Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

encoder

Başlatan Okan AKÇA, 01 Ocak 2013, 20:00:54

Okan AKÇA

merhaba arkadaşlar cift kanal encoder özelligi nedir ben bir türlü bir yargıya varamadım a kanal aktif iken aktif süresi t/2 oldugu zaman b kanal aktif oluyor bunu ne gibi avantajı var neden boyle birşeye ihtiyac duyulmuş acaba?

camby

2 kanalın arasında 90 derece faz farkı var. Bu faz farkına bakılarak dönüş yönü anlaşılabiliyor.

Faz farkı olmasaydı yada 90 derece yerine 180 derece olsaydı dönüş yönü anlaşılamazdı.

Okan AKÇA

90 derece derken nasıl anlıyoruz  faz farkını hocam

ilhan_mkp

--

Okan AKÇA

hım yenice bir şeyler oldu hocam ancak datasheetin de a high olduktan sonra high kalma süresinin t/2 zamanı sonrasında b kanal hıgh olur diyor

ilhan_mkp

--

Okan AKÇA

anladım hocam zaten her iki kanalıda kesme girişine bağladım ancak mantıgını anlayamadıgım icin  bir anlam verememiştim.

ilhan_mkp

--

Okan AKÇA

tmm hocam sagolun oldu şimdi  artık  gerisini hallederim 1 tek kanal encoder kullanmıştım ancak cift kanal işi karıştırdı.

ilhan_mkp

--

Okan AKÇA

int harici kesme()
{
counter++;
if(a_kanal==1&&b_kanal==0)  {printf(motor saga donüyor %ld",counter  }

}
gibi olabilir

frederic

Alıntı yapılan: ilhan_mkp - 01 Ocak 2013, 20:53:06
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

hocam konu açılmışken dip not olarak bu şemadaki yapı ile uygulamaya bağlı olarak işler daha basit hale gelebilir.

Hocam size zahmet şemayı biraz yorumlayabilirmisiniz acaba?

ilhan_mkp

sorduğun soru sadece benim bişi bilmediğimi kanıtlamak istermiş gibi.

yorumlayamam  ben bunu googleden ctrl+c ile kesip ctrl+v ile yapıştırdım.
hiç denemedim.

ama bu devreye neden ihtiyaç duyulur niye pals kacırmaya sebep olacak bir beklemeye gerek olsun ki diyorsan.

resimdeki tipte bir encoder kullandığımızı farz edelim hepsinin çıkışları  Schmitt  değil.
geneldede bu yapıdaki encoderler küçük bir skala içinde değer arttırıp azaltmak için kullanılır.
oto teyibinin ses ayarı diyelim.

z

Bu şema motor uygulamaları için değil. Panel tipi digital pot uygulamaları için.

Motor ile hızlı çevrilen encoderler için bu devreyi yaparsanız çıkıştan sinyal alamazsınız.

İllaki encoderin yavaş çevrilmesi gerekir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

necati

[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]