İpliğin haraketini nasıl bir sensorle algılayabilirm

Başlatan OG, 01 Ocak 2013, 21:22:24

OG

Dokuma makinalarında ipliğin akışının durduğunu nasıl bir sensor ile algılayabiliriz. Gergi kasnağı falan değil direk sensor olmalı.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

bulut_01

fotoselli kapılarda kullanılan manyetık radar iş görebilir denemek lazım.
YENİLMEZ..

LukeSkywalker

Temas olmayacaksa biraz zor. İpliğin rengi değişiyor mu?

z

Aramaya üşendim. eski adıyla HP nin opto katoloğuna bak.

Dokuma makinelerinde kullanılan ve doğrudan ipi algılayan sensörleri var. Aynı sensör plotterlarda kağıt varmı yokmu algılamaya da yarıyor.

Sensor silindir şeklinde yaklaşık 10mm boyunda, 6mm çapında, ucunda merceği var. 5 yada daha fazla pini var.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

OG

berat23

"ip koptu sensör" diye arasan bulursun.kulağa komik geliyor ama endüstride böyle deniyor:)

mustafa_cmbz

optik sensörler herzaman geri planda kalmalı çünki zaman ile temizlenmesi şart...kapasitif sensörler daha uzun vadeli kullanılabiliyor..fakat bunlarda da ip bazen sensörü ortadan ikiye bölebiliyor :D ipin denyesi fazla gelirse plastik sensörleri kesebiliyor...

hayırdır hocam iplik makinesimi yapıyorsunuz?

OG

Hazır makineye ekstra uygulama yapılacak mış.

mustafa_cmbz

ne gibi bir modifikasyon bu ? şayet hocam bir makineyi yapabileceği işler dışında yani farklı türlerdeki iplikleri çalıştırmak için kullanmak amacıyla yapılan modifikasyonlar gördüm bu iplik işlerinde pek sağlıklı olmuyor...ya ipin kalitesi düşüyor yada ipi çok sık kopartıyor bu seferde devamlı sıkıntılı durumlara düşürüyor adamı yapılan iş....şayet böyle birşey ise uzak durun derim...

ipliğin kg fiyatı geremidir yoksa uluslar arası yapılan sözleşmelerdeki maddelerden dolayımıdır nedir bu sektörde işler hep acildir...Bir defasında çalışan makinenin kafalarından birinden bir kart söküp takmam gerekiyordu kartı söktüm takarken elim alttan haberleşme soketine değdiği anda makine komple kendini kapattı sanırım 300 kafa birden ip kesip mesuraları durdurdu...it ite bit bite derler ya patrona kadar gitti iş...aaa makine durmuş kim neden nasıll aaaa çağırın gelsin vurun kellesini falan :D

iplik işi azcık meşakkatli iş hocam bana görede pis iş...aman diyim...

LukeSkywalker

Bu sensör ipliğin hareketinden ziyade, ipliğin oluğ olmadığını algılıyor sanırım. Siz ipliğin durduğunu algılayan bir sensör istemiyor muydunuz?

Kabil ATICI

Hatırladığım kadar bazı iplik türlerinden statik elektrik yüklemesi kullanılabildiği gibi, iplik ayırt etmeden kullanılan (ismini bilmesemde)
pcb kartı üzerine içinden iplik geçen seramik boncuklar konuyor. Kartın üzerine de bir piezoseramik  buzer (hoparlör) diski yapıştırılıyor. Tabii kart makineden lastik yastıkcıklarla yalıtılıyor.  İplik seramik boncuklardan geçerken bir titreşim oluşturuyor. Bu titreşim elektriksel olarak pizeoseramik diskten alınıp işleniyor.

Bu sistemin olumsuz yanı zamanla seramik boncuklar zamanla aşınıyor... Ve titreşime duyarlı oluyor...
ambar7

drmp

bu sensörü  dokuma tezgahının neresinde kullanmayı düşünüyorsunuz

tahar gelen levend'in ipliklerine  takacak iseniz    zaten bu iş lamel lerle yapılıyor ip sayısı oldukça fazla  3000 - 4000 den fazla  ,
yanal atkıya atacak iseniz   birazcık şansınız var  ama kolay da değil maalesef

OG

Alıntı YapSiz ipliğin durduğunu algılayan bir sensör istemiyor muydunuz?
Tek istenen bu.

KIRIKDR

Farmakologların hücre deneylerinde kullandığı bir cihaz vardı. Diktörtgen şeklinde belirli bir incelikte kesilmiş kalp kasını ip ile bir deney tüpünün içerisinde gergin olacak şekilde karşılıklı iki kenarından asıyorlar ve belirli ilaçları tüpe kattıklarında kastaki kasılmadaki farklılıkları cihazdan gözlüyorlardı. Cihazın ismini hatırlamıyorum ama üstteki ipin gerilimindeki değişikleri cihaza yazdırıyordu.. Bunun ilkel modelinin bir videosunu buldum.. Kurbanın kalp atışları grafik olarak yazdırılıyor.. Sonra kalp atımlarını hızlandıracak bir ilaç veriliyor değişiklik grafikte görülüyor.. Arkadaşın belki tam işini görmeyebilir ama farklı bir bakış açısı olarak değerlendirilebilir :)

Pharmacology : Pharmacological Lab Procedures - Mounting of the Isolated Frog Heart

Cihazın adı kimograf ararken buldum.. Aşağıdaki video da günümüzde kas deneylerinde kullanılan kimograf ..

Pharmacology : Pharmacological Lab Procedure - Maintenance of an Isolated Smooth Muscle Preparation

EGE

Ben şöyle yapardım ,

1ad micro makara yapar ve bu micro makaraya'da ipi bir tur sarıp bırakırdım ip akışı olduğunda micro makara ipligin akma hızına göre dönecektir bu micro makaranın üstüne de bir siyah nokta koyup bu noktayı algılatıp işi bitirirdim eğer siyah nokta dönmüyor ise ip akışı yoktur eğer siyah nokta dönüyor ise ip akışı var demektir.

umarım faydalı olmuşumdur,