Terslenmiş ULN2003?

Başlatan SiVRiSiNEK, 04 Ocak 2013, 12:09:11

SiVRiSiNEK

Merhaba

Bana ULN2003' ün ters çalışanı lazım yalnız dikkat çıkış kısmı aynen ULN2003 gibi olacak giriş kısmı ters olacak, yani normalde ULN2003' te girişe 5V verirsek çıkışı 0V' a çekiyor ya ben girişe  0V verirsem çıkışı 0V' a çeksin 5V verirsem çıkıştaki yükü sürmesin, böyle bir entegre varmıdır ULN tarzı

JKramer

Yanlış yazmadıysam UDN2981 olması lazım.

baytaki

Sana http://entegreciniz.com/asp/product/4638/4049 u öneririm. Ama 6 çıkışı var, uln 2003 8 çıkışlı olduğu için 2 adet kullanman gerekebilir.

subram

Alıntı yapılan: JKramer - 04 Ocak 2013, 13:52:54
Yanlış yazmadıysam UDN2981 olması lazım.

bende yanlış bilmiyorsam UDN2981 çıkış olarak sink değil source.
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

JKramer

Kataloğa baktım, evet sizin dediğiniz gibi, sink değilmiş.

muhendisbey

Dediğin şey için uln'nin başında inverter buffer kullanmalısın. Tek entegre halinde var mı açıkçası bilmiyorum.
udn ise uln' 180 derece tersi. ULN toprağa çeker UDN kaynaktan akım çeker. Diğer bir değişle ULN sink, UDN source'tur. Geri kalan seri kodları maksimum akım gerilim seçenekleri.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

XX_CİHAN_XX

@muhendisbey' in dediği gibi tersleme yaparak ULN ye girmek uygun bir çözüm
Örneğin bir 7404 bir tane de ufak pnp transistör ile
7 kanalı tersleyip uln2003 e girebilirsin.
8 bit lazım ise 7404 + 2 pnp tr. yi uln2803 e girersin.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

sadogan

Alıntı yapılan: SiVRiSiNEK - 04 Ocak 2013, 12:09:11
Merhaba

Bana ULN2003' ün ters çalışanı lazım yalnız dikkat çıkış kısmı aynen ULN2003 gibi olacak giriş kısmı ters olacak, yani normalde ULN2003' te girişe 5V verirsek çıkışı 0V' a çekiyor ya ben girişe  0V verirsem çıkışı 0V' a çeksin 5V verirsem çıkıştaki yükü sürmesin, böyle bir entegre varmıdır ULN tarzı
Neden böyle bir şey gerekli.
Yükünüz nedir yükünüz nasıl bağlı bunları açıklarsanız daha net çözümler olabilir.
Kullandığınız işlemci reset anında çıkışları high mı oluyor ?