PHILIPS L6.2 şemalı Televizyonuma Lütfen yardım

Başlatan serdar_0616, 04 Ocak 2013, 01:06:06

serdar_0616

Arkadaşlar phılıps marka crt tvde ekran aşırı beyazlaşmaya ve yatay çizgiler oluşmaya başladı? ne yaptıysam sorunu bulamadım yardımcı olursanız sebinirim!!!

CLR

Muhtemelen EHT trafosundan yapıyordur, TV tamircileri o çizgilere geri dönüş çizgileri diye tabir ederler ve ekran yüksek voltajı ayarı gereğinden yüksekse ekran beyazlar, Bu ayarla EHT üzerindeki focus ve netlik ayarı var onunla yavaşça ayarı değiştir geri dönüş çizgileri gittiğinde veya sana netlik olarak uygun ayarda bırak. Eğer istediğin gibi ayar yapılmıyorsa eht bozulmuş olabilir veya eht çevresinde yardımcı komponentlerden biri.

Knowledge and Experience are Power

serdar_0616

öncelikle ilginize çok teşekkür ediyorum kutay bey, evet focus ayarıyla sorunu düzelttiğim halde zaman içinde tekrarlayan bir sorun oldu, bu dediğiniz EHT trafosunun değişme olayı varmıdır?

CLR

Evet EHT'yi değiştirebilirsin, marka ve model'i malzemeciye söyle verirler ama daha garantisi söküp yedek parçacıya götürmek, yoksa yanlış EHT verebilirler. EHT'yi sökerken yüksek gerilime dikkat etmek lazım,  Deneyimin yoksa kesinlikle sökme ve tamirciye ver. Deneyimin varsa bile uyarayım tüpten yüksek gerilim kablosunu ayırırken elindeki tornavidanın metaline elin, 10cm'den yakın olmasın,  yoksa 25-30KV arası CRT'nin depoladığı gerilim vardır, üzerinden akabilir. Tüpteki gerilim deşarj olmadıysa tamirciler saşeye iyi izalasyonlu kablo ile deşarj ederler çünkü yeni EHT'yi takarkende aynı voltajla uğraşmaları gerekir.

Bazı TV'lerde EHT ile yüksek gerilim diyotu ayrıdır(ama EHT üzerine yarı montedir, sökülebilir, zaten ayar potlarıda bu diyotun bulunduğu parça üzerindedir) bu sorun yüksek gerilim diyotundan da yapar.
Tekrar uyarıyorum, TV'nin elektrik fişi takılı değilken bile çarpılma riskin var ( özellikle smps giriş kondansatörü).

Ben sana sadece nereden yapabileceği hakkında bilgiler verdim, tüm sorumluluk sana aittir, bu konularda deneyimin yoksa yetkili bir teknik servise ver.

Knowledge and Experience are Power

JOKERAS

Selam,
Siz geridönüş çizgilerini G2 ayarı ile düzeltmişsiniz bu arızanın bir iki sebebi var...
DST trafosunun G2 ayar potu nem alıp değeri değişmiş olabilir,düzeltemezsiniz
düzelse bile bir zaman sonra tekrar sorun çıkartır,eğer böyle bir durum ise dst trafosunu değiştirmeniz gerek.Diğer sebeplerden biri ise tüp katod voltajıdır bu voltaj olmadığındayada değerinin altında ise yine
geri dönüş çizgileri çıkar bu şasenin katod voltajı 160v kontrol edin.

serdar_0616

Arkadaşlar ilginize teşekkür ediyorum, ben şöyle bir çözüm buldum, tvyi ilk açtığım anda geri dönüş çizgisi olarak açılıyor ve hemen focus ayarı yapmıyorum zaten yapsam da belli bir süre çalışınca aşırı kararıyor ekran, bu yüzden biraz çalıştıkdan sonra bekleyip focus ayarı yapınca normal görüntü kalitesinde duruyor ama bu işin tek kötü yanı ilk açmada izlerken bi 5 dakka düzelmesini bekliyorum, sonra kendiliğinden düzeliyor, sizce bu iş böyle idare edermi? yoksa dediğiniz parçalara el atsakmı?

bu arada kutay bey, eskiden daha eski bir tv'de dediğiniz yüksek voltaja kolumu neredeyse kaptırıyordum, biraz çarpdıydı zor kurtaldım elimi, ama kolum omzuma kadar çarpılmıştı, baya bi kötü olmuştu, uyarılarınız için tşkler

M_B

tup soketinde veya EHT trafo uzerinde screen potu var onunla ayar yapmanız lazım.
Yalnız eht de Screen pot kısmı bozuk sa ne kadar ayar yapsanızda sonuc alamazsınız.

Birde screen voltajı tup soketi üzerinde olan modeller var. Eger TV niz o sekilde ise tup soketi üzerindeki trimpotla ayar yapabilirsiniz.  Trimpot etrafında screen voltajı nı ayarlamak için 390k veya 470k li gibi dirençler olması lazım. Bazen onlar da değer değiştirdiginde aynı problemler oluyor.

@uicroarm hocanın söylediği gibi.
Alıntı YapBen sana sadece nereden yapabileceği hakkında bilgiler verdim, tüm sorumluluk sana aittir, bu konularda deneyimin yoksa yetkili bir teknik servise ver.
Bende aynı şeyleri söyluyorum.
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

serdar_0616

Arkadaşlar ilginize gerçekten çok teşekkür ediyorum, şu an için sanırım geçici olsa da sorun çözüldü :)