pic ile akü sarj devresi

Başlatan point_blank, 04 Ocak 2013, 22:38:12

point_blank

merhaba arkadaşlar elimde 12v 1.2ah akü var bunun için pic ile otomatik akü sarj devresi yapmam gerekiyor ben bi yaptım fakat aküyü 16f877a pici ve lcd ekranı hepsini 7815 voltaj regulatörü ile besledim trafo ise 2*12v trafo ancak voltaj dusukluğu var bunun için ne yapabilirm

Okan AKÇA

pic programlamayı biliyorsan geriye yapmak kalıyor.

point_blank

pic programlamayı biliom ama devreyi nasıl tasarlayacam 7815 ve 7805 ile nasıl olacak bir türlü çözemedim iki kere baskıyı oluşturdum yaptım ikisindede calısmadı 7815 ile aküyü 7805 ile pic ve lcd ekranı besliom ama trafonun gucumu yetmio anlamadım trafo 2*12v 3.5 w

pwm.c

senin akünün şarj devresi için 120ma akım regülatörü kullanman gerekir. LM317 ile 10hm direnç kullanarak yapılmış akım regülesini ekleyebilirsin.
https://320volt.com/lm317-lm338-lm350-akim-regulatoru-hesaplamasi/
bu devrenin girişini 24v ile besle. diğer taraftan, PIC ile uygun dönüştürücü (5v korumalı) ile akü şarj voltajını oku. yaklaşık 14.4v gerilime ulaştığında şarjı röle ile kes.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

point_blank

verdiğin bilgiler için tesekkür ederim verdiğiniz bilgiye göre 2 sorum daha olacak.

1. lm317 cıkısına 7805 bagladıgımda pici de besleyebilirmiyim herhangi bir voltaj dusukluğu yaşarmıyım veya 7805 nasıl baglamam gerekecek lm317 ye
2. elimdeki trafo 2*12 volt 3.5 VA bir trafo bu trafo ile bu devre çalışırmı veya kaç Va lık trafo kullanmam gerekiyor
3. lm317 yerine 7815 kullanabilirmiyim kullanırsam giriş voltajı kaç olmalı

polleme

1-trafo çıkışına lm317 ve 7805 paralel bağlanıp biri pic, biri akü besleyebilir.
2- 120 ma civarı akım çekilekse kılpayı yetebilir
3- lm317 bir akım kaynağı olacak, o nedenle yerine 7805 olmaz

point_blank

verdiğin bilgi için tesekkürler şimdi LM317 yw paralel bir tane 7805 bagladıgımda trafodan ben 24 volt alıyorum 7805 e zarar vermez mi ?

F.T

7805 girişi artarsa regülatörden çekeceğin akımda azalır.çünkü fazla ısı oluşacak.trafon 2*12v ise girişine 12 volt ver.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

point_blank

anladım çok sagolun tesekkürler yardımlarınız için en kısa sürede sonucu sizlerle paylaşacam

point_blank

arkadaşlar şimdi LM317 ile 7805 paralel baglasam ne gibi farklılık olur veya seri baglasam ne gibi farklılık olur bunu anlayamadım bilgi veriseniz sevinirim

mesaj birleştirme:: 06 Ocak 2013, 20:39:45

arkadaşlar aşagıdaki linklerden hangisi doğru birinde cıkıs olarak 14.4 volt var diğerinde ise yuk direk baglanmıs

1.https://320volt.com/lm317-lm338-lm350-hesaplama/
2.https://320volt.com/lm317-lm338-lm350-akim-regulatoru-hesaplamasi/

mesaj birleştirme:: 06 Ocak 2013, 20:56:45

arkadaşlar şimdi iki tane devre var hangisini kurmam gerkeiyor akü sarj için

pwm.c

Yapacağın bağlantı şöyle olmalı:

point_blank

verdiğiniz bilgi için tesekkürler ayrıca ilgilendiğiniz içinde tesekkür ederim elimdeki trafo yapısı resimde ki gibi ben burda X ucu ile Y ucunu birleştirdiğim taktirde sizn bana göndermiş oldugunuz resimdeki trafo kısmını elde etmiş olurmuyum birleştirdiğim x ve y ucu ise 7805 in giriş ucuna bagladıgımda sizin göndermiş oldgunuz devreyi elde edebilirmiyim tesekkürler

pwm.c

X ve Y uclarını birleştiriğinde diğer uclardan ac 24v görüyorsan doğrudur. ölçüm şöyle olmalı :

resimdeki değerleri aynen görmelisin. olmuyorsa farklı bağlantılar dene.

point_blank

tesekkürler son birsey daha soracam yukardaki devrede lm317 den cıkan aküye ve daha sonra ADC ye gidio bu adc ucundan ben aküyü sarj edecek voltajımı görüyorum yoksa akünün kaç volt sarj oldugunumu

F.T

akü voltajı ile aküye giden voltaj arasında ne fark var?aynı noktadan beslenmiyormu?
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.