MPPT nedir ?

Başlatan muhittin_kaplan, 08 Ocak 2013, 23:16:33

muhittin_kaplan

Biraz araştırma yaptım. nedir ne değildir. anladığım o ki güneş panellerini max verimlilikte çalıştırmak için oluşturulmuş algoritmalar mış.
Peki bunu nasıl yapıyoruz, PV nin kısa devre akımı ile açık devre gerilimini bulduktan sonramı (yada bunu günün hangi saatinde) yapıyoruz ? Kaç kez yapmak durumundayız ?gibi sorularım mevcut. Yani Biraz Bu Konu Hakkında Konuşmak İstiyorum.

necati

http://www.4shared.com/office/a6IXWrMR/MPPT.html

12volt jel akü yü 14.4 volt ile sarj ediyoruz
12v da kullandıgımız 36 cell panel bize 18 voltta max akımını verebiliyor
panel akım kaynagı oldugu için bize aku 2v da olsa 18volt ta olsa aynı akımı veriyor
18-14.4=3.6volt boşa gidiyor
Bu kaybı azaltmak icin mppt kullanılıyor
Step down regulator
[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

muhittin_kaplan

Hocam Muhtemelen ispanyolca bir döküman, bu yüzden pek işime yaramayacak.

muhendisbey

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 08 Ocak 2013, 23:16:33
Biraz araştırma yaptım. nedir ne değildir. anladığım o ki güneş panellerini max verimlilikte çalıştırmak için oluşturulmuş algoritmalar mış.
Peki bunu nasıl yapıyoruz, PV nin kısa devre akımı ile açık devre gerilimini bulduktan sonramı (yada bunu günün hangi saatinde) yapıyoruz ? Kaç kez yapmak durumundayız ?gibi sorularım mevcut. Yani Biraz Bu Konu Hakkında Konuşmak İstiyorum.

Ben bunu algoritma olarak duymadım. MMPT güneş enerjisini akü üzerine depolayan ve tekrar üzerinden akım çekmeye yarayan cihazın adı. Bir nevi şarj kontrolcüsü.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

muhittin_kaplan

Hocam Öyle değil. Aslında Sarj Kontrolcüsünün içerisinde ki bir algoritma. Güneş Panelinden max verim almak için kullanılıyor

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.