bldc hall effect konumlandırma

Başlatan skara1214, 09 Ocak 2013, 12:20:51

skara1214

sürücüyü kodları hazırladım ama bu 120 derece hall effect konumlamayı bir türlü beceremiyorum.Kullandığım hall effectin modeli ohs3150 analog çıkış veriyor bunun yerine ülkede bulabileceğim bir hall effect sensör önerebilirmisiniz?(yüksek hızlarda tepki veren)
-BLDC nin üstüne yerleştirdim hall effectleri kendimce 120 derecede bunun belli bir tayin yöntemi varmı(hall effectin o anki en yüksek pozisyonunu bulup öyle yerleştirdim)?ve lm324 ile 2.65 volta karşılaştırıcı kurdum.(max değer 2.7 oluyor gördüğüm kadarıyla)
Fakat normalde olması gereken ;100 , 010 , 001 , 110 , 101, 011 fakat herhalde benim konumlandırmam ve koyduğum tresholdtan kaynaklı 111 ve 000 gördüğüm yerler var bunu nasıl aşarım?
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

pisayisi

Bu motorlarda bipolar tip hall sensörler kullanılması lazım, rotor kısmı neodmiyum mıknatıslar dan oluşması , hall sensörlerde doymaya sebeb olabiliyorsa durum tablosunda anormal çıkışlar alınabilir. Senin kullandığın hall sensör bipolar mı emin değilim. Bipolar olduğunda mıknatısın n ve s kutuplarında iletimde ve kesimde olur hall sensör. Manyetik alanın değerinden bağımsız kararlı bir çıkış alınır. 120 derecelik pozisyonlandırmanın ise aradaki açı farkı korunduğu sürece önemi yok. Bir de sensörlerin mıknatıslara olan uzaklıkları ile de oynayarak kararlı bir çıkış elde edilebilir.
Murat

skara1214

peki önerebileceğiniz bipolar hall effect sensör varmı?

superconductor

Hocam ben cd-rom içindeki bldc den sökmüştüm birkere sensörleri.Benim söktüklerim digital çıkışlıydı gayet kararlı çıkışlar veriyordu sizde cdromdan söküp deneyebilirsiniz.

skara1214

Alıntı yapılan: superconductor - 09 Ocak 2013, 15:47:07
Hocam ben cd-rom içindeki bldc den sökmüştüm birkere sensörleri.Benim söktüklerim digital çıkışlıydı gayet kararlı çıkışlar veriyordu sizde cdromdan söküp deneyebilirsiniz.
valla hocam çok mantıklı.Deneyeceğim ama bu bir ürün olursa sürekli cd rom sökemem

pisayisi

iç piyasada bipolar hall sensör olarak bulmak zor, ürünü satabilenler de yarım dolarlık sensör için 5-10 tl para isterler, cdromdan sökün ;D
Murat

skara1214

hocam istesinler şimdilik problem değil ben çalıştırayım sonra yurt dışından getirtirim

Saruman

skara1214

superconductor

Sensörleri sargıların tam ortasınamı koydunuz yoksa sağa yada sola yakınmı?Ortada ise sıkıntı oluyor.

skara1214

Alıntı yapılan: superconductor - 09 Ocak 2013, 21:47:45
Sensörleri sargıların tam ortasınamı koydunuz yoksa sağa yada sola yakınmı?Ortada ise sıkıntı oluyor.
valla öyle kafama  göre koydum sargılara dikkat etmedim

skara1214

Alıntı yapılan: silvercopper - 09 Ocak 2013, 18:23:16
TLE4905 www.dorukanstore.com'da bulabilirsiniz  ;)
hocam bu hall effect elimdeki motora hiç tepki vermiyor bunun daha hassası varmı?

Saruman

O sensörler open collector'lü. Bunu bilerek kullandığınızı umuyorum.

skara1214

evet hocam öyle kullandım hoparlöre yaklaştırdığımda değişim görüyorum ama motorda olmuyor algılama seviyesi motora uygun değil