0-10 V analog min 4 Ch. cıkış entegresi

Başlatan Veli B., 01 Ocak 2013, 11:51:23

Veli B.

MCU ile kontrol edebileceğim ve 0/1-10V çıkış alabileceğim, min 4 kanal bir eleman arıyorum. I2C, SPI veya UART vb bir arayüzü olursa makbul olur.

Böyle bir eleman kullanan veya gören/duyan var mı?

Dimlenebilir 1-10V elektronik balastları kontrol etmek için lazım.

Klein

Doğrudan 0-10V çıkış alabileceğin bir ürün var olduğunu sanmam. Varsa bile özel bir ürün olacağından pahalıdır. Neden 1 opamp 2 direnç  koymak yerine yan yollara giriyorsun?

http://www.digikey.com/scripts/dksearch/dksus.dll?FV=fff40027%2Cfff80184%2C1140003%2C12540005&k=dac&mnonly=0&newproducts=0&ColumnSort=1000011&page=1&stock=1&pbfree=0&rohs=0&quantity=0&ptm=0&fid=0

CLR

4 kanal 0-10V arası çıkış veren bir malzeme için, bir tane 4 kanal opamp ve bir tane 4'lü dijital pot ile her birini 0-10V arası kontrol edebilirsin.
Knowledge and Experience are Power

Veli B.

PWM üretmemek, filitre yapmamak, yer kaybetmek ve en önemlisi uğraşmamak için.

Daha önce bir başlıkta geçmişti sanırım ama konuyu bulamadım. Opamp ile dimmable 1-10V balast kontrol konusunda  ciddi bir sıkıntı yaşanmıştı. Aynı konuda uğraşmam lazım ve zamanım yok. Hazır bir şey var ise kurup geçeceğim.

mesaj birleştirme:: 01 Ocak 2013, 23:24:27

Alıntı yapılan: uicroarm - 01 Ocak 2013, 23:21:20
... 4'lü dijital pot...

İç piyasada bulunuyor mu bu ürün? ~10K@8 bit aramıştım bulamamıştım başka bir iş için.

CLR

Hazır ürün elbette avantajlıdır ama çıkışları ayrı beslemeli(10V) 4ch dac bulman muhtemelen zordur gerçi incelemedim belki vardır. Yurt içinde 4ch dijital pot varmı bilmiyorum, 4ch dac'ı Türkiye'den bulamıyacağın için yurtdışından istebilirsin diye sana alternatif sunmak istedim. 
Knowledge and Experience are Power

Murat Mert

S.A.
Hocam MCP4822 yada MCP4922 ile 2 det lm358 kullanacaksın en az mecburen. Şu an Türkiye şartları bu .
mert07

z

PWM + LP filitre varken gerek yok alengirli yollara.

En basitinden bir işlemci ve soft pwm yeterli.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

OG

Hocam ben sizi bir türlü arayamadım, yarın inşaallah arayacağım.

0-10V veya 1-10V sistemlerde çokca çıkan sıkıntı şu,

Kontrol eden taraf ile sizin dimmeriniz arasında toprak farkı oluşuyor. Bu sebeple gürültü biniyor.

Onu aşmak için de sistemi izoleli yapmak gerekiyor, bu da maliyete yansıyor, devre ebatları da buyuyor.

İzoleli yapmazsanız Altınkaya RT102 ye sığıyor (benim yaptıklarım), izoleli yaparsanız RT104 den aşağı kurtarmıyor.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.