kamyon yüksekliği okuma

Başlatan tayyar, 11 Ocak 2013, 13:12:01

tayyar

Selamlar;

Trafik ekiplerinin yol kenarlarında kurduğu istasyonlar var belki görmüşsünüzdür. yoldan kamyonları çevirip yüksekliğine bakıyorlar 4 metreden yüksekse ceza kesiyorlar.

Nasıl bir sistem kullanıyorlar bilmiyorum ama 1-2 cm fazlalık için ceza yazıyorlar.

Şu anda benimde buna benzer bir sistem kurmam gerekiyor. Fabrikada kamyon yükleme yapmak için bir cebe yanaşıyor. işi bitince brandasını kapatıyor irsaliyesinin alıp gidiyor.

Kamyonu hareket ettirmeden yük kısmının yüksekliğini okumak için bir sisteme yada bu sistemin sensörüne ihtiyacım var.
http://www.sick-automation.ru/images/File/pdf/DIV02/S3000%20manual.pdf

üstteki linkte olan sensörü düşündüm. tam 4 metre yüksekliğe çapraz 2 köşede birbirine bakacak şekilde yerleştirmeyi düşündüm ama çokta mantıklı gelmedi. Bu işi başka nasıl yapabiliriz sizce?
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

Kabil ATICI

Gördüğüm kadarı ile sensör fena değil.
Senin açından aslında şu otomatik kapılarda kullanılan laser sistemler yeterli gibi görünüyor. Çünkü ceza kesilen yüksekliğin üstü problem olduğundan sadece onu ölçsen yeterli olacak gibi. Sadece yükseliğini ayarlaman yeterli. Hattı birkaç tane sensör dizisini farklı yüksekliklerde kullanırsan milimetrik olmasada kabaca yüksekliğini verecektir.
Burada laser-ayna ile yapılan sistemin birden fazla laser-sensör sistemi ile yapılmış hali diyebiliriz.

ambar7

mustafacan

park sensörlerinde kullanılan sensörlerin kullanım itibariyle belki yüksek mesafe okur.
ultrasonic vericilerle de yapılabilir.
otoparklarda park yerinin dolu olup olmadığını gösteren kırmızı ışık yakan sensörler var isimlerini bilmiyorum.
belki bunlarda fikir olur.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

tayyar

Yukardan yada yanlardan bişey yapamama ancak.
Forkliftle mal yükleniyor kamyonlara ve forkliftçiler kesin parçalarlar.

Kabil ATICI

görüntü işleme tekniği kullanılarak, mesafe ölçer ve bir kamera ilede yapılabilir. Kameranın renkli olması bile gerekmez. Programı için uğraşmak gerekebilir. Ancak hassasiyeti konusunda bir şey diyemem...
ambar7

mustafa_cmbz

bu cebe yada herhangi bir geçiş güzergahına sağlı sollu ır alıcı ve verici perde şeklinde sensörler yaparsan bence yüksekliği algılayabilirsin...Bizim v kanal balık sayıcılar böyle balığın yüksekliğini algılıyor...

bu dediğim genellikle asansörlerde oluyor...

tayyar

Ir alıcı verici kullanmamiz için kamyonun hareket etmesi gerekir. Hareket ettirmeden çözülmesi gereken bir durum var.

gtekdemir

Alıntı yapılan: tayyar - 12 Ocak 2013, 11:48:21
Ir alıcı verici kullanmamiz için kamyonun hareket etmesi gerekir. Hareket ettirmeden çözülmesi gereken bir durum var.

Sensörü bir rayda hareket ettirseniz olmaz mı?

F.T

mesafe sensörü kullan.kamyonun üst kısmına 2 veya 3 bölgeye mesafe sensörü koy normalde kamyon yok iken atıyorum 4 metre olsun.bunların analog çıkışlı olanlarından kalibre eder kamyonu oraya koyunca yüklü iken yüksekliğin ne kadar olduğunu analog çıkıştan tesbit edersin.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

tayyar

Yeni bildirilen ( daha önceden eksik bildirilen ) bir veri üzerine projenin yönü değişmiş bulunmakta.

Yükleme ceplerine yanaşan kamyonların boyları konusunda sıkıntı varmış. Bazen Tırlar yanaştığında kasasının bir kısmı cebin dışında kalıyormuş. bu durumda cep dışında kalan kısma bizim sensörleriniz kontrol uygulayamaz.

Tek çare fabrika çıkışındaki kantarın iki tarafına aynı anda hareket eden birer raylı direk dikip fotosel mantığı ile üst yüzeyi taramak kaldı. Artık kamyonda fazladan yükseklik çıkarsa geri dönüp azalttıracak başka çare yok.

İlgilenen herkese teşekkür ederim.

mustafa_cmbz

hocam bunun çok ilkel bir yöntem ile önüne geçilebilinir...ince uzun bir çubuk bulunmalı ( bu çubuk kasanın max. yük kadar olmalı...) yükleme yapılırken bu kasanın zemininden yukarı kadar dikilip yükleme bitene kadar bundan sevye alınabilinir...

tabi bu durumda sana ihtiyaç kalmaz :P

yalnız aklıma şunlar geldi..Şayet bahsettiğin şekilde yapacaksan :

* kamyonun lastik eti (3-4cm farklı bir  kamyon lastiği olabilirmi) farklı olur ise bunun nasıl ayırt edersin...çok ta mühimmi 3-4cm

* kamyonun yine lastiklerinin havası işin içine girecek mi? ve şunuda unutmamak lasım yük arttıkça lastikler yere daha ta yapışacak...

tayyar

Lastikler çokta bizi ilgilendirmiyor. Sonuçta trafik ekipleride ölçüm yaparken yerden (sıfır noktası) kamyonun tepe noktasının ne kadar yüksekte olduğuna bakıyor.