3.3V Regulator tavsiyesi?

Başlatan cicjoe, 01 Ocak 2013, 19:28:45

cicjoe

Arkadaslar merhaba,

LM1117 bulamadigim icin LM1085 aldim. 4.5TL oldugu icin kullanmak istemiyorum. Tavsiye edeceginiz bir urun var mi, Izmir'de kolay bulabilecegim. Hatfon ve Onur carsisina baktim.. 500mA yeterli benim icin.

Tesekkurler.

Okan AKÇA

lm 2575 adj kullan 1.5 tl  1amper

KONYALI

İzmir'de bulabilir misiniz bilmem ama LF33 var. Genelde kullandığım bir regülatördür herhangi bir problem yaşamadım şimdiye kadar.

muhittin_kaplan

polleme

LM317'yi sabit dirençlerle istediğiniz çıkış voltajına getirip kullanın. Çıkış voltaj hesaplaması basit, bolca bulunuyor ve ucuz.

Okan AKÇA

lm 317 gercekten saglıklıdır ancak üzerinde düşen gerilimi min tutmak gerekmektedir degilse ısı sorununla karşılaşırsınız. bunuda sogutucu ile sogutmak gerekiyor.bundan dolayı lm2575 kullanmaktayım

OG

LM317'de dropout degeri yüksek, 5V dan 3,3V elde etmeye kalkarsanız sıkıntı yapar. Min 2,5V gibi hatırlıyorum bir fark olmalı.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

polleme

O zaman lineer olan modelleri kullanmak zor, zira low dropout olanlar pahalı. Buck tipi regülatör kullanmak lazım, LM2575 veya LM2576 uygun olan modeller.

OG

fgokcegoz

TI 78M33; çıkış 500mA verebiliyor.
"Vicdanın ziyası, ulûm-u diniyedir. Aklın nuru, fünun-u medeniyedir. İkisinin imtizacıyla hakikat tecelli eder." (Bediüzzaman Said Nursi)

muhittin_kaplan

verdiğim linkteki eleman
VIN = 4.8V~7V, Io=5A 3.235-3.3-3.366 V

cicjoe

Alıntı yapılan: OG - 01 Ocak 2013, 21:20:34
LM317'de dropout degeri yüksek, 5V dan 3,3V elde etmeye kalkarsanız sıkıntı yapar. Min 2,5V gibi hatırlıyorum bir fark olmalı.

12V giris ile kullananicam, elimde lm317 vardi aslinda ama datasheet'e bakinca bazi direnc degerleri ve karsiliginda cikis degerleri vardi, orda 5V'dan basliyodu, ben de 5V'a durusmek icin onu kullandim, 3.3V icin de icin kullanmamistim. simdi baktim ve 1.2V'dan itibaren cikis verebildigini gordum.

Tesekkur ederim herkese..

OG

Giriş 12V ise direnç kullanmadan sabit 3v3 veren çok tipte eleman var.

halilgalic

"LD33" hatfonda yada akkayada bulabilirsin.3v3 dur

cicjoe