Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Ana Menü

asm den hex

Başlatan muratcuk, 15 Aralık 2002, 00:53:06

muratcuk

asm den hex cevirecek bir program arıyorum

ise

hangi assembler formatından   hex program arıyorsun  

?
8051 asm  den   hexe            asm51.exe
microchip asm den                 mplab
motorola   asm den                

65xx.exe
bu tür programlar var

diablo

Dostum pic ler için ariyorsan.Download bölümümüzde

bulunan disasmbler programi işini görür.

muratcuk

pıc16f84 için asm den hex  elimde bir devre

var onu yaptım iş programlamakta kaldı.
devrenin asm kodu var bende de bu ıc-prog diye bir programlayıcı var bu asm

kodunu bu programa yazamadığım için yani yazılacak yere yazamadığım için daha doğrusu yazılamadığı vede buraya hex kodları

yazıldığı için bu elimdeki kodu asm den hex çevirerek programlamak istiyorum. Bilmiyorum anlatabildim mi acemiyim işte.

Prof.EleCTroN

muratcuk

bu adrese bir bak eğer anlayamadığın bir yer olursa yazarsın.

muratcuk

Abi adresi verirsen sevinirim
:) adresi yazamayı

unutmuşun heralde

aster

"bu adrese" yazan açık mavi yazıya tıkla  veya      

http://www.antrak.org.tr/gazete/012002/sinan.htm

muratcuk

sağolun arkadaşlar çok yardımcı oldunuz
kafam bir

şeye takılırsa sorarım değilmi nasıl olsa cevap veriyor abilerim :)
ne yapalım işte acemilik daha lise3 sınıftayım bunları ilk defa

görüyorum 3 hafta oldu pıc le tanışalı ama öğreneceğime inanıyorum tekrar yardımlarınız için sağğolun

CeaSeR

asm kodlarının hex karşılıklarını ve yazılım formatı hakkinda nasıl bilgi sahibi olabilirim kaynak gösterebilirmisiniz....
Korkma ondan bundan ! ne ölümden ne hayattan  Bu dünyada gördüklerinin , Hepsi Bir Hepsi HAKTAN !..

ajanmemoli

aslında bende bu asm kodlarını merak ediyorum ama öyle bir kaynak şu ana kadar bulamadım webde yokmu allah aşkına .
ajan

kahlenberg

Asm kodlarinin Hex karsiliklarini değil de makine dili seklinde olanini zaten microchip PIC16F84'ün "datasheet"inde yer aliyor.

Alıntı Yapasm den hex cevirecek bir program arıyorum
asm'den hex'e cevirme islemine derleme denir, bu is icin programlar mevcuttur. PIC icin kendi üreticisi Microchip'de MPLAB vardir veya onun icinde MPASM programi vardir. Bunlarla assemblerda yazdigin programi makine diline cevirebilirsin (derleyebilirsin).
Bu Derleyiciyi Microchip'in adresinden ücretsiz indirebilirsin:
http://www.microchip.com/1010/pline/tools/picmicro/devenv/mplabi/mplab6/index.htm

CeaSeR

kahlenberg arkadaşım

pic 16f84 konusunda kendini gayet güzel kastığın aşikar ancak sorunu yalnış yerinden tutup irdeleyip acayip ukalalık yaptığınıda kabullenmen gerek

bizde biliyoruz picin nasıl programlanacağını asm den hexe hangi programların çevireceğini ancak burda her sorulan soruya cevap olarak yazmıyoruz..,

şimdi ben sana senin anlayacağın bir dille izah edeyim

Bak Canım Arkadaşım

pic XXXXX gibi mikro denetleyiciler sen daha arabalara dütdüt derken icat edilmiş ve içerisine makina dili yani HEXADECIMAL yani HEX türkçesi HEKS sayı sistemi ile programlar yüklenmiştir..

şimdi gelelim kuru fasulyenin mandallık kısmına

biz burda bu "hex" derken Makina dilindeki Hex komutları olarak sözünü ediyoruz
lapinler atlasında bilgi gösterisi yapsın diye değil...(hoş bişey bilseler oda olur ama )

datasheet dediğin hadise tüm HEKS(for you) komutlarının nasıl kullanılacağını izahı mütessir etmiyor aziz ve mustakbel kahlenberg kardeşim

neyse umarım anlamışsındır..

BU FORUMLARDA HERKEZINDE BILGI POTANSIYELİNİN OLUDĞUNU UNUTMALAYLIM KİM SEYE GÜÇ GÖSTERİSİ YAPMAYALIM ÖLE DİMİ AMA CANIM AAAAA !....

Günün Sözü , Kolla kahlenberg G....
Korkma ondan bundan ! ne ölümden ne hayattan  Bu dünyada gördüklerinin , Hepsi Bir Hepsi HAKTAN !..