Cortex M3 çipleri STM32F103

Başlatan z, 08 Ocak 2013, 03:19:54

SpeedyX

Alıntı yapılan: muhamm@ - 09 Şubat 2013, 23:39:16
Bi yerde arm çipleri düşük güç tüketimine sahiptir diye bi yazı okudum ama yanlış mı hatırlıyorum acaba... 100mA da çokmuş.
Aslında ARM çipleri diye bir kavram yok, ARM çekirdeği düşük güç tüketimine sahiptir diye okumuşsundur. Bu çekirdeği kullanıp chip üreten firmaların eklediği birimler ile birlikte toplam güç tüketimi çok farkedebilir.

mistek

Alıntı yapılan: SpeedyX - 09 Şubat 2013, 23:42:58
Aslında ARM çipleri diye bir kavram yok, ARM çekirdeği düşük güç tüketimine sahiptir diye okumuşsundur. Bu çekirdeği kullanıp chip üreten firmaların eklediği birimler ile birlikte toplam güç tüketimi çok farkedebilir.

Evet ARM çekirdeği olacaktı sanırım başlığın etkisinde kaldım. :) 
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

muhittin_kaplan

yukarda kodları verdim. 100ma çekiyor. led bilinky yaptım yine 104ma çekti.

z

ARM çekirdeği tek başına akımı belirlemez. Çekirdek bir lojik tasarım. Bunun uygulamaya geçirilmesinde kullanılan MOS teknolojisi önemli.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

SpeedyX

LukeSkywalker

Kitin çektiği akım yanıltmasın bizi. İşlemcinin çektiği akımı ayrı ölçmek lazım.

muhittin_kaplan

PA3 ün yanında bir jumper var. orayı açarak araya giriyorum Ametre ile. başka birşey yok. yani Kitin Toplam Akımını Ölçmüyorum.

mistek

stm32f100 modelleri içinde şu dökümanda belirtilmiş http://www.st.com/internet/com/TECHNICAL_RESOURCES/TECHNICAL_LITERATURE/DATASHEET/CD00251732.pdf

Herşey kapalı iken 24mhz de yaklaşık 10mA çekiyor diyor. St ultra low power serisi daha iyimser
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

LukeSkywalker

Gerçekten ilginç. JP1 işlemcinin beslemesini bağlayan jumper. Ölçüm yapılan yer doğru olduğuna göre bu kadar akımı çektiren başka bir şey var demekki. Neyle ölçüyorsunuz?

Klein

STM32F4 Dicovery kitinde, içerisinde default program (sanırım mouse)  çalışırken 40mA civarı akım çekiyor.

LukeSkywalker

Ben de şimdi DAC1 ve Timer7 kullanan bir uygulamayı çalıştırdım 35-40ma arasında değişti akım..

mistek

Pilli uygulamalarda ST F serisi dışarda kaldı...

------------------------------------------------------------

LPC17xx serisi için dökümanında şöyle bir bilgi var

IDD(REG)(3V3)
regulator supply current (3.3 V)
active mode; code
while(1){}
executed from flash; all peripherals disabled; PCLK = CCLK⁄8
CCLK = 12 MHz; PLL disabled 7mA
CCLK = 100 MHz; PLL enabled 42mA
CCLK = 120 MHz; PLL enabled 67mA
sleep mode 2mA
deep sleep mode 240μA
power-down mode 31μA
deep power-down mode; RTC not running 517nA

LukeSkywalker

Ben 168Mhz de çalıştırdım yukarıda bahsettiğim uygulamada bunu da belirteyim.

muhittin_kaplan

wavetek2015 ile ölçüyorum.

X-Fi

ST de low power istiyorsanız STM32Lxx kullanın  max clock hızı 32Mhz 33.3 DMIPS  pilli uygulamalar için ideal.

örnek; STM32L152

LP Run->  11uA
Sleep  LP Run -> 4.4uA
Stop+RTC -> 1.6uA
Stop -> 650nA
StandBy -> 300nA (Ram Silinir)
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)