Bu SSD Sabit Disk Nasıl Kullanan Oldu Mu?

Başlatan rkinaci, 07 Ocak 2013, 00:56:20

rkinaci

Merhaba arkadaşlar,
Programlarım arttıkça artık laptopun kendi sabit diski yavaş gelmeye başladı ve bir SSD ile değiştirmeye karar verdim. En sonunda aşağıdaki üründe karar kıldım.

[url=http://www.teknoak.com/en-ucuz-corsair-force-3-serisi-25-90gb-sata-iii-550mbsec-500mbsec-ssd-disk-cssdf90gb3bk-firsatlari-kampanyalari-ve-fiyatlari-82270/]http://www.teknoak.com/en-ucuz-corsair-force-3-serisi-25-90gb-sata-iii-550mbsec-500mbsec-ssd-disk-cssdf90gb3bk-firsatlari-kampanyalari-ve-fiyatlari-82270/

[/url]
Daha önce bu ürünü kullanan oldu mu veya kendi kullandığı ürünü önerenler var mı? Bu arada benim laptopta şu anda sata2 bir 5400 rpm sabit disk var. Alacağım disk sata3 ama aynı porta uyumlu olduğunu yazıyordu bir çok yerde. Sata2 portu olup da böyle bir disk kullanan arkadaşlar bekledikleri hız artışını aldılar mı? Kısacası değer mi?
Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin karşındakinin anladığı kadardır!

gokhangokcen

ocz sata3 120gb lık modelini kullanıyorum bilgisayarın hızı inanılmaz derecede artıyor kasma diye birşey yok  ;) bilgisayar açılır iken windows 8 işletim sistemindeki 4 ad kare ekranda uzaklardan birleşmek için gelirken yan yana gelmeden bilgisayar açılıyor  ;D o derece değişim var bende yine senin hdd gibi 5400 rpm 320 gb kullanıyordum bana nasıl yetecek bu derken biraz müziklerden fedakarlık ettim epeyce boş yerim bile var :) şahsen ben tavsiye ederim..Verdiğin parayı kuruşuna kadar hak ediyor kullanınca anlayacaksınız  :)
Bildiğini paylaşmak, Allah'ın verdiği öğrenme yeteneğinin zekatıdır.

esensoy

ssd ler bozulunca geri dönüş zor oluyormuş hatta hiç olmuyor, kullanırken mutlaka önlem alınmalı, önemli bilgiler yedeklenmeli
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

xenix

Bir yıldan uzun bir süredir Corsair Force 3 120GB kullanıyorum. Çok ciddi bir performans artışı var.

90GB yetmez diye düşünüyorum. Benim sistemde windows klasörünün boyutu bile 25GB. Şimdiden C sürücüsünde çok yer kalmadı. Ben de çok kullanmadığım programları başka bir sürücüye kurmaya başladım.

En az 120GB tavsiye ederim.

diot

Hız gibi avantajları olmasına karşın bazı markalarda sebepsiz sistem göçmeli yaşayabilirsin. ömürleri normal hdd lere göre kısa. eğer bozulursa içinden bilgi alman çok zor. normalde 60 gb lik bir sistem diski yapıp verileri 2. bir hdd ye almanız ve yedekli çalışmanız daha sağlıklı olur. performansı sata 3 bağlantınız varda farkedeceksiniz sata2 de çok fazla bir performans artısı beklemeyin. Notebook larda kullanılan yavaş harddisklere nazaran daha fazla hız artışı belli oluyor.

rkinaci

@gokhangokcen hocam sizinki de sata2 arabirim mi benim ki gibi yoksa sata 3 mü? Benim anakart sata 2 destekliyor.
@diot hocam eğer okuma/yazma hızları sata 3'e oranla yarı yarıya düşüyorsa sanki bunu kullanmamın çok avantajı olmayacakmış gibi geliyor bana da.
Keşke bir yerden bulup deneme şansım olsa :(

gokhangokcen

bilgisayar notebook dell inspiron n5010 sata2-3 bana fark oluşturmaz dediler yuvaları aynı diye biliyorum taktım ve kullandım anakartım sata3 destekliyor diye biliyorum
Bildiğini paylaşmak, Allah'ın verdiği öğrenme yeteneğinin zekatıdır.

sezgin05

Arkadaşlar neden RAM-DRIVE yapmıyoruz. ;D

Diğer disklerle kıyaslama  videosu.
RAMDisk vs HDD Comparison

bocek

2008 yılında aldığım  toshiba a200 laptopun 5400 rpm harddiskini çıkarıp 120 GB sandisk ssd taktım ve win7 64 bit kurdum. Laptopun üretim tarihi itibariyle zaten sata3 olması imkansız. Sata2 kullanıyor. Sata3'lerde çok büyük performans artışı gözleniyormuş ama ben sata2 ile öyle pek ahım şahım bir hızlanma görmedim. Arabirim her ikisinde de aynı, harddiski çıkarıp ssd takıyorsunuz.
Konu ile ilgili çok güzel bir inceleme şurda:
http://www.teknoseyir.com/56793/sandisk-ssd-ile-eski-dizustunuze-can-verin/

burda da SSD ile ilgili gelen sorulara verilen yanıtlar var:
http://www.teknoseyir.com/58044/ssdler-hakkinda-sizden-gelen-sorulara-yanitlar/
1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..

muuzoo

2 yıldır dizüstümde OCZ Vertex2 kullanıyorum. Sata2 olarak. En son topladığım masaüstüne de OCZ Vertex4 aldım. O da sata3 olarak çalışıyor. Normal hdd'den ssd'ye geçtikten sonra ister sata2 olsun ister sata3 farkı kesinlikle görürsünüz. Gel gelelim hız farkına. Vertex 2 ile vertex4 sarasında 2 kat hız farkı var. Testler de bunu görüyorum. Fakat günlük kullanımda iki ssd arasındaki hız farkını hissetmek için çok yoğun işlem yapmam gerekiyor ki o da çok sık yaptığım bir iş değil. Ama normal bir hdd ile ssd arasındaki uçurumu direk hissedersiniz. Bana klaırsa donanım güncellemesi yaparken parasının hakkını veren bir yatırım ssd.

Güvenilirlik ve ömür kısalık olayı bana göre hurafe. Belki ilk nesillerde sorun vardı ama örneğin benim 2 yıllık ssd için verilen ömür değeri : "2 million hour MTBF"

O yüzden bilinen bir marka alın ve keyfinize bakın. Bu ara vatanbilgisayarın indirimleri oluyor o indirimleri takip edebilirsiniz. Mesela bu benim 2 yıllık ssd'imin okuma testi. Bu testi 2 gün önce tekrar yaptım neredeyse aynı sonuçları aldım.:
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

rkinaci

Hocam ALLAH'ın sevdiği kuluymuşum ne diyeyim. Bu konuyu açtıktan 1 gün sonra arkadaşım benim laptop bozuldu diye bana getirdi. HDD gitmişti hemen bir
CORSAIR 120GB Force 3 GT Serisi Sata 3.0 SSD (555MB Okuma / 515MB Yazma) sipariş ettik. Bugün elime geçti ve kendi bilgisayarımda denedim. Sata2 arabirim
olmasına rağmen laptop uçuyordu resmen sata3 olsa düşünemiyorum bile. Böylece test etmiş oldum :) İlk fırsatta inşallah 1 tane alabilirim. Kolay gelsin.

Okan AKÇA

fiyatı hariç her yönden hissedilir derece pc hızlanıyor.

Mucit23

bilgisayarın hangi arabirime sahip olduğunu nasıl öğrenirim.

rkinaci

Hocam anakartınızın modelini öğrenirseniz sitesinden bu bilgiye ulaşabilirsiniz. Bunun dışında aida64 extreme programının linkini veriyorum. Bununla
bilgisayarınızla ilgili herşeyi öğrenebilirsiniz. HDD için sorun olmasa da ram seçiminde bu tarz programlardan bilgiye ulaşsanız da kontrol etmenizde fayda var. Samsung R620 model laptopum var. Anakartımda DDR3 ram destekliyor ama laptopun altına baktığımda ram slotu için sadece DDR2 takılabilir yazıyor.

http://www.yukletr.com/download.php?file=e8b6aec79bef210c10f3a55e550bdd14