DSP ile Gitar Efektlerinin Elde Edilmesi

Başlatan GibsonSG, 03 Ocak 2013, 18:28:29

GibsonSG

Merhabalar. Elektrik-Elektronik Mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Digital Signal Processing olayına merak sardım, ilgimi çekip hoşuma da gidince kendimi bu yönde geliştirmenin iyi olacağını düşündüm. Başlıkta da belirttiğim üzere "DSP ile Gitar Efektlerinin Elde Edilmesi" şeklinde bir bitirme tezi hazırlamayı düşünüyorum.
Elimde bir adet elektrik gitar ve gitar ampli.si var.
Gitarı bir input olarak gireceğim bir DSP kartı sayesinde yazılımsal yolla
-Echo
-Reverb
-Fuzz
-Flanger
-Overdrive
-Distortion
-Wah vs. vs.
gibi efektleri elde edip kartın output kısmından ampli.'ye bağlayarak gerçek zamanlı çıkış almak istiyorum. Soruma gelirsek bu iş için Texas'ın hangi kartını alsam tez aşamasında işimi görür?

z

Ses ve modem uygulamaları için 5x serisi kullanılıyor. Garanti olsun dersen 6x serisini de alabilirsin.

Bizim STM32F4 havada karada yapar bu işi diye düşünüyorum.

5x serisi için http://www.ti.com/tool/tmdx5535ezdsp yebir gözat.

The TMS320C5532, TMS320C5533, TMS320C5534 and TMS320C55835 are the industry's lowest cost and lowest power 16-bit processors helping conserve energy at exceptional levels and enabling longer battery life. With 240 MIPS performance, up to 320KB on-chip memory, higher integration (including a hardware accelerator for FFT computation) than comparable devices, the C553x product generation provides a foundation for a range of signal processing applications, including voice and audio recorder, musical instruments, portable medical solutions and other consumer electronics in industrial and security applications.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

GibsonSG

Alıntı yapılan: z - 03 Ocak 2013, 19:29:37
Ses ve modem uygulamaları için 5x serisi kullanılıyor. Garanti olsun dersen 6x serisini de alabilirsin.

Bizim STM32F4 havada karada yapar bu işi diye düşünüyorum.

5x serisi için http://www.ti.com/tool/tmdx5535ezdsp yebir gözat.

C5535eZdsp benim de gözüme takıldı. TI'ın forumunda gezdim, hatta biraz sordum.
Amcanın biri
"If you want to spend $100 on an eZdsp for C5535, go for it. I bought one, and then found I needed to send it to Spectrum Digital to have the internal JTAG programmed. So be prepared to do that. Not sure if that has happened to a lot of people, but I know it happened to more than me. That said, the C5535 is a RAM-only environment, so be ready to do some bootloading of your code"
dedi.
JTAG kısmı beni biraz düşündürdü. Aynı olayı benim de yapmam gerekirse onunla uğraşması var bir de. Adam Spectrum Digital'e yollayıp yaptırmış ama ben burada onu biraz zor hallederim. JTAG bayağı da uğraştırıcı bir iş, bildiğim kadarıyla.

STM'nin hangi kartı bu işi görür?

z

Forumda topluca STM32F4 kitini almıştık. Bu kit iş görmesi lazım. Üzerindeki işlemci yeterince hızlı. Sadece Ram'ın yetip yetmeyeceği konusunda kafamda soru işareti var.

Alınan sample'ları uzunca süre depolamayı gerektiren efeklerde sorun yaşanabilir. Fakat bu da ilave ram ile aşılabilir.

Bu iş için özel bir DSP kit aramak bence yersiz, hızlı bir işlemci, yüksek ram ve sesi örnekleyebilecek kadar hızlı ADC ve DAC'ı olan herhangi bir kart bu işi yapabilir.

Geçenlerde konusu geçmişti. Ses kartını kullanarak doğrudan PC üzerinde de bu proje geliştirilebilir. Arkadaşlardın dediğine göre DirectX gibi konulara girmek gerekiyormuş.

GibsonSG

Anladım üstad. Ben biraz da donanım kısmına pek hakim olmadığımdan ekstradan donanımsal birşey ile uğraşmayayım,  herşey üzerinde olsun, sadece işin yazılım kısmıyla uğraşayım  diye kit arayışlarına girdim. Fikir istediğim bir hoca Microchip'in dsPIC kitini önermişti ama onda da DAC yokmuş o yüzden vazgeçtim. Anlayacağın balık tutmayayım ama eldeki balığı başkası değil ben pişireyim gibi bir olay peşindeyim :)

superconductor

Mesela stm32f4d ile sadece distortion yada overdrive gibi ,ses depolamaya gerek olmayan(depolamaktan kastım delay echo gibi efectkler) örneğin 12 bit örneklenmiş sesin alt ve üst alternanslarından birer bit keserek yaptığımız bir overdrive uygulamasında gecikme 1-2ms yi geçermi ? Uygulanabilir birşeyse bu konuda çalışıp kendimi geliştirmek isterim bende stm32 üzerinde.

Ersin

Overdrive , distortion effectlerini analog olarak yapıp mos ları switch olarak kullanıp açıp kapatıyorlar yani onlar analog kalıyo, digital olarak yapıldığında ses çok yapay oluyor.En azından Boss multieffect aletleri oyle.
Boss GT5 in pdf i vardı sevice manualinde full şema mevcut yalnız pdf 5-10mb idi nette bulamazsanız bende bir yerlerde olmalı , bulursam yuklerim,devre tasarımında referans olur en azından,üzerinde de Renesas vardı.

GibsonSG

Alıntı yapılan: Ersin - 03 Ocak 2013, 21:53:24
Overdrive , distortion effectlerini analog olarak yapıp mos ları switch olarak kullanıp açıp kapatıyorlar yani onlar analog kalıyo, digital olarak yapıldığında ses çok yapay oluyor.En azından Boss multieffect aletleri oyle.
Boss GT5 in pdf i vardı sevice manualinde full şema mevcut yalnız pdf 5-10mb idi nette bulamazsanız bende bir yerlerde olmalı , bulursam yuklerim,devre tasarımında referans olur en azından,üzerinde de Renesas vardı.

Evet, dediğin gibi drive'lar biraz yapay oluyor. Zaten bitirme tezime yönelik olarak delay, reverb, echo, chorus, flange kısmını halletsem bana şimdilik yeter. Gidip de hocanın karşısında drive'a abanıp metal falan çalarsam başım ağırdı diyip tezi kabul etmez falan :)

Yalnız şu arkadaşın işi gayet temiz olmuş bence;
DSP Project - Guitartube Digital Guitar Effects and Modeler

Alıntı yapılan: leblebitozu - 03 Ocak 2013, 23:14:40
STM32F4 için audio delay efekti.

http://ebrombaugh.studionebula.com/synth/stm32f4_codec/index.html

Bu kart official birşey değil, değil mi? Bir de direkt yapılmış halde sipariş edebiliyor muyuz acaba?

skara1214

Alıntı yapılan: GibsonSG - 03 Ocak 2013, 21:06:53
Anladım üstad. Ben biraz da donanım kısmına pek hakim olmadığımdan ekstradan donanımsal birşey ile uğraşmayayım,  herşey üzerinde olsun, sadece işin yazılım kısmıyla uğraşayım  diye kit arayışlarına girdim. Fikir istediğim bir hoca Microchip'in dsPIC kitini önermişti ama onda da DAC yokmuş o yüzden vazgeçtim. Anlayacağın balık tutmayayım ama eldeki balığı başkası değil ben pişireyim gibi bir olay peşindeyim :)
tamamen yanlış dspic33flerde audio dac var 16 bit 100 ksps ayrıca 12 bit 500 ksps adc var  ben kullandım gayet güzel çalışıyor
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

GibsonSG

Alıntı yapılan: skara1214 - 03 Ocak 2013, 23:55:00
tamamen yanlış dspic33flerde audio dac var 16 bit 100 ksps ayrıca 12 bit 500 ksps adc var  ben kullandım gayet güzel çalışıyor

Açıkçası kart hakkında fikir almak istediğim başka bir kişi DAC yok diyince  içimden DSP üzerine olan bir kartta DAC nasıl olmaz diye şaşırdım. Demek ki sorduğum eleman da fıs çıktı :D

Pyrodigy

Alıntı yapılan: GibsonSG - 03 Ocak 2013, 21:06:53
Balık yemeden önce dsPIC lerde DAC olmadığını kim söyledi ? hadi birisi söyledi diyelim neden google dan basitçe '' dspic DAC '' yazıp enter tuşuna basma gibi basitçe bir işlemi yapmadınız merak ettim?
Bakınız;
http://www.microchip.com/wwwproducts/Devices.aspx?dDocName=en532310
Persistance is the name of the game in this business....

GibsonSG

Alıntı yapılan: Pyrodigy - 04 Ocak 2013, 00:08:17
Balık yemeden önce dsPIC lerde DAC olmadığını kim söyledi ? hadi birisi söyledi diyelim neden google dan basitçe '' dspic DAC '' yazıp enter tuşuna basma gibi basitçe bir işlemi yapmadınız merak ettim?
Bakınız;
http://www.microchip.com/wwwproducts/Devices.aspx?dDocName=en532310

Normalde araştırıp etmeden " Hee onda DAC yoksa tamam abi " diyecek biri değilim ama açıkçası sorduğum kişinin bu işlerle içli dışlı olmasından dolayı biraz da bilgisine güvenip pek merak edip de bakmadım ben de sonra. Herhalde harici DAC ile işi çözüyorlar diyip kestirip attım.

Bu arada üstad senin attığın dsPIC33FJ64GP802 PIC , benim baktığım kitin ( http://www.microchip.com/stellent/idcplg?IdcService=SS_GET_PAGE&nodeId=1406&dDocName=en534506 ) üzerindeki PIC dsPIC33FJ256GP506 ve üzerinde DAC yokmuş. Bu kitin üzerindeki dsPIC'i çıkartıp senin attığını taksak sıkıntı olur mu?

skara1214

Alıntı yapılan: GibsonSG - 04 Ocak 2013, 00:20:08
Normalde araştırıp etmeden " Hee onda DAC yoksa tamam abi " diyecek biri değilim ama açıkçası sorduğum kişinin bu işlerle içli dışlı olmasından dolayı biraz da bilgisine güvenip pek merak edip de bakmadım ben de sonra. Herhalde harici DAC ile işi çözüyorlar diyip kestirip attım.

Bu arada üstad senin attığın dsPIC33FJ64GP802 PIC , benim baktığım kitin ( http://www.microchip.com/stellent/idcplg?IdcService=SS_GET_PAGE&nodeId=1406&dDocName=en534506 ) üzerindeki PIC dsPIC33FJ256GP506 ve üzerinde DAC yokmuş. Bu kitin üzerindeki dsPIC'i çıkartıp senin attığını taksak sıkıntı olur mu?
eğer pin compatiblesa(herhalde öyledir açıp datasheete bakın derim) yapabilirsiniz
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

z

Kulağa hoş gelen analog distortion pedallerin etkisini digital olarak elde etmek pratik olmadığından analog yapılıyordur.

Bir sinyal lineer olmayan bir işleme tabii tutulursa sinyale harmonikler eklenir. Bu da tınıyı değiştirir. Aynı işlem digital olarak gerçekleştirilmediğinde haliyle tını farklı olur.

C5x le ilgili JTAG sorununu anlamadım. Bir zamanlar şimdilerde piyasadan kalkmış olan C26 ve C50 ile çalışmıştım. Bu çiplerde kodunuzu rom üzerindeki bootloader sayesinde doğrudan RAM'a atıp ramdan çalıştırıyorsunuz.

Bahsedilen sorun böyle bir sorun mu? Sorun bu olsa bile bitirme projesi açısından sorun edilmeyebilir. Her defasında PC den kodu çipe atar ve demoya geçebilirsiniz.