16F628 Code Protech

Başlatan Mustafa48, 01 Kasım 2004, 17:46:41

birumher

Ben kırılması ile ilgili somut dokümanlara rastladım bazı programlar var denemedim ama sanırım almanya daydı bir firma var pic i götürünce sizin için programını çıkartıyor ve bunu mikroskop kullanarak yapıyor. Pic in üzerini kesiyor tek tek mikroskopla memorysine bakarak çıkartıyorlar yani biraz kafayı yemişler...
Birkan.Herguner

mmengi

Buna benzer şeyleri duyoruz gerçek olabilir.Ama türkiyede kaç kişi böyle bir maliyetin altına girmek ister.Ben nette bir ara bir cihaz görmüştüm amcam cihazın resmini koymamış güvenlik nedeniyle programmer gibi bir cihazmış anladığım kadarıyla pic i takıp direk okuyormuş kodu, böyle bir şey gerçekten varmı onu merak ediyorum.

z

@birumher

Su anda adresini hatirlayamadigim bir web sitesinde fotograflarlada  anlatimi desteklenen sunlardi;

Cipi actiktan sonra mikroskop altinda yariiletken yapi uzerinde gerekli yerlere proplar takiyorlar.

Daha sonrada rom icerigi okunabiliyor. Hatta daha da ileri gidip mevcut yariiletken yapida yeni olusumlar bile yapabiliyorlarmis.

Bu prob atma teknigine engel olmak isteyen yariiletken firmalari da asil yariiletken yapinin ustune bir katman daha yapip burayada gene yariiletken den bir elek ilave ediyorlar. (Fotodirencin icinde gorulen elegin mikrooskopik hali)  Bu yapinin ne kadar koruma sagladigini bilmiyorum.

Sigorta mantigiyla calisan romlarin icerigini sigortalara mikroskopla   bakarak okumak mumkunmus. (Senin aciklaman bu yonteme benziyor)

Eprom tipi rom iceren islemcilerde CP, CP hucresinin 1 yada 0 durumuna bagli oldugundan, yari iletkende sadece bu bolume ait jonksiyonu tespit edip buraya jumper atmalari yetiyormus.

Goruldugu gibi elinde teknoloji olduktan sonra korumayi atlamak cok basit ve korumaya guvenmenin anlami yok.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

birumher

Ewet bunalmis haklısın. Ben de her iki yöntemle de pic i kırdığını gösteren  sitelere rastladım. Bu konuda başka bilgilere, yöntemlerden bazılarının açıklanmasına da rastladım ama bu adresleri vermeyi pek doğru bulmuyorum. Bulan kendi bulsun bence... :)
Birkan.Herguner

mmengi

Evet teknoloji olduktan sonra herşey çok kolay.  :D
Kimin elinde o teknoloji varsa gidipte bir mcu nun içinde ne varmışla uğraşmak tamamen bence o işin olurunu ortaya çıkartmaktır hacker ların yaptığı gibi, iş ticaret olsa bile o teknolojiyi edinmek yada yaptırmak yerine o programı baştan yazmak bence çok daha kolay olacaktır.

z

Cozturk bir ara deginmisti. Amac sadece programa ulasmak değil. Cipler icine gomulmus bazi hayati veriler yada algoritmalar varki istesen de yazilacak seyler değil.

Bu durumlarda emege saygi, harcanacak para vs onemini  kaybediyor.

Hatta AMD yapmisti galiba, intel pentium serisiyle boy olcusecek kendi ciplerini kisa zamanda uretebilmek icin gerekli ve duyurulmamis bilgileri reverse engineering yontemleriyle direk cip icinden cikarmislardi.

(Yanlis sa birilerinin yalancisiyim. Kaynagi hatirlamiyorum.)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

dombilik

en azından kendi yaptıgımız yazılımları korumak içinde belkide bu konuları araştırmak lazım gibi... :?:
daha evvel de forumda ki bazı ustalarımın yazdıgı gibi sadece cp yapmanın dışında başka korumalarında var olabileceği söylendi
Bildiklerini kime miras bıraktın?kimseyemi? O zaman bildiklerinin ne önemi kalır. ******** /////////// ******** PROTON-ASM PROTEUS 7.4 SP3 EAGLE 5.40

cozturk

Alıntı Yap16c54,16c55,16c56,16c57,16c58,16c61,16c62,16c64,16c65,16c71,16c73,
16c74,16c84

The procedure supposedly gives you some bits of the instruction word and you are left to select one of two possible instructions by context. Also, the procedures seem to be generic and should work on all 12bit and 14bit chips.

The [older versions of the] Pic chip (PIC16C84) can in fact have it's program and data memory read after the config fuses have been set to code protection on. Try the following:

Write some code to the chip with the code protection set to "ON".
Read back to verify that the protection has indeed come on.
Now set Vdd ( pin 14 ) to Vpp-0.5v, (Programming voltage less 0.5V).
Set config fuse to "OFF" and reprogram config fuse. Ignore error messages.
Now set Vdd back to normal, +5v.
Power off the programmer.
Wait 10 to 20 sec to allow the charge on the cells to fall back to 5 volts.
Power back on the programmer. (VDD at + 5V)
Read the Pic....
Alıntı yapılan: "başka bir sivri arkadaş demiş ki"sizlere piclerin nası kopyalanacağını değilde nasıl okutulacağını anlatabilirim. benim amacım sadece sizlere yardımcı olmak. yapacağınız işlemler;
1- 1 adet pic programlayıcısı
2- icprog programı
3- picin 9 data bacağını boşa alın ve read yapın
4- picin içindekini okursunuz
5- yalnız okutulan PİC ÖLÜR yenisine yazarsınız. denenmiştir.

Mustafa48

hocam şu bir sivri arkadaş demiştiki yazısına takıldım bu anlatılanları deneyen varmı bu konularda uzman arkadaşların önerilerini bekliyoruz Saygılar