybı azaltabilirsiniz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

skara1214

gumush

Hikmet Gumus  izmir

cengz

asimetrik opamp kullanabilirsiniz, piyasada mevcut....