warning: #1295-D uyarısı

Başlatan MC_Skywalker, 28 Aralık 2012, 16:59:58

MC_Skywalker

Vakit buldukça LPC2138 ile uygulama yapmaya çalışıyorum.  Bugün 2x16LCD bağlayıp ekrana birşeyler yazdırmak için biraz google amcada örenek aradım. Olimex in LPC2104 MCu lu kitne WINARM ile yazılmış bir örneği alıp Keil'de düzeltmeleri yaprım.

Program derleniyor ve lcd.h(40): warning:  #1295-D: Deprecated declaration lcd_wait - give arg types ve 48 satır için  bu  hatayı alıyorum.

void lcd_wait();

ve
void lcd_init();

satırları için uyarı veriyor. Bunlar lcd.h adlı başlık dosyasında tanımlama için kullanıyor.  kodun tamamı ve isis dosyası http://www.4shared.com/rar/GVuKiJac/lpc2138-2x16LCD.html

ISIS e minik bir devre kurdum ve derlenen dosyayı gösterdiğimde çalışıyor.  Bu uyarının denedini anlamadım. yol göstrebilece birileri var mı?

MC_Skywalker

Teşekürler. Akşam evde uzay montajını yapıp çalıştırken düzenlemeyi yaparım.  Benim gibi yeni başlayan arkadaşlar için ARM7 başlığında paylaşırım.

muhittin_kaplan

yeni Konu açmak istemedim.

@gerbay
Hocam Muhtemelen Bana da Yardım edebilirsin. Bende GCC kullanan CoIDE kullanıyorum. ve aşağıdaki uyarıyı alıyorum. ne yaptıysam kaldıramadım
Alıntı Yapwarning: implicit declaration of function 'GLCD_Bitmap' [-Wimplicit-function-declaration]

muhittin_kaplan

Hocam Fonksiyon başka bir kütüphanede
KS0108.h ve KS0108.c dosyalarında. (h dosyasında prototipi yoktu.)  ben .h dosyasını main.c ye import ettim. bu uyarıyı alıyorum.

sizin dediğiniz gibi gidip ks0108.h dosyasına pointerini yazdım.
bundada
Alıntı Yap[cc] D:\Proje_Pv_2\main.c:320:4: warning: passing argument 1 of 'GLCD_Bitmap' discards 'const' qualifier from pointer target type [enabled by default]
       [cc] D:\Proje_Pv_2\glcd_lib\inc/KS0108.h:27:6: note: expected 'char *' but argument is of type 'const unsigned char *'

uyarılarını alıyorum

mesaj birleştirme:: 28 Aralık 2012, 21:42:07

ks0108.c içerindeki fonksiyon
void GLCD_Bitmap(char * bmp, unsigned char x, unsigned char y, unsigned char dx, unsigned char dy)
{
unsigned char i, j;
for(j = 0; j < dy / 8; j++)
  {
  GLCD_GoTo(x,y + j);
  for(i = 0; i < dx; i++) 
    GLCD_WriteData(GLCD_ReadByteFromROMMemory(bmp++));
  }
}

buda KS0108.h
void GLCD_Initialize(void);
void GLCD_WriteData(unsigned char);
void GLCD_ClearScreen(void);
void GLCD_TextGoTo(unsigned char, unsigned char);
void GLCD_GoTo(unsigned char, unsigned char);
void GLCD_WriteString(char *);
unsigned char GLCD_ReadByteFromROMMemory(char *);
void GLCD_Bitmap(char * bmp, unsigned char x, unsigned char y, unsigned char dx, unsigned char dy);

muhittin_kaplan

hocam dediklerini yapıyorum ama olmuyor.

muhittin_kaplan

CoIDE de bir problem var hocam halledip eklerim.

mesaj birleştirme:: 28 Aralık 2012, 22:28:34

http://en.radzio.dxp.pl/ks0108/
adresindeki kütüphane ile çalışıyorum