TV Rengi Morlaştı ?

Başlatan lordes44, 06 Ocak 2013, 19:08:14

lordes44

Merhaba arkadaşlar..

Yaklaşık 2 aydır sorun böyle Renk ayarlarıyda çok oynadık ama bi türlü tam rengi ayarlayamadık.

İlk günler tv yi ilk açınca normaldi sonradan hafif mor, pembe rengini alıyordu

içini açtık ama bişe bulamadık sadece karartı ve netleştirme ayarı vardı yardım bekliyorum ?

timpati

yeşil rengi hiç göremiyorsanız RGB flamanlarından G (green-yeşil) kopmuş olabilir, ilgili sürücü transistör veya chroma entegresi sorunlu olabilir. çünkü mor dediğiniz renk mavi-kırmızı karışımıdır yani (RGB'nin G'siz hali).

tüp kartından flaman testinin nasıl yapıldığını biliyorsanız bir deneyin ve emin olun önce ama TV tamiri konusunda tecrübeniz yoksa bence kapağını bile açmayın bir daha, uzmanına bırakın. çok tehlikeli iştir.
why mr. anderson, why ?

lordes44

Pek anlamam TV 'den fakat enerji yokken açtım.
başka tavsiyeniz yokmu hocam yada kesin şunda arıza vardır diyeceğiniz bir eleman varmıdır

F.T

tv lerde  dünyanın manyetik alanından etkilenen ekran renk hücrelerini hizaya sokmak için otomatik degause sistemi mevcut.bu sistem tv soguk iken ilk enerjide degause bobinine 220 voltu ptc üzerinden gönderir.ptc geçen bobin akımı ile ısınır ve iç direnci artar.böylece tüpün arkasına dolanmış olan bobin ekrandaki renk değişikliklerini düzeltmiş olur.sisde eğer tüpte emisyon düşmesi veya renk tabancalarından bir adetinde emisyon düşüşü yoksa ptc bozulmuş olma ihtimali yüksek.renkleri yerine getirmek için tv ekranına hariçten degause bobinleri ile renk düzeltmesi yapılabilir.bu bobin ile ekranın önünde yuvarlak hareketler yapılıp en son hafiften ekrandan uzaklaştırılarak ekranın temizlenmesini ve renklerin oturmasını saglar.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Maxim

içerişehir

KAPAT TV 2_3 SAAT SONRA AÇ TEKRAR AYNI DURUMDAYSA MANYETİK ALANLA İLİKİLİ DEGİLDİR PTC İLE ALAKALI OLABİLİR BİRDE ARKADAŞIN DEDİGİ GİBİ RGB KATINA BAKMAK GEREK