78L05 problemim

Başlatan z, 30 Aralık 2012, 03:26:18

z

10mA civarında akım çeken devremi 78L05 ile besliyorum. 24v DC voltajı 470 Ohm direnç üzerinden 78L05'e giriyorum. Girişte bir de capasitor var.
24v hat besleme bazen 35v a kadar çıkıyor. Aradaki 470 ohm 78L05 akımının alıp başını gitmesini engelliyor.

Max 35v a dayanıklı regülatör bu uygulamamda risk altında. Fakat 470 Ohm dirençden dolayı bu durumu sorun etmiyordum. Gel gelelim yaptığım devrenin bazen sapıttığını ve bu anda 78L05 in çıkış voltajının sıfır volt olduğunu gördüm. (girişte 24v mevcut) Çıkış sıfıra düşmüşse elektriği kapatıp açmadığım sürece voltaj 5v a çıkmıyor. Sanki kendini kitleyerek korumaya alıyor. Böyle bir koruma olmadığını biliyorum ama markaya bağlı özel bir durum olabilir belki de başka bir olay var.

Belki farklı marka kullansam sorun düzelecek fakat markaya bağlı tasarımlardan nefret ederim.

78L05 devrede öyle pis bir yerdeki kartı istediğim kadar evirip çevireyim markayı okuyamam çünkü malzemeler dirsek teması etrafını sarmış durumda.

Benzer durumla karşılaşan oldumu?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

nusyil

http://www.datasheetcatalog.org/datasheets/150/9358_DS.pdf

Yukaridaki datasheet'in ilk sayfasinda cihazin isil korumasi oldugundan bahsediyor(Thermal Shutdown). Ayrica sayfa 13, Figure3' deki diagram'da belirttigine gore 200 C civarinda bir sicaklikta  Thermal shutdown devreye girerek cikis voltajini 0V'a cekiyor. Sogutucu ile kullanilmasi durumunda 100mA'e kadar akim verdigini de belirtmis. Cihazin cikisinda 10 mA'lik bir yuk oldugundan bahsetmissin. Devrende anlik olarak veya bir sureligine yuksek akim cekip, cihazin isinmasina neden olarak termal korumaya alan bir eleman olabilir mi (Role bobini vs) ?

subram

hocam sayfa13 figür 3 teki değer 200 değil 175oC sanıırm.
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

z

Isınma belirtisi yok. Ayrıca 78xx serisi ısınıp korumaya geçtikten sonra çip soğursa voltaj tekrardan geri gelir.

Benim karşılaştığım durumda 78L05 sanki flipflop gibi koruma konumuna geçince ancak power Off-On ardından kendine geliyor.

Girişe bir zener koyup bir daha deneyeyim.

imuhtar

78L05 girişinde kapasitör ama kaç uf  yüksek değerli kondandansatörle deneyin 470uf 1000uf gibi

Elektroemre

Hocam, geçen 7812 ile aynı saşça sorun başıma geldi.
Çıkışta 1-2 ma çeken bir sistem olunca sistem regülasyona geçip çıkış vermiyor,

78L05'in çıkışıyla şase arasına 1K gibi bir direnç atıp deneyin.

bigbey

Markadan ziyade bu fix patates marka olabilir. O nedenle hata yapıyordur.
TA6R

z

Patates olması mümkün değil. Farnell'den aldım.

Ayarlı güç kaynağı olup deneyebilecek varsa

78L05 girişi ile şase arasına 1uF. Çıkışla şase arasında gene 1uF. Yük olarak 470 Ohm. Girişe 470 Ohm üzerinden ayarlı voltaj.

Giriş voltajı 25...40v arasında değişirse ne oluyor? Deneyebilirsiniz.

bigbey

evet deneme imkanı olan arkadaşlar bi baksın ben şu an seyahatteyim (İst) denemek isterim.
Acaba girişinde yüksek gerilim korumasımı var.

TA6R

F.T

7824 ile ilgili bir uygulamada giriş voltajının ani yükselmesinden sonra korumaya geçtiğini ve beslemeyi kesip verdikten sonra geldiğini gördüm.girişi lm317 ile stabil hale getirdikten sonra düzelmişti.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

imuhtar

hocam bende 12v 24v 37v 47volt kadameli güç kaynağı var onunla denedim.470om üstünden sadece 47 volt ta çalışmadı

37v+ 470 om+ 2.2uf +7805+2.2uf+470om =5 volt
47v+ 470 om+ 2.2uf +7805+2.2uf+470om  =2 volt 

araya 7812 bağladım
47v+ 470 om+ 2.2uf +7812+2.2uf+7805+2.2uf+470om  =5 volt

z

Peki voltajı tekrardan düşürdüğünde regülatör kendine geliyormu?

pisayisi

78l05 serisi için önerilen olağan giriş gerilimi 20 volt, kısa süreli maksimum giriş gerilimi ise 30 volt lar seviyesinde sanırım sizin giriş gerilimi bu sınırlar da kalmayınca regülatör kendisini korumaya alıyor. Regülatörün hangi üreticinin ürünü olduğunu merak ettim?
Murat

imuhtar

37voltta   5 volt çıkış alıyorum.
47 voltta a  b  arasını bir an kısa devre yapıp yeniden açık devre yaptığımda   çıkış 5 volt oluyor bir kaç saniye sonra yeniden 2 volta düşüyor.
c d arasına 100 om bağladım denedim değişen birşey olmadı.

[IMG]http://img429.yukle.tc/images/1085123123.png[/img]

gtekdemir

Alıntı yapılan: imuhtar - 30 Aralık 2012, 19:48:14
47 voltta a  b  arasını kısa devre yaptığım da çıkış 5 volt oluyor bikaç saniye sonra yeniden 2 volta düşüyor.
[IMG]http://img429.yukle.tc/images/1085123123.png[/img]

Hocam a-b arası kısa devre yapıldığında 7805 çıkışında 2v dahi olsal voltaj görmek mümkün değil, bir yanlışlık olmasın.