74hc595 hakkında

Başlatan emrah, 08 Ocak 2013, 10:38:54

emrah

selam,

74hc595 çıkışlarından maksimum kaç volt alabilirim? datasheete baktım ama anlayamadım. kaçıncı sayfada bu bilgiler yer alıyor ?

ULAGA

NXP veriyaprağından alınmadır.
http://www.nxp.com/documents/data_sheet/74HC_HCT595.pdf
Daha fazla bilgi için sayfa 7 ve sonrasına bakabilirsin.

toprak0258

merhabalar.....
ben daha önnce bu konuda cok deneme yaptım....595 her cesıdıde elımde var ve denedım hata 3 tanesını yaktım...gırıs beslemesını 7v kadarda cıkardım cıkıs voltası 5.5 v ıdı...5.5v beslemede verdım cıkıs voltajı yıne max 5.5v oldu ...akım durumuna gelınce ne yaptımsada 25 mA den fazla alamadım...fazla deneyınce yaktım....bu entegreler TTL mantık ve dıjıtal durumlara gore calıstıgı ıcın(sonrakı elemanlar ıle olan baglantıları ıcın) ne yapsanda cok fazla yukarı cekme durumun olmaz ...fakat farklı seylerı cekıp yuksek voltajları alabılırsın....role transıstor vb ....
selamlar....
Bilgi paylaşıldıkca değer kazanır.

emrah

yani yukarıdaki datasheete göre vcc gerilimi kadar çıkış gerilimi vermekte oldugunu anlıyorum dogrumudur ? 

Alıntı yapılan: toprak0258 - 08 Ocak 2013, 18:34:02
akım durumuna gelınce ne yaptımsada 25 mA den fazla alamadım...

çıkılş akımları 25mA mi ?  ben daha fazla diye biliyordum denemedim ama. 

ULAGA

Alıntı yapılan: gerbay - 08 Ocak 2013, 19:41:15
arkadaşlar 595 vaaaar, 595 var..   datasheet e bakarken sonraki harfleri de dikkate alın.. sondaki harflere göre farklılıklar var..

Zaten o yüzden özellikle bağlantı ve firma adı verdim. :)

pisayisi

hc595 cmos yapısında olduğundan besleme voltajı kadar çıkış gerilimi alınabilir. Besleme voltajı da 2 ila  6 volt aralığında bulunduğundan bu değerleri çıkış olarak alabilirsin.
Murat

emrah

hocam akımı düşük geldi . tpic 595 kullanacagım bu entegrenın çıkışları mosfet çıkışlı ve max 50 V a kadar sürülebiliyor fakat bana 5 voltu kontrol etmesi lazım, tpic595 çıkışı ile 5V u kontrol edebilirmiyim sorunsuz ?

emrah

bakıyorum ama minimum kaç voltta çalıcagı hakkında birşey göremiyorum?

OG

TPIC6B595 in kontrol tarafları 5V ile çalışır. Besleme gerilimi de 5V dur.

Yanlızca LED çıkışları OPEN DRAIN dir ve 50V VCE0 a kadar dayanır.

Bir diğer deyişle bağlayacağın yükün eksi ucu çıkış portuna, + ucu da +voltaja bağlanır ve bu voltaj 50V a kadar çıkabilir. Bu 50V luk kaynağın GND si ile 5V luk kaynağın GND si birleşik olmalı.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ULAGA

emrah

cevap için teşekkür ederim ama halan istedigim sonucu alamadım desem.

şunu soruyorum arkadaşlar,  çıkışlardan kontrol edebilecegim minimum deger nedir? max deger 50V o anlaşılıyor ama minimum kaç volt kontrol ederim ?

tpic çıkışlarından  5 volt ile ledleri sürecegim, 5V kontrol ederken sıkıntı olurmu? sonuçta entegrenin çıkışları mosfet ve küçük volt degerlerde sorun olur gibisinden düşünüyorum ?

OG

Az daha aşağı,

image

Emrah elbet sürersin. 1 Volt bile sürersin, çıkışı Sink yapıda. HC595 gibi source olamıyor.

Mosfetin gate ucu seni korkutuyorsa o seni ilgilendirmiyor. Vcc 5V veriyorsun zaten gate yeterli miktarda sürülüyor.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

emrah

cevap için teşekkürler hocam aklımdaki bir iki soruyada sayenizde çözdüm. deneme imkanım olmadıgından sormak istedim tam emin olmak için.