İlaçzı full Adobe CS2

Başlatan MC_Skywalker, 08 Ocak 2013, 09:56:46

MC_Skywalker

Evet başlığı yanlış okumadınız Adobe CS2 sürümünü Bedava dağıtıyor.  yapmanız gereken sadece aşağıdaki linke tıklamak. Sadece Acrobat Pro için değer

http://www.adobe.com/downloads/cs2_downloads/index.html

gevv

teşekkürler   @MC_Skywalker  hocam süper oldu  zaten  cs2  kullanıyordum akrobat 9 vardı kullandığım  tüm özellikler 8 serisinde var   bu programlarım beleş olacağı hiç aklıma ggelmezdi  acaba  bir kelek çıkarmı  merek ediorum   acaba neden bu kararı almışlar garip

MC_Skywalker

pazarlama stratejisi olarak düşünüyorum.  bir iki hafta içinde yazılım yükseltme promosyonu yapacaklarını düşünüyorum.

bu arada Acrobat pro 8 i Win7 64bit  makinaya kuramadım. inen dosyada bir bozukluk var sanırım.

MC_Skywalker

Kurlum esnasında benim gibi sorunla karşılaşan olursa bu kısa notlar işinize yaraya bilir.

Alıntı YapIf you have a "Disk 2 error" installing the Suite

Those of you having problems with the Disc 2 error. How to fix it:

*Note This is for those who are extracting to the default directories.

1. Run/extract Disc 2, Disc 3, and Extras first
2. For some reason Disc 2 extracts to C:\Creative Suite instead of C:\Creative Suite CS2 like Disc 1 and 3 do.
3. Copy the contents of C:\Creative Suite to C:\Creative Suite CS2
4. Run the Disc 1 installer/extractor.

If you chose your own directory for discs 1-3 to extract to then you probably shouldn't encounter the can't find disc 2 error.

Alıntı YapIf you're trying to install in Windows x64 bit and you get "Error: the path you select for installation contains unsupported characters. Please choose a different folder for installation.

Solution 2: Edit the installation path.
Edit the installation path, and then install the application files to that folder.

In the installer wizard, type [X]:\Progra~2\Adobe for the installation path. Your Adobe Creative Suite applications will be installed to Program Files (x86)\Adobe.
Resume the installation.

Alıntı YapAcrobat 8 Professional quirks to be aware of

1) You need to right-click and "run as administrator" in Win7 because it will not trigger the UAC prompt on it's own and you'll get an error when extracting.
2) If you're running x64 bit, when it asks for "Files Needed" box when it looks for the AdobePDF.dll file....click Browse, and then use the "Up one level" folder and it's in AMD64\ADOBEPDF.DLL

CoşkuN

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 08 Ocak 2013, 13:38:04
pazarlama stratejisi olarak düşünüyorum.  bir iki hafta içinde yazılım yükseltme promosyonu yapacaklarını düşünüyorum.

bu arada Acrobat pro 8 i Win7 64bit  makinaya kuramadım. inen dosyada bir bozukluk var sanırım.

Bende de oldu. Dosyaya sağ sıklayıp Winrar ile klasöre extract ettiğimde bir sorun olmadı.

subram

win7 64 bit kuramadım bir türlü. Kuranlar varsa ne yaptınız?
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

MC_Skywalker

64Bitte sıkıntı oluyor. kurlmadı 32bit makinalarda sorunsuz.

subram

http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

Tagli

Alıntı YapAdobe has disabled the activation server for CS2 products, including Acrobat 7, because of a technical issue. These products were released more than seven years ago, do not run on many modern operating systems, and are no longer supported.

Adobe strongly advises against running unsupported and outdated software. The serial numbers below should only be used by customers who legitimately purchased CS2 or Acrobat 7 and need to maintain their current use of these products.
demişler. Yani galiba lisans sunucusunu çalışır halde tutmaktan bıkıp bu eski versiyonlara desteği kesmişler. Kullanılmasını da tavsiye etmiyorlar. Programları yıllar önce satın almış olanlar mağdur olmasınlar diye aktivasyon kodlarını açmışlar. "Zamanında para verip almadıysanız bu kodları kullanmayın, hakkımı helal etmem." diyor yanlış anlamadıysam.
Gökçe Tağlıoğlu

Kabil ATICI

64 bit win7 üzerine kuruluyor. Ve çalışıyor.. kurulum dosyasını "run as administrator" olarak çalıştır.
ambar7